Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Społeczeństwo

Seniorzy z Gdyni rozpoczną rok akademicki

fot. sabinevanerp/pixabay

fot. sabinevanerp/pixabay

30.09.2022 r.

Wakacje się skończyły, lato także dobiegło końca. Urlopowe wojaże gdyńscy seniorzy zamienią teraz na akademickie ławy. W październiku rozpoczyna się kolejny semestr nauki na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Autoterapia masażu prozdrowotnego, warsztaty z psychologii, rytmika z elementami choreoterapii, a nawet ziołolecznictwo, czyli fitoterapia oraz trening pamięci - m.in. na takie zajęcia i aktywności mogą liczyć studentki i studenci GUTW. Bogaty program zajęć na ten semestr sprawia, że warto rozważyć zapisanie się na zajęcia i zdobycie nowych, wartościowych umiejętności.
– Lista wykładów i ćwiczeń jest w tym roku imponująca. Staraliśmy się zawrzeć tutaj takie tematy, które rzeczywiście interesują naszych studentów oraz seniorów, odwiedzających Centrum Aktywności Seniora w Gdyni – mówi Bożena Zglińska, dyrektorka CAS. – Prowadziliśmy z naszymi sympatykami rozmowy, dopytywaliśmy, jaka wiedza jest im potrzebna. Dzięki temu mogliśmy zaoferować im to, czego rzeczywiście chcą.

Oprócz zajęć teoretycznych GUTW stawia także na zajęcia związane z obsługą komputera. Seniorzy mogą liczyć na informatykę w pigułce oraz zajęcia multimedialne.
– Nasi sympatycy coraz chętniej i śmielej korzystają z urządzeń elektronicznych. Mają swoje komputery czy smartfony, dlatego tego typu ćwiczenia są dla nich bardzo wartościowe – dodaje dyrektorka GUTW.

– Cieszymy się, że sytuacja epidemiologiczna pozwoliła nam na zaproszenie studentów do auli i sal wykładowych. Jak co roku mogę zapewnić, że nie zabraknie interesujących treści przekazywanych przez najlepszych ekspertów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Warto podkreślić, że seniorzy mogą korzystać także z zajęć pozauniwersyteckich. Wśród nich sporo zajęć sportowych: tai chi, fitness, czy gimnastyka dla zdrowego kręgosłupa. Coś dla siebie znajdą również te osoby, które chciałyby rozwijać się artystycznie. Można bowiem skorzystać z nauki malarstwa i rysunku, odbywać się będzie także dzierganie, a także zajęcia teatralne.

Rozpoczęcie roku akademickiego zaplanowano na 10 października. Uroczysta inauguracja rozpocznie się o godzinie 14.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym. Zajęcia rozpoczną się dzień później, we wtorek 11 października.

Chętne osoby mogą zapisywać się na GUTW. Zapisy potrwają od 3 do 10 października. Szczegóły znajdują się na stronie cas.gdynia.pl oraz w siedzibie Centrum Aktywności Seniora przy ulicy 3 maja w Gdyni.