Społeczeństwo

Tu spełniają się marzenia o samodzielności

Karaibskie 2. urodziny Domu Marzeń. Fot. Przemysław Kozłowski

Karaibskie 2. urodziny Domu Marzeń. Fot. Przemysław Kozłowski

23.06.2022 r.

Środowiskowy dom samopomocy prowadzony przez Gdyńską Fundację „Dom Marzeń” obchodził wczoraj małe święto. Od dwóch lat spełniają się tu marzenia o samodzielności osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dzień fundacji był też okazją, by podziękować stowarzyszeniu Lions Club Gdynia za ufundowanie kuchni w Domu Marzeń. W urodzinowej imprezie rodem z Karaibów wzięła udział wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Jak na Dom Marzeń przystało, w gorące południe spełniło się tu marzenie zapewne niejednego z mieszkańców – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśli się wraz z opiekunami i rodzinami, które przybyły na urodzinowe świętowanie, na Karaiby. W kolorowych wieńcach bawili się na zabawie tanecznej w Hawanie, fotografowali się w San Juan i San Diego, w słonecznym, zielonym ogrodzie słuchali koncertu grupy The Molds, grającej na karaibskich kotłach. Ochłodę w tropiku zapewniały egzotyczne napoje i lody, a wisienką na torcie był… jamajski tort wniesiony do ogrodu przez „Jamajczyka” w czapce w kolorach reggae i z długimi, czarnymi dredami. Z dorosłymi bawiły się maluchy z przedszkola Lokomotywa, które jest partnerem Domu Marzeń i znajduje się w tym samym budynku.

Jamajski tort urodzinowy Domu Marzeń. Fot. Przemysław Kozłowski
Jamajski tort urodzinowy Domu Marzeń. Fot. Przemysław Kozłowski
Ale co najważniejsze, w otwartym dwa lata temu Domu Marzeń spełniają się marzenia na co dzień – o samodzielności, w stopniu na jaki pozwala niepełnosprawność, rozwijaniu  hobby, ciekawym spędzaniu czasu w dobranym towarzystwie. Prowadzący dom Katarzyna i Marek Karczewscy postawili sobie za cel zmniejszanie izolacji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie, i robią to w sposób innowacyjny, co podkreśla obecna na urodzinach wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- Dzisiaj obchodzimy drugie urodziny Domu Marzeń, który powstał w Gdyni i jest tak innowacyjny, jak bywają projekty w Gdyni. Miasto stara się bardzo wspierać ten projekt, ale on jest dziełem przede wszystkim osób zaangażowanych w to, żeby powstawał tutaj prawdziwy dom dla dorosłych z niepełnosprawnościami. Taki, który oferuje wszystkie dostosowania, które potrzebne są im do życia, ale zarazem stara się proponować maksymalnie normalne dorosłe życie z dużym szacunkiem do wszystkich potrzeb, które mają, ale też do ich indywidualności, samodzielności. Myślę, że to jest jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce. On cechuje się również tym, że w niezwykle unikalny sposób łączy podejście biznesowe ze społecznym, a to jest konieczne po to, żeby tę część społeczną było z czego utrzymywać. Oczywiście potrzeby nigdy się nie kończą i dlatego nadal poszukujemy wsparcia finansowego. Ale sam ten model jest czymś zupełnie niezwykłym i myślę, że powinien zarażać inne tego typu inicjatywy w Polsce - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała. - A dzisiaj, w czasie tych drugich urodzin, wystarczy rozejrzeć się po twarzach, żeby zobaczyć ile radości mają z tego całe rodziny - zarówno ci, którzy tutaj mieszkają, jak i ich rodzice, którzy pewnie trochę tęsknią za dziećmi, które opuściły dom rodzinny, ale jednocześnie cieszą się, że zyskały tę samodzielność, która w innych warunkach nie byłaby możliwa do osiągnięcia – dopowiada wiceprezydent.

Zabawa urodzinowa Domu Marzeń w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
Zabawa urodzinowa Domu Marzeń w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
Drugi jubileusz Domu Marzeń to również okazja, by podziękować Lions Club Gdynia za ufundowanie domowej kuchni. Dlatego tuż przy kuchni, która jest sercem domu, w wielkim pokoju wypoczynkowo-integracyjnym została odsłonięta pamiątkowa tablica.

- Dzisiaj jest Dzień Fundacji. 22 czerwca otworzyliśmy środowiskowy dom samopomocy, tego dnia przyszli pierwsi podopieczni do Domu Marzeń i postanowiliśmy, że to będzie nasze święto i świętujemy w naszym gronie. Ale jest to też dobry moment, żeby podziękować Lions Club Gdynia za sfinansowanie wyposażenia kuchni - mówi Katarzyna Karczewska, prezeska Fundacji Dom Marzeń. - Myślę, że w takiej pracy, jaką my robimy i na takim etapie działań, spotkać takich ludzi, którzy chcą pomagać jest kluczowe. Takie chwile podnoszą na duchu i pomagają iść dalej. Potrzeba była ogromna, te 50 tys., które otrzymaliśmy, było nam niezbędnie potrzebne. Bo to nie jest tylko kuchnia, to jest aż kuchnia!

W asyście prowadzących dom państwa Karczewskich tablicę odsłoniła Katarzyna Gruszecka-Spychała wraz ze Sławomirem Kitowskim.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ufundowanie kuchni w Domu Marzeń. Od lewej: Marek Karczewski, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, Sławomir Kitowski i Katarzyna Karczewska, prezeska Fundacji Dom Marzeń. Fot. Przemysław Kozłowski
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ufundowanie kuchni w Domu Marzeń. Od lewej: Marek Karczewski, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, Sławomir Kitowski i Katarzyna Karczewska, prezeska Fundacji Dom Marzeń. Fot. Przemysław Kozłowski

- Jestem przedstawicielem Lions Clubu Gdynia, ale my działamy w porozumieniu z innymi również stowarzyszeniami i na kuchnię, którą tutaj ufundowaliśmy w Domu Marzeń, zebraliśmy środki z naszego klubu gdyńskiego, z sopockiego i z Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia „Serca-Sercom”. Pieniądze zebraliśmy podczas koncertu charytatywnego w 2020 roku w Teatrze Muzycznym i prezentacji tego wspaniałego, pionierskiego w skali kraju pomysłu. Myślę, że te 1000 osób, które oglądały tę prezentację, uświadomiło sobie, jakie to jest ważne pomagać innym, a szczególnie w takich pionierskich projektach, które muszą się przebić przez różne trudności - mówi Sławomir Kitowski.

Nowe, ergonomiczne, ogniotrwałe i wyposażone w niezbędny sprzęt meble do kuchni zostały zakupione za kwotę 50 tys. zł, z czego 30 tys. przekazał Lions Club Gdynia, a po 10 tys. Lions Club Sopot i Stowarzyszenie „Serca-Sercom”.

Więcej o działalności Domu Marzeń można dowiedzieć się na stronie Fundacji dommarzen.org.pl.
  • Kobieta i mężczyzna w ogrodzie szykują napoje. W tle ludzie na imprezie urodzinowej.
  • Kolejka osób do stoiska z lodami.
  • Grupa kilkudziesięciu osób zgromadzona w ogrodzie na urodzinach Domu Marzeń.
  • Trzy osoby grają na kotłach.
  • Grupa ludzi stoi w ogrodzie podczas urodzin Domu Marzeń.
  • Dwie kobiety i mężczyzna stoją w kuchni.
  • Dwie kobiety i dwóch mężczyzn stoi w dużym pokoju wypoczynkowym.
  • Dwie kobiety i dwóch mężczyzn stoi pod tablicą pamiątkową.
  • Kobieta ściska mężczyznę, dziękując mu za darowiznę.
  • Tablica upamiętniająca ufundowanie kuchni w Domu Marzeń.