Społeczeństwo

Przystań Wiczlińska 50A – wkrótce otwarcie!

Pierwsze spotkanie dla mieszkańców w Przystani Wiczlińska 50A odbędzie się 10 lutego // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Pierwsze spotkanie dla mieszkańców w Przystani Wiczlińska 50A odbędzie się 10 lutego // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Na mapie gdyńskich centrów sąsiedzkich czas zaznaczyć nowy punkt. To Przystań Wiczlińska 50A w Chwarznie-Wiczlinie! Mieszkańcy będą tam mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i zorganizować coś swojego w domu sąsiedzkim, a przede wszystkim poznać się lub zacieśnić więzi z sąsiadami. Swoje miejsce w Przystani Wiczlińska 50A znajdzie także Rada Dzielnicy.


Przystanie to centra usług miejskich i sąsiedzkiej aktywności w dzielnicach Gdyni, powstające w całym mieście od roku 2018. Tam mieszkańcy i mieszkanki mogą skorzystać z oferty instytucji, m.in. Biblioteki Gdynia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Aktywności Seniora czy organizacji pozarządowych, w tym m.in. Placówki Wsparcia Rodziny i Dziecka SPOT Światłowcy – w zależności od potrzeb lokalnej społeczności. Przystanie to także Domy Sąsiedzkie, które współtworzą gdynianki i gdynianie.

– W tym roku minie pięć lat, odkąd otworzyliśmy pierwszą Przystań. Za nami tysiące spotkań, rozmów i wspólnego działania na rzecz naszych najbliższych okolic. Widzimy, że idea dzielenia się współodpowiedzialnością za dom sąsiedzki za jego funkcjonowanie, doskonale się sprawdza. Gdynianki i gdynianie oczekują więcej takich miejsc i dziś z radością spotykamy się na Chwarznie-Wiczlinie. Jestem pewien, że miejsce to będzie nowym sercem dzielnicy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Przystań Wiczlińska 50A samym kolejny punkt na mapie gdyńskich centrów sąsiedzkich. Zlokalizowana jest w nowym skrzydle Zespołu Szkół nr 8 (ul. Wiczlińska 50A). Mieścić się tu będzie nowa siedziba Rada Dzielnicy, a dwie sale zostaną przeznaczone na działalność Domu Sąsiedzkiego. Do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek będzie także w pełni wyposażony aneks kuchenny.
–  Domy Sąsiedzkie to miejsca, w których można ciekawie spędzić czas po pracy. Poznać sąsiadów, nawiązać nowe przyjaźnie lub po prostu posiedzieć przy herbacie i poczytać książkę. W przypadku Chwarzna-Wiczlina to dodatkowo miejsce integrujące dla centrum dzielnicy, którym bez wątpienia jest kompleks Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8. Dostępna jest tu aula, w której regularnie odbywają się spektakle i koncerty, oraz hala sportowa, w której są również rozgrywane mecze 1. ligi koszykówki. Wielkie wyzwanie, ale i niesamowite perspektywy do tworzenia nowych aktywności – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta. 

– Przystań to przestrzeń spotkań dla mieszkańców w każdym wieku. Na miejscu, na Wiczlińskiej 50A czekać będą m.in. wygodne fotele, regały z książkami i planszówkami, kącik malucha oraz stoły warsztatowe. W aneksie kuchennym przygotować można nie tylko kawę, ale również upiec wspólnie gofry czy zorganizować spotkania kulinarne. Mamy już pomysły na pierwsze spotkania w ramach harmonogramu, ale przede wszystkim czekamy na pomysły mieszkańców! – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej sieć Przystani.
Przystań Wiczlińska 50A zainauguruje działalność w dniu urodzin Gdyni, czyli 10 lutego, w godz. 16.00-20.00. Będzie to okazja, by poznać animatorkę Domu Sąsiedzkiego, sąsiadów oraz dowiedzieć się więcej o Przystaniach. Nie zabraknie czasu na rozmowę o pomysłach na działania w centrum sąsiedzkim na Wiczlinie. W programie m.in. wspólne pieczenie ciasteczek oraz rysowanie mapy dzielnicy z najmłodszymi.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach aktywność sąsiedzka zagościła także w Przystani Łowicka 51 w Małym Kacku. Tam również – poza ofertą Biblioteki – można zrealizować swoje pomysły na działania lub spotkać się, porozmawiać z mieszkańcami. Pierwsza sąsiedzka herbatka odbyła się w poniedziałek (30 stycznia). Była to okazja, by porozmawiać z animatorem o pomysłach na działania. Kolejne takie spotkania odbywać się będą w każdy ostatni poniedziałek miesiąca.

Nowe Przystanie mają już swoje miejsce na Facebooku. Chętne osoby mogą dołączyć do grup FB Gdynia Przystań Wiczlińska 50A oraz Gdynia Przystań Łowicka 51. To miejsca w sieci, gdzie publikowane są aktualne informacje o wydarzeniach i działalnościach, a także można np. skonsultować swój pomysł z sąsiadami.

Informacje o wszystkich Przystaniach dostępne są na www.przystan.gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.02.2023 11:51
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.02.2023 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona