Społeczeństwo

Ty też możesz pomóc gdyńskim Ciapkom!

Od lewej: kot Kinolek, pies w typie owczarka niemieckiego Wolf, pies Dolar, biały kot Gold

Od lewej: kocur Kinolek, pies Wolf, pies Dolar, kocur Gold. // fot. www.ciapkowo.pl

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo” już od stycznia 2006 roku. Przez cały rok czworonożni podopieczni otrzymują wsparcie i wiele miłości od mieszkańców. A pomóc może naprawdę każdy – podpowiadamy, jak to zrobić!


OTOZ Animals to stowarzyszenie działające od 2001 roku. Prowadzi w Polsce 10 schronisk dla bezdomnych zwierząt. Gdyńskie „Ciapkowo” przejęli w 2006 roku.

Potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt są duże. Zatrudnienie wykwalifikowanego personelu, m.in. specjalistów ds. adopcji oraz lekarzy weterynarii, a także właściwa opieka nad podopiecznymi wymagają funduszy. Schronisko dotowane jest z środków przekazywanych przez miasto Gdynię, OTOZ Animals oraz datków od ludzi dobrej woli, wspierających działalność Animalsów.

Każdy może przekazać 1 procent swojego podatku na stowarzyszenie OTOZ Animals, wpłacić darowiznę bezpośrednio na konto schroniska lub przynieść dary rzeczowe, które „Ciapkowo” przyjmuje przez cały rok.

Pies Tosiek. // fot. www.ciapkowo.pl
Tosiek, ma ok. 2 lat. Jest energiczny, wycofany, do nowo poznanych osób podchodzi z dystansem, potrzebuje czasu żeby zaufać. Więcej o Tośku na www.ciapkowo.pl. // fot. „Ciapkowo”

Co podarować schronisku?


Zanim zabierzemy się za kompletowanie rzeczy, warto skontaktować się ze schroniskiem i ustalić, czego aktualnie najbardziej potrzeba. Z tak przygotowaną listą można zacząć zbiórkę!

Są jednak rzeczy, które potrzebne są zawsze i wszędzie - dobrej jakości karma dla psów i kotów. Zwłaszcza teraz, przed zimą, powinna być bogata w mięso i wartości odżywcze. Prócz tego ręczniki, zimowe ubranka dla psów, klatki transportowe, a także legowiska, koce i poduszki. Warto jednak pamiętać, by te przedmioty nie były wypełnione pierzem. Pełen zapału pies może rozerwać wypełnioną piórami poduszkę. Pióra te mogą zostać zjedzone, a to z kolei może doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych, a nawet operacji.

Warto też wystrzegać się materacy, zwłaszcza sprężynowych, gdyż, podobnie jak w przypadku poduszek, rozerwany materac i wystające z niego druty mogą zaszkodzić psom.

Kocur Basza. // fot. www.ciapkowo.pl
Kocur Basza ma już ok. 10 lat. Jest przemiły, bardzo spokojny oraz w stosunku do ludzi bardzo bardzo kontaktowy. Więcej o kocurze na stronie www.ciapkowo.pl. // fot. „Ciapkowo”

Pomocą dla stowarzyszenia będą również zakupy w ich internetowym sklepie www.sklep.fundacjaanimalsi.pl.

Dodatkowo każdy, kto chciałby bardziej zaangażować się w działania na rzecz zwierząt, może zostać jednym z wolontariuszy, którzy bezinteresownie odwiedzają zwierzęta, by dać im namiastkę domowego ciepła – głaszczą je, przytulają, czeszą, wyprowadzają na spacery, a latem kąpią.

W grupie siła!


Jeśli nie chcesz pomagać sam, zmobilizuj większą grupę - rodzinę, przyjaciół, znajomych. Dobrym miejscem do znalezienia osób chcących pomóc bezdomnym zwierzakom jest także internet.

W tym miesiącu, na przykład, w Domu Sąsiedzkim w Przystani Lipowa 15 uszyto kilkanaście legowisk dla zwierzaków; zebrano także potrzebne poduszki, koce i karmę.

Organizatorzy zapowiadają już kolejną akcję, która odbędzie się 15 listopada. Szczegółów można szukać na Facebooku.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w akcję "Szyjemy dla Ciapkowa" w Domu Sąsiedzkim w Przystani...

Opublikowany przez Przystań Gdynia. Sieć centrów sąsiedzkich Wtorek, 12 października 2021



We wrześniu zbiórkę darów dla „Ciapkowa” z sukcesem przeprowadziła Biblioteka Gdynia. Dary dla zwierzaków można było przynosić do filii.

Przybiliśmy piątkę z Ciapkowem! ???????? Dzięki szczodrości Czytelników Biblioteki Gdynia czworonożni mieszkańcy OTOZ Animals...

Opublikowany przez Biblioteka Gdynia Piątek, 1 października 2021


Z kolei Komitet Społeczny „Pozytywne Pomorze” oraz radny Jarosław Kłodziński prowadzą październikową zbiórkę rzeczy dla „Ciapkowa”. Zbierane są: karma sucha, konserwy, witaminy, gryzaki, smycze, obroże i koce.

Zgłoszenia partnerów do zbiórki przyjmowane są mailowo: klodzinski.jaroslaw@wp.pl.
Kontakt telefoniczny – 601 65 88 12.
Regulamin akcji na stronie www.klodzinski.info.pl.

Plakat akcji


Nie kupuj, adoptuj!


I choć paczki żywnościowe, niezbędne koce i datki można przekazywać do „Ciapkowa” przez cały rok, to jednak największą i najwspanialszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla podopiecznych schroniska jest... adopcja!

W sprawie adopcji oraz informacji o obecnych procedurach należy skontaktować się z „Ciapkowem” telefonicznie pod nr. 58 622 25 52 w godzinach otwarcia biura:

  • poniedziałek-piątek, godz. 11.00-17.00,
  • sobota, godz. 11.00 -16.00,
  • niedziela, godz. 11.00 – 15.00.

Jeśli nie masz możliwości przygarnąć zwierzaka pod swój dach, możesz zostać wirtualnym opiekunem Ciapka. W chwili obecnej koszt wirtualnej adopcji zwierzaka, niezależnie od jego rasy czy też rozmiarów to 30 zł miesięcznie.

Więcej informacji na temat adopcji wirtualnej oraz podopiecznych można znaleźć na stronie internetowej schroniska.Kto wie, może tam właśnie czeka na Ciebie Twój najlepszy przyjaciel?


Pies Vadim. // fot. www.ciapkowo.pl
Wadim
to mix łajki. Ma ok. 2 lat. Pies jest wycofany, lękowy do nowo poznanych osób podchodzi z dystansem, wymaga pracy i czasu żeby zaufać. Więcej o Wadimie na www.ciapkowo.pl. // fot. „Ciapkowo”

  • ikonaOpublikowano: 14.10.2021 14:03
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.10.2021 15:33
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona