Społeczeństwo

Wielki gość w gdyńskim porcie

Zacumowany przy nabrzeżu Francuskim Norwegian Getaway/fot. Karolina Szypelt

Zacumowany przy nabrzeżu Francuskim Norwegian Getaway/fot. Karolina Szypelt

Wczoraj do gdyńskiego portu zawinął pływający pod banderą Bahamów wycieczkowiec „Norwegian Getaway”. Liczący 325,7 m cruiser jest najdłuższym wycieczkowcem, jaki dotąd zawinął do Gdyni. Pierwsze w tym roku zawinięcie upamiętniła tablica na jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich.

Wielobarwny olbrzym w główkach portu pojawił się przed godziną 13.00. Chwilę wcześniej uczestnicy powitalnego rejsu mogli obserwować, jak wyłania się zza horyzontu i ważny moment, kiedy na pokład wchodzi pilot. Zacumowany przy nabrzeżu Francuskim statek pasażerski cieszył oko do późnego wieczora. Można go było obserwować z ostrogi pilotowej i z tarasu Muzeum Emigracji.
O godzinie 17.00 na nabrzeżu Pomorskim w Alei Jana Pawła II odsłonięto tablicę upamiętniającą zawinięcie do Gdyni Norwegian Getaway.



Uroczystość była okazją do podkreślenia roli turystyki w rozwoju miasta:
Tylko  w tym roku 120 tysięcy turystów przypłynie do Gdyni na pokładach wycieczkowców. To ważne przedsięwzięcie łączące różnych interesariuszy: miasto, które stawia na turystykę, port, dla którego jest to jedno ze źródeł przychodów, agentów i armatorów. Bardzo się cieszymy, że do Gdyni przypływa coraz więcej statków pasażerskich, z radością je gościmy. I upamiętniamy w Alei Statków Pasażerskich. – mówił wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Michał Guć.

Radości nie krył kapitan cruisera Mattias Andersson, który gdyński projekt porównał do alei Gwiazd w Hollywood. Podkreślił też swoje związki z Gdynią, do której przypływał jako młody marynarz.

Na zdjęciu Michał Guć, Mattias Andersson i Adam Meller/fot. Karolina Szypelt

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo.
 
Norwegian Getaway to jedna z najmłodszych i najnowocześniejszych jednostek w ofercie Norwegian Cruise Lines. Statek operuje z Miami, a na jego pokładzie znajduje się wiele odwołań do historii i kultury tego miasta.
Został zbudowany w stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu i przekazany inwestorowi 10 stycznia 2014 roku.
Po raz pierwszy jednostka odwiedziła Gdynię w 2017 roku. To najdłuższy wycieczkowiec, jaki kiedykolwiek wpłynął do polskiego portu.
Na jednostce jest 2014 kabin i apartamentów mogących pomieścić 4000 pasażerów. Liczba członków załogi wynosi 1595 osób, długość całkowita statku to 325,7 m, a prędkość maksymalna 21 węzłów.
Pasażerowie mają do wyboru prawie 30 restauracji i barów, bibliotekę, kino, kasyno, galerię, teatr, a także ogromną ofertę sportową i SPA. Nie nudzą się też najmłodsi podróżnicy. Jest aquapark ze zjeżdżalniami, które sięgają nawet kilka metrów poza burtę statku, baseny, jacuzzi, sauny, siłownia, a także bieżnia, mini golf czy wielofunkcyjne boiska sportowe. Cały kompleks sportowy z aquaparkiem zajmuje aż 3 pokłady.
 
Statek zawinie do Gdyni ponownie 20 sierpnia.
 
Przypomnijmy, że tablice pamiątkowe w Alei mają już: Albatros, Birka Princess (pierwsza tablica odsłonięta w ramach przedsięwzięcia w 2001 roku), Vistamar, Lili Marleen, Grand Princess, Discovery, Star Princess, Constellation, projekt Baltic Cruise, Navigator of the Seas, Hanseatic, Queen Victoria, AIDAluna, Emerald Princess, Grand Mistral, Vision of the Seas, AIDAblu, Mein Schiff 2, Costa Pacifica, Marina, AIDAbella, MSC Orchestra, Celebrity Eclipse, Mein Schiff 4, AIDAdiva, Mein Schiff 5, Wind Surf, Queen Elizabeth.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.06.2019 12:25
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2019 15:14
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona