Społeczeństwo

Prawnik poradzi, jak sobie poradzić

Punkt bezpłatnych porad prawnych w Przystani Śmidowicza 49

Punkt bezpłatnych porad prawnych w Przystani Śmidowicza 49

Każdy z nas codziennie porusza się w granicach i normach prawa. Choć tego nie dostrzegamy, otacza nas chmura przepisów, nakazów, zakazów, praw i obowiązków. Problem może pojawić się wtedy, gdy na naszej drodze pojawi się spór, a możliwość jego rozwiązania przerośnie nasze możliwości. Pomocna może się okazać wizyta w punkcie bezpłatnych porad prawnych. Jedno z kilku gdyńskich takich miejsc mieści się w centrum sąsiedzkim Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu. Doświadczeni radcy prawni mogą udzielić bezpłatnej, profesjonalnej porady, pomocy i wsparcia, będą szukać najlepszego rozwiązania konkretnego problemu.
 
O pracy radcy prawnego rozmawiamy z mecenasem Andrzejem Wójcikiem, koordynującym punkt bezpłatnych porad prawnych w centrum sąsiedzkim Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu, członkiem zarządu Fundacji Instytut Aktywizacji Regionów opiekującej się wspomnianym punktem.

Czy możemy czuć się bezpieczni, z punktu widzenia ochrony prawnej, w naszym codziennym życiu?
- Ogólnie rzecz ujmując, jesteśmy bezpieczni, możemy spokojnie mieszkać, uczyć się, czy pracować lub wypoczywać. Otaczające nas relacje prawne, których nie sposób wyliczyć, z reguły są dla nas niezauważalne. Ale nawet zakup biletu autobusowego jest określony przez prawo. My kupujemy bilet i kasujemy go w autobusie, ale z punktu widzenia prawa, jest to zawarcie określonej umowy na przejazd z jednego miejsca do drugiego. Ta umowa nie ma dla nas znaczenia, do chwili, gdy po drodze coś się wydarzy, poniesiemy pewną szkodę, której naprawienia będziemy mogli dochodzić na podstawie właśnie tego skasowanego biletu – umowy. A jeżeli my nie skasujemy biletu, lub zniszczymy go w trakcie przejazdu, możemy narazić się na konsekwencje podczas kontroli zleconej przez przewoźnika. W jednym i drugim przypadku może pojawić się spór, który wymagać będzie rozwiązania na gruncie prawnym.

Czy w punkcie bezpłatnych porad prawnych spotyka się Pan z takimi właśnie przypadkami?
- Przykładu biletu autobusowego użyłem po to, aby zobrazować, że żyjemy w niewidzialnej chmurze przepisów prawnych. To, z czym spotykamy się przy wykonywaniu zawodu radcy prawnego udzielając bezpłatnych porad, to sprawy rodzinne, finansowe, konsumenckie, a blisko połowa porad dotyczy spraw spadkowych. Zdarzają się też sprawy wykroczeniowe lub karne, a nawet wątki kryminalne, ale te najczęściej trafiają prosto do policji i prokuratury.

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej porady prawnej, na przykład w sprawie spadkowej?
- Każdy radca prawny ma duże doświadczenie, a w gąszczu przepisów porusza się sprawnie i bez ryzyka błędu. Biorąc sprawy wyłącznie w swoje ręce, bez wcześniejszego przygotowania, spędzimy wiele czasu na czytaniu kodeksów, ustaw, możemy źle zinterpretować określoną sytuację, a to zwykle wydłuża czas postępowania, w najgorszym przypadku nasz zamierzony cel może nigdy nie zostać osiągnięty. Mówiąc najprościej - spotkanie z prawnikiem to oszczędność czasu, nerwów, a niekiedy też pieniędzy.

Czy to oznacza, że prawnik z punktu bezpłatnych porad zajmie się naszą sprawą i całkowicie wyręczy nas we wszystkich formalnościach, włącznie z wizytami w sądzie?
- Nasza rola ogranicza się do poradnictwa, poszukiwania i wskazywania najlepszego rozwiązania określonej sytuacji. Prawnik z pewnością pomoże napisać sądowe pismo, znajdzie właściwe przepisy, wytłumaczy, jak będzie przebiegać sprawa, do kogo kierować się i w jakiej kolejności. Do sądu z nami nie pójdzie, ale podpowie, jak należy się tam zachowywać. Dla osób, które nas odwiedzają, to często pierwsze spotkanie z sądem i sprawami prawnymi. Warto więc wyjaśnić rzeczy z pozoru błahe, tzn. jak się do wysokiego sądu zwracać, kiedy wstać, kiedy opuścić salę sądową. Z tych względów, aby klienta oswoić z występowaniem w roli uczestnika sprawy sądowej, w mojej praktyce czasem polecam na przykład oglądanie telewizyjnych programów prawniczych, choćby „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Komplet informacji i nauka etykiety prawniczej ośmiela naszych klientów i przełamuje barierę związaną z przekroczeniem drzwi sali sądowej.

Co najczęściej utrudnia radcom prawnym przygotowanie najlepszej porady w określonym przypadku?
- Pierwsza sprawa to pewien lęk przed spotkaniem z prawnikiem. To może przejawiać się w braku zaufania, ukrywania niektórych informacji w obawie o swoją prywatność. Tu mogę zapewnić, że jesteśmy właściwie przygotowani do pełnionej funkcji, a nasz zawód ma charakter zaufania publicznego. Oczekujemy od klientów szczerości, którą okrywamy tajemnicą zawodową. Żadna porada prawna nie będzie skuteczna i kompletna, jeżeli osoba potrzebująca naszej pomocy zachowa część informacji dla siebie. W praktyce radcy prawnego budujemy właściwą atmosferę spotkania, nawiązujemy pewną więź z klientem, aby wszystkie pierwotne obawy i lęki przełamać, aby w ten sposób najlepiej pomóc, poradzić, znaleźć właściwe rozwiązanie.

Czy każdy może skorzystać z bezpłatnej porady prawnej?
- Obecnie z bezpłatnych porad prawnych mogą skorzystać osoby do 26 roku życia i w wieku 65 plus, kobiety w ciąży, osoby niezamożne, znajdujące się pod opieką pomocy społecznej, posiadające kartę dużej rodziny oraz weterani i kombatanci. To nie oznacza, że inni mieszkańcy spotkają się z naszą całkowitą odmową pomocy – lecz w takim przypadku jej zakres może być dość mocno ograniczony.
Po 1 stycznia 2019 roku, po zmianie obowiązujących przepisów, z bezpłatnej pomocy prawnej będzie mógł skorzystać praktycznie każdy, kto zgłosi się do radcy i oświadczy, że nie stać go na porady płatne. Będzie, co prawda, wymóg wcześniejszej rezerwacji spotkania, ale w mojej ocenie to żadna przeszkoda, aby dostęp do porady bezpłatnej był niemal powszechny.
 
Punkt bezpłatnej pomocy prawnej w Przystani Śmidowicza 49 czynny jest pięć dni w tygodniu.
Poniedziałki, wtorki, piątki - w godzinach 8 - 12.
Środy – w godzinach 13 - 17.
Czwartki – w godzinach 12 - 16.

Infolinia: 572 382 444 lub 572 382 456, czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do godz. 17:00.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www. http://iar.org.pl/

Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.11.2018 09:13
  • ikona

    Autor: Michał _Rusak (m.rusak@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.11.2018 11:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona