Społeczeństwo

Spisz się i miej wpływ na przyszłość

Plakat promujący Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jeszcze tylko do 30 września.

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można samodzielne spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Związek Miast Polskich, do którego należy również Gdynia, apeluje, aby wziąć udział w badaniu i mieć realny wpływ na rozwój miast.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to najważniejsze dla nas wszystkich badanie realizowane raz na 10 lat. Obejmuje wszystkich mieszkańców Polski. Zebrane w spisie dane wpływają na rozwój i podejmowanie strategicznych decyzji przez kolejną dekadę.

Dlatego Związek Miast Polskich apeluje do wszystkich mieszkańców o udział w spisie. Po co? By polityka państwa i samorządów była trafniejsza – lepiej odpowiadała na nasze wspólne potrzeby i oczekiwania. To znaczy:

  • by dokładniej obserwować nowe zjawiska i procesy oraz wynikające z nich wyzwania,
  • by lepiej planować rozwój przestrzeni i wyposażać ją w odpowiednią infrastrukturę,
  • by odpowiednio zmieniać i podnosić jakość usług świadczonych dla mieszkańców,
  • by dobrze informować członków społeczności o ich prawdziwej sytuacji społecznej,
  • by na podstawie rzetelnych danych oczekiwać konkretnych działań.

Z zebranych danych będzie korzystać wiele podmiotów. Władze, które biorą za nas odpowiedzialność, potrzebują sprawdzonych informacji, by lepiej rządzić. Naukowcy, którzy podpowiadają nam, jak lepiej się organizować we wszystkich dziedzinach życia, nie mogą się bez nich obejść, by trafniej nam doradzać. Dzięki rzetelnym danym media mają szansę sprawdzić wiarygodność informacji i wypowiedzi, a organizacje samorządowe (takie jak Związek Miast Polskich) i społeczne skuteczniej nas reprezentować i walczyć o lepsze prawo oraz bardziej efektywne gospodarowanie wspólnymi zasobami.

Jednocześnie Związek Miast Polskich zapewnia, że bez obaw możemy powierzyć nasze osobiste i prywatne dane organizatorom spisu powszechnego. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza badanie w taki sposób, że dane indywidualne nigdy nie są wykorzystywane wprost. Statystyka publiczna zestawia i agreguje je według określonych metod i buduje uogólniony, ale rzetelny obraz różnych dziedzin życia.

Aby spisać się samodzielnie poprzez stronę spis.gov.pl lub infolinię, zostało niewiele czasu. Termin mija 30 września.

Można także skorzystać z pomocy w jednym z dwóch Gminnych Biur Spisowych:

  • w siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24 – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00,
  • Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera – od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-18:00.
Rachmistrzowie spisowych są też dostępni w następujących miejscach:

  • Biblioteka przy PPNT, al. Zwycięstwa 96/98 – od wtorku do czwartku w godz. 12:00-14:00,
  • Biblioteka Kamienna Góra przy al. Marsz. Piłsudskiego 18 – w czwartki w godz. 16:30-19:00.

Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą prowadzić również wywiady bezpośrednie, czyli odwiedzać mieszkańców, którzy dotychczas nie spisali się przez internet lub telefonicznie.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775 z późn. zm.) nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem (respondent nie może odmówić udzielenia informacji rachmistrzowi, odwołując się do możliwości dokonania samospisu internetowego). Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz musi mieć identyfikator i okazać go na początku rozmowy. W razie wątpliwości można też zweryfikować jego tożsamość na stronie spis.gov.pl lub infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Narodowy Spis Powszechny po kaszubsku

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2021 11:35
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.09.2021 21:30
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona