Społeczeństwo

Wszystkiego gdyńskiego! Dziś urodziny Gdyni

na zdjęciu widok Gdyni po zmroku

Świętujemy!//fot. Marek Balicki, zdjęcie z facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

10 lutego przypada 96. rocznica nadania Gdyni praw miejskich. Oficjalne uroczystości odbędą się o godz. 12.00. Przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl. Z okazji rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich atrakcje dla mieszkańców przygotowało m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia Rodzinna i Centrum Aktywności Seniora.



10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Urodziny naszego miasta to wyjątkowy moment, w którym rokrocznie przypominamy o fenomenie budowy okna na świat II RP, będącego spełnionym marzeniem o Polsce na morzu. Oprócz mszy świętej oraz oficjalnych uroczystości przy pomniku Polski Morskiej zaplanowano wspomnienie pierwszego wójta Gdyni Jana Radtkego w 150. rocznicę urodzin.

10 lutego obchodzimy 150. rocznicę urodzin pierwszego polskiego sołtysa, a później wójta Jana Radtkego. I właśnie w ten sposób rozpoczniemy uroczystości, że złożymy kwiaty przy tablicy pamiątkowej, która jest na budynku, który zbudował i który był wynajmowany letnikom przez pana Jana Radtkego. To jest na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej. Bardzo ważne jest, by o nim dużo mówić, gdyż jeszcze w czasach, gdy nie było na terenach obecnej Gdyni Polski, pan Jan Radtke wywiesił polską flagę i zarządził, aby mówić po polsku w urzędzie, w jego urzędzie. Został wybrany we wrześniu 1919 roku, czyli pół roku przed tym, zanim 10 lutego 1920 roku Pomorze wróciło w granice Polski. – zaznacza Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.
Jan Radtke urodził się 10 lutego 1872 r. w Dębogórzu na Kępie Oksywskiej.
Był orędownikiem rozwoju Gdyni jako kąpieliska konkurującego z Sopotem, a po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza w 1920 r. postulował budowę portu wojennego i handlowego w Gdyni. Zyskał sobie wielki szacunek licznymi inicjatywami. To z jego inspiracji Rada Gminna występowała do władz państwa o nadanie Gdyni praw miejskich, co nastąpiło 10 lutego 1926 r.
Dom Jana Radtkego (charakterystyczny domek z wieżyczką na rogu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej, zachowany do dziś) był miejscem spotkań wybitnych obywateli gdyńskich i przybyłych gości, budowniczych portu i miasta, artystów, pisarzy, których łączyła jedna idea – Gdynia. Byli wśród nich: Antoni Abraham, Stefan Żeromski, Julian Rummel, Tadeusz Wenda, Adolf Nowaczyński, Feliks Nowowiejski.
Pierwszy wójt Gdyni zmarł 22 grudnia 1958 r. w Gdyni. Jego pogrzeb był wielką manifestacją gdynian. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.
10 lutego o godz. 11.40, w 150. rocznicę jego urodzin, pod tablicą na domu przy ul. 10 Lutego 2 zostaną złożone kwiaty.

Uroczysta urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni

10 lutego o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.
Podczas obrad przyznane zostaną medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz nagrody „Czas Gdyni”. Całość uświetni oprawa muzyczna z udziałem aktorki Teatru Miejskiego Doroty Lulki.

Karnawałowa Rodzinna Gra Miejska


Ze względu na obostrzenia pandemiczne w tym roku także nie było balu w Gdynia Arenie. Ale odbyła się bezpieczna zabawa w plenerze. 6 lutego na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, między pomnikiem Rybek a aleją Marsz. Piłsudskiego, zorganizowano Karnawałową Rodzinną Grę Miejską.

W niedzielę w godz. 10.00-14.00 mali gdynianie spotkali na promenadzie kolorową ekipę szczudlarzy, mimów, monocyklistów, magików, żonglerów i klaunów, którzy wyposażą ich w kolorowe, karnawałowe maski i balony. 

Podczas spaceru chętni mogli wziąć udział w grze miejskiej pt. „96. Urodziny Gdyni”. Na bulwarze ukryto magiczne słowa. Było ich dwadzieścia. Każdy, kto je odszukał i napisał z wykorzystaniem co najmniej 6 słów życzenia dla Gdyni, otrzymał prezent-niespodziankę. 
– W tym roku pomyśleliśmy, że zaprosimy mieszkańców na spacer. Zorganizowaliśmy na gdyńskim bulwarze karnawałową grę miejską. 6 lutego, między godziną 10.00 a 14.00 na gdyńskim bulwarze, między pomnikiem rybek tak lubianym przez dzieci a aleją Marsz. Piłsudskiego powstała strefa zabawy, strefa gry miejskiej. Można tam było spotkać mimów, monocyklistów, klauny. Będzie mnóstwo balonów, a dzięki naszym wspaniałym sponsorom będą dodatkowe atrakcje, np. fotobudka. I gra miejska. Przygotowaliśmy 20 słów, któreukryliśmy na gdyńskim bulwarze. Trzeba było je odnaleźć i z użyciem tych słów napisać życzenia dla Gdyni. A dla każdego, kto to zrobił, przygotowaliśmy nagrodę – mówi Beata Nawrocka, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.
Szczegóły na www.gdyniarodzinna.pl.

Świętujemy gdyńsko, morsko i portowo

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza mieszkańców na niezwykłą wystawę „MORZE \ MIASTO \ PORT”, która związana jest zarówno z historią Gdyni, jak i setną rocznicą powstania portu. W 1922 r. bowiem Sejm przyjął ustawę o budowie portu morskiego w Gdyni.


Dla rodzin Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował warsztaty tworzenia zegarów, które będzie można po ukończeniu zabrać do domu i odliczać czas do następnych urodzin Gdyni. Odbędą się 12 lutego w godz. 12.00-17.00.
Zapisy www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

10 lutego o godz. 13.00 odbędzie się wernisaż wystawy MORZE \ MIASTO \ PORT (obowiązują zaproszenia). Bezpłatne zwiedzanie wystawy będzie możliwe od godz. 15.00.

Wystawa ukazuje wizerunek gdyńskiego portu w sztuce. Artyści, zafascynowani żywiołem i rozmachem wielkiej budowy, utrwalali zwłaszcza pierwsze dekady gdyńskiej inwestycji, ale na ekspozycji znajdą się również współczesne przedstawienia. Wystawa to ponad 100 dzieł, m.in.: Michaliny Krzyżanowskiej, Janusza Marii Brzeskiego, Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego, Kazimierza Ostrowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Stanisława Katzera i Stefana Szmaja.
Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

– Będzie to pierwsza od kilku lat wystawa organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni poświęcona w dużej mierze malarstwu. Wystawa, na którą wiemy, iż wielu gdynian czekało z utęsknieniem. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z twórczością takich wybitnych marynistów, jak Henryk Baranowski, Marian Mokwa, Antoni Suchanek czy Michalina Krzyżanowska.Pojawi się także akcent nowoczesny w postaci video artu autorstwa Ksawerego Kirklewskiego i Arka Kurpińskiego. Przy okazji tej wystawy chcemy zachęcić odbiorców do bardziej kontemplacyjnego kontaktu ze sztuką intymnego dialogu w myśl koncepcji slow-muzeum – mówi Gabriela Zbirohowska-Kościa, jedna z kuratorek wystawy.

11 lutego wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Seniorzy świętują bezpiecznie


W związku z obostrzeniami pandemicznymi obchody urodzin Gdyni organizowane w Centrum Aktywności Seniora odbędą się wyłącznie online:
– spotkanie z piosenką w grupie „Gdyńscy Seniorzy Wirtualnie”,
– konkurs facebookowy na zamieszczenie w dniu urodzin twórczości artystycznej, zdjęć, wspomnień, itp. związanych z Gdynią – konkurs koordynowany przez portal Seniorplus.
Więcej na www.seniorplus.gdynia.pl.

Open House Gdynia dołącza do świętowania 96. urodzin Gdyni

Urodziny Gdyni co roku stają się powodem do wyrażania przez mieszkańców dumy oraz radości związanej z życiem w mieście pełnym morskiej i życiowej energii. Pierwszy raz Open House Gdynia włącza się w celebrowanie kolejnej rocznicy uzyskania przez Gdynię praw miejskich, zapraszając na wyjątkowe urodzinowe spacery oraz wizyty we wnętrzach modernistycznych (i nie tylko) budynków.

Wydarzenia:
12 lutego o godz. 11.00 i 13.30 – Klatki Karoliny
Prowadzenie: Karolina Bednarska, Arkadiusz Brzęczek, Tomasz Lelito.
Zbiórka: Dworzec podmiejski SKM Gdynia Główna
Obowiązują zapisy na stronie www.evenea.com

Karolinę Bednarską fascynują przedwojenne gdyńskie kamienice, w szczególności zaś ich klatki schodowe. Spacer, podczas którego wraz z Arkiem Brzęczkiem oraz Tomkiem Lelito, opowie o historii i wystroju kilkunastu spośród tysięcy gdyńskich klatek, to przygoda, której nie oprze się żaden miłośnik nieoczywistego oblicza miasta. Obejrzycie także wyjątkową przestrzeń zbudowaną w naszym mieście przez przodków Karoliny przed dziewięćdziesięciu laty oraz najnowsze inwestycje, które nawiązują do morskiego i nowoczesnego charakteru Śródmieścia. Takim budynkiem jest chociażby Silver House, który powstał w 2015.

12 lutego o godz. 15.00 – Na początku był torf – spacer po Chyloni i Pogórzu
Prowadzenie: Michał Miegoń.
Obowiązują zapisy na stronie www.evenea.com
Zbiórka: ul. Pucka 1 (parking przed sklepem Netto)
Zanim powstał port, w jego miejscu był sięgający głęboko torf. Zanim zostało spełnione marzenie o oknie na świat II RP i polskim porcie – wokół rolniczej i letniskowej Gdyni istniały większe wsie. Specyfikę historycznej Gdyni Chyloni wraz z osiedlami Meksyk, Betlejem czy Abisynia, rzeczki i bagna, historię torfowisk oraz najciekawsze założenia architektoniczne poznacie podczas wędrówki, która rozpocznie się w Chyloni, zaś zakończy się w miejscu z przepięknym widokiem na całe miasto przy ul. Platynowej. Prowadzący spacer Michał Miegoń zdradzi również sekrety związane z lokalnymi legendami – i miejskimi, i tymi sięgającymi wieki wstecz.
Kontakt: openhousegsg@gmail.com.

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2022 08:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2022 11:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także