Społeczeństwo

Seniorze, nie daj się oszustom

Gdyński samorząd i Komenda Miejska Policji prowadzą kampanię społeczną, by podnieść świadomość seniorów, a w konsekwencji - ich bezpieczeństwo // materiały Komendy Miejskiej Policji w Gdyni

Gdyński samorząd i Komenda Miejska Policji prowadzą kampanię społeczną, by podnieść świadomość seniorów, a w konsekwencji - ich bezpieczeństwo // materiały Komendy Miejskiej Policji w Gdyni

STOP! – nie daj się okraść na „wnuczka” i „na policjanta”. Plakaty ostrzegające seniorów przed wyłudzającymi pieniądze oszustami telefonicznymi pojawiły się w Gdyni. To kolejna odsłona kampanii społecznej prowadzonej przez gdyński samorząd i Komendę Miejską Policji. Jej celem jest podniesienie świadomości seniorów, a w konsekwencji – poziomu bezpieczeństwa.
 
W czerwcu gdyńska policja zarejestrowała 14 przestępstw dokonanych metodą „na policjanta” oraz 17 usiłowań; w lipcu - cztery przestępstwa dokonane i 18 usiłowań. W każdym z tych przypadków seniorzy, zmanipulowani przez dzwoniące do nich osoby podające się za wnuczka czy policjanta, stracili znaczne sumy pieniędzy. Tymczasem, jak przekonują gdyńscy policjanci w ramach prowadzonej wspólnie z gdyńskim samorządem kampanii „STOP!” – niebezpieczeństwa można uniknąć, przestrzegając kilku prostych, ale ważnych zasad.

- Przestępstwa metodą „na wnuczka” są szczególnie bulwersujące, bo oszuści za cel wzięli sobie osoby, które często są wobec nich bezbronne: z racji wieku, stanu zdrowia, czy sytuacji życiowej. Razem z Komendą Miejską Policji w Gdyni prowadzimy kampanię społeczną, by dać seniorom skuteczne narzędzie obrony, czyli świadomość metod stosowanych przez oszustów, by od osób starszych wyłudzić pieniądze. Wraz z pieniędzmi traci się coś znacznie ważniejszego: poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do innych, wiarę w samych siebie – podkreśla Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Nasza kampania skierowana jest głównie do seniorów ale chcemy, by włączył się w nią każdy z mieszkańców Gdyni. Jej bardzo ważnym elementem jest tzw. miejska plotka. Ostrzegajmy naszych rodziców, dziadków, seniorów; każde podzielenie się informacją o oszustwach ma znaczenie.

Najskuteczniejszy sposób na zapobieżenie oszustwu to, po prostu, odłożenie słuchawki telefonu gdy tylko coś nas zaniepokoi: nieznany głos, ton rozmówcy, wypowiadane przez niego słowa – zwłaszcza te zawierające żądanie przekazania mu pieniędzy w gotówce i pozostawienie ich np. pod ławką w parku czy na klatce schodowej.

Po każdej takiej rozmowie należy natychmiast zadzwonić do kogoś z rodziny, do osoby bliskiej oraz koniecznie na policję, pod nr. 112 lub 997. Nigdy natomiast nie należy przekazywać pieniędzy, podpisywać dokumentów, zaciągać w bankach pożyczek. Oszuści, podając się za fałszywych i dawno nie widzianych krewnych, mówią o problemach w jakich się znaleźli i do których rozwiązania potrzebna jest znaczna suma pieniędzy. Fałszywi policjanci natomiast przestrzegają przed atakiem hakerów na systemy bankowe – i w ramach recepty doradzają wypłacenie wszystkich oszczędności i przekazanie ich oszustom „na przechowanie”.

Oszuści biorą za swój cel głównie osoby powyżej 70. roku życia – wykorzystując m.in. ich chęć niesienia pomocy, potrzebę bycia potrzebnymi, zaufanie jakim darzą służby mundurowe, czy stan zdrowia. I to do seniorów właśnie skierowane są plakaty, które gdyńscy funkcjonariusze kolportują w całej Gdyni oraz ulotki wręczane seniorom. Można z nich dowiedzieć się, jak działają oszuści i jak skutecznie się przed nimi bronić.

- Dzięki współpracy z gdyńskimi spółdzielniami w klatkach schodowych bloków pojawiły się plakaty informujące o tym, jak się bronić przed oszustami; o tych zasadach mówiliśmy też podczas niedawnego pikniku zorganizowanego przez Centrum Aktywności Seniora na Polance Redłowskiej – informuje asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. – Jesteśmy przekonani co do skuteczności takiej edukacji, więc będziemy ją kontynuować. Niezmiennie jednak prosimy seniorów o dwie rzeczy: pamięć o zasadzie ograniczonego zaufania i kontakt z nami za każdym razem, gdy jakakolwiek sytuacja wzbudzi niepokój.


O tym, jak bronić się przed oszustami, gdyńscy policjanci mówili podczas niedawnego pikniku zorganizowanego przez Centrum Aktywności Seniora na Polance Redłowskiej // fot. Małgorzata Kełpin, Centrum Aktywności Seniora w Gdyni

Gdyńscy policjanci zastrzegają, że oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej. Oprócz zdarzeń oficjalnie zgłoszonych i w których prowadzone są czynności są również takie, w których osoby poszkodowane nie chcą, aby były prowadzone czynności oraz wyłudzenia, których nikt nikomu nie zgłasza. Funkcjonariusze apelują, by informować ich o wszystkich sytuacjach, które noszą znamiona wyłudzenia pieniędzy. To sposób na zwiększenie naszego bezpieczeństwa.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.08.2020 09:53
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.08.2020 10:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona