Społeczeństwo

Pracodawca Przyjazny Seniorom? MOPS w Gdyni!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni wspiera aktywność zawodową osób powyżej 50. roku życia

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni wspiera aktywność zawodową osób powyżej 50. roku życia

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni laureatem konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora". Kapituła, którą stanowili członkowie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, uhonorowała MOPS w kategorii „Pracodawca Przyjazny Seniorom”. W ubiegłym roku, w tym samym konkursie, miasto Gdynia wyróżniono jako „Samorząd Przyjazny Seniorom”.

Prawie 40 procent wszystkich pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni to osoby w wieku 50+. W tym gronie są także osoby mające status emeryta.

- Ich rola jest nie do przecenienia. Dzięki wieloletniemu wkładowi w rozwój zakładu pracy czy organizacji i nabytemu doświadczeniu są świetnymi mentorami dla nowo przyjętych pracowników. I właśnie tak się w MOPS dzieje – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Pracownicy w wieku emerytalnym czy przedemerytalnym przekazują nowo zatrudnionym wiedzę niezbędną do objęcia stanowiska, dzielą się dobrymi praktykami. Taka wymiana wiedzy odbywa się indywidualnie lub grupowo; jest doskonałym sposobem na integrację międzypokoleniową.

Oczywiście, pracownikom o statusie emeryta proponowane jest zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu czy stopniowe jego ograniczanie. Wszystkie zatrudnione w MOPS osoby w wieku 50+ mogą liczyć na udział w kursach czy szkoleniach. To właśnie dzięki między innymi stałemu wzmacnianiu aktywności zawodowej, podnoszeniu kwalifikacji pracowników i czerpaniu z wiedzy tych najbardziej doświadczonych MOPS świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Potwierdzeniem dbałości o pracowników w wieku 50+ jest przyznanie Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Gdyni tytułu „Pracodawca Przyjazny Seniorom” w konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora”.

Kapituła Konkursu doceniła działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni wspierające aktywność zawodową osób powyżej 50. roku życia oraz za propagowanie współpracy międzypokoleniowej i wolontariatu – informuje Andrzej Kowalczys, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Osoby w wieku 50+ stanowią dość liczne grono zawodowych opiekunów MOPS. Często właśnie w dojrzałym wieku przekwalifikowują się, szukają nowych wyzwań zawodowych. Podejmują kształcenie, odbywają kursy, kończą szkoły podyplomowe. To świadome wejście w nowy zawód. Wspieramy te działania jako pracodawca, ale również na polu wolontariatu na rzecz innych seniorów  - zapewnia Marek Szymański, kierownik Centrum Wsparcia Seniorów MOPS w Gdyni. – Wolontariusze w wieku 50+ mają dużą wrażliwość społeczną, ogromne  pokłady empatii. Są wiarygodnym partnerem dla seniorów np. z niepełnosprawnością. Z takiej pomocy seniorów korzystaliśmy, gdy przeprowadziliśmy różnego rodzaju ankiety i badania, np. wśród osób korzystających z usług opiekuńczych.

W okresie pandemii MOPS skontaktował się ze wszystkimi swoimi emerytowanymi pracownikami. Każdemu zaoferowano pomoc, by w czasie zalecanej samoizolacji nie było potrzeby wychodzenia z domu. Wolontariusze wciąż wspierają, robiąc zakupy, realizując recepty, załatwiając ważne sprawy.

Laureatką w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” została Jadwiga Michałowska, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oddział Gdynia. - W PKPS działam od prawie 40 lat. Niesiemy pomoc materialną czy żywnościową, współpracujemy z MOPS. Mamy też sześć klubów seniora – mówi Jadwiga Michałowska. – Co jest ważne w takiej aktywności? Sam fakt niesienia pomocy. To duża satysfakcja, że seniorzy chętnie korzystają z naszej działalności, że daje im ona radość. A mówię o ponad 200 osobach! 1 września znów zaczniemy się spotykać.

Warto przypomnieć, że za całokształt działań gdyńskiego samorządu na rzecz wszystkich seniorów w ubiegłorocznej edycji konkursu „Pomorskie dla Seniora” nasze miasto uhonorowano w kategorii „Samorząd Przyjazny Seniorom”. - Gdynia jest świetnym przykładem samorządu wytaczającego kierunki polityki senioralnej, realizuje wiele pionierskich projektów, jak dialog międzypokoleniowy, aktywizacja seniorów na szeroką skalę, opieka nad seniorami, działania partycypacyjne. I za to właśnie jest ta nagroda – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, tuż po wręczeniu Michałowi Guciowi, wiceprezydentowi Gdyni ds. innowacji, wyróżnienia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.07.2020 12:30
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.07.2020 13:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona