Społeczeństwo

Warsztaty filmowe dla seniorów z Witomina

materiały promocyjne Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

materiały promocyjne Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

15.11.2021 r.

Jak zrobić ciekawe ujęcie? Jakie narzędzia przydadzą się podczas kręcenia własnego filmu? Czy można zostać filmowcem, używając smartfona? Odpowiedzi na te pytania poznają seniorki i seniorzy, którzy biorą udział w warsztatach filmowych.

W Gdyni film nie pyta o wiek! Najlepszym dowodem na to, że własny materiał wideo może stworzyć każdy, są warsztaty filmowe dla gdyńskich seniorów.

– Pomysłowość i kreatywność to cechy, które warto w sobie odkrywać i pielęgnować przez całe życie. Taką możliwość dają poświęcone tworzeniu własnych materiałów filmowych warsztaty, na które zapraszamy wszystkich seniorów. Być może dzięki temu ktoś odkryje w sobie nowy talent albo odnajdzie interesującą i wciągającą pasję – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Warsztaty na Witominie odbywają się w ramach projektu „Witoman”. Realizuje go Dom Filmowy przy wsparciu Rady Dzielnicy Witomino oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. Z projektu mogą skorzystać również inni mieszkańcy, m.in. dzieci i młodzież. Spotkania seniorów odbywają się w poniedziałki.

– Wychodzimy naprzeciw potrzebom seniorów. Chcemy pomóc im poznać podstawy filmowania, które mogą przydać im się w codziennym życiu. Chcemy pokazać im, że sprzęt, który mają w domu, czyli smartfony, aparaty czy proste kamery, może posłużyć do stworzenia kreatywnego materiału. Docelowo chcielibyśmy także stworzyć film, współpracując z członkami Miejskiego Klubu Seniora „Witomino” – mówi Paulina Pohl z Domu Filmowego.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki udanej kompozycji, a także nauczą się obsługiwać proste programy do montażu wideo. Prowadzący prześledzą z nimi cały proces powstawania filmu. Do tej pory odbyły się dwa spotkania.

– Pierwsze spotkanie było typowo organizacyjne, a podczas drugiego seniorki i seniorzy przynieśli nagrane przez siebie filmy. Wspólnie je oglądaliśmy i omawialiśmy. Jeden z uczestników warsztatów przyniósł ze sobą filmy nakręcone, które nagrał w 1968 roku. To są fantastyczne materiały! – wyjaśnia Paulina Pohl. – Na nasze spotkania uczęszcza też seniorka, która – jak sama stwierdziła – kocha film i wszystko, co z nim związane. Dlatego chciałaby nauczyć się tworzyć własne materiały.

Grupa jest różnorodna, każdy uczestnik ma własne doświadczenia. Warto podkreślić, że zajęcia mają charakter otwarty, a na warsztaty można dołączyć w dowolnym momencie.

– Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w tym projekcie, cały czas się poznajemy i jesteśmy otwarci na nowe uczestniczki i uczestników – dodaje Paulina.

Do uczestnictwa w projekcie zachęca także dyrektorka Centrum Aktywności Seniora – Bożena Zglińska.

– Gdyńscy seniorzy są bardzo otwarci na zdobywanie nowych umiejętności, a dzięki zajęciom komputerowym coraz bieglej radzą sobie z nowymi technologiami. Te warsztaty to kolejna okazja do rozwoju, podobnie jak cieszące się olbrzymią popularnością, prowadzone przez CAS od 2013 roku zajęcia „Przygoda z kamerą”.

Zajęcia dla seniorów odbywają się w poniedziałki w godz. 12:00-13:45 w Miejskim Klubie Seniora „Witomino” przy ul. Widnej 8. Więcej informacji można znaleźć na profilu Domu Filmowego: https://www.facebook.com/DomFilmowyGdynia/.
  • Grafika przedstawiająca seniorów z aparatem i smartfonem