Społeczeństwo

Spisz się i uniknij kary. To proste!

Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021 (źródło: spis.gov.pl)

Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021 (źródło: spis.gov.pl)

22.06.2021 r.

Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021! Jeśli jeszcze nie wziąłeś w nim udziału, sprawdź, jak wypełnić swój obowiązek i uniknąć kary. Czas na dopełnienie formalności związanych ze spisem minie 30 września tego roku.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia br. W ramach ogólnopolskiego badania statystycznego zbierane są informacje m.in. o tym, w jakich warunkach mieszkają Polacy oraz czy i jak są aktywni zawodowo. Dane posłużą do kompleksowych opracowań Głównego Urzędu Statystycznego, który w ten sposób spróbuje zdiagnozować najważniejsze wyzwania i problemy współczesnego polskiego społeczeństwa.

Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami (Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Liczmy się dla Polski! 

Co warte podkreślenia, udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 Ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Weź udział w spisie i nie narażaj się na konsekwencje niedopełnienia obowiązku, czyli karę grzywny na podstawie art. 57 niniejszej ustawy.

Masz kilka możliwości, aby wziąć udział w spisie:

  • Wypełnij formularz online na stronie spis.gov.pl. To tylko kilka minut, a dodatkowo zyskasz możliwość wygranej w loterii – mogą wziąć w niej udział tylko osoby, które spisały się przez internet!
  • Zadzwoń pod numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane.
  • Odwiedź najbliższy Urząd Gminy i spisz się przez internet przy specjalnym stanowisku. Nie zapomnij zarejestrować kodu do udziału w loterii. W Gdyni wszyscy chętni mogą uzyskać pomoc w spisaniu się poprzez konsultacje przy stanowisku spisowym utworzonym w siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej, tuż obok siedziby Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Stanowisko działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00.

Jeśli nie spiszesz się przez internet lub dzwoniąc pod numer 22 279 99 99, zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy. Pamiętaj, że nie możesz odmówić wywiadu telefonicznego (art. 17a ust. 1-3 Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775). 

W razie wątpliwości, czy osoba dzwoniąca jest rachmistrzem, można zweryfikować jej tożsamość na stronie: rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Osoby wykonujące prace spisowe muszą przestrzegać tajemnicy statystycznej określonej w art. 10 Ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Zostały przeszkolone i pouczone o istocie tajemnicy statystycznej, złożyły też pisemne przyrzeczenia (art. 29 ust. 1 Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.). 

Nie warto zwlekać


Choć czas na dopełnienie formalności związanych ze spisem powszechnym minie 30 września, nie warto odkładać samospisu na ostatnią chwilę. Tylko te osoby, które spisały się przez internet, mogą wziąć udział w loterii. Zgłoszenia są przyjmowane do 7 lipca br. Szczegóły można znaleźć na stronie loteria.spis.gov.pl.

Więcej o podstawach prawnych obowiązku spisowego oraz konsekwencjach odmowy udziału w spisie można przeczytać na stronie: https://spis.gov.pl/czy-pamietasz-ze-udzial-w-spisie-powszechnym-jest-obowiazkowy/.