Społeczeństwo

Budujemy komunalnie bez barier

Podpisanie umowy z wykonawcą nowoczesnego bloku komunalnego, bez barier architektonicznych

Podpisanie umowy z wykonawcą nowoczesnego bloku komunalnego, bez barier architektonicznych

Nowoczesny blok komunalny bez barier architektonicznych, który stanie na gdyńskim Oksywiu, wybuduje Zakład Remontowo - Budowlany „Tym-Bud” z Pruszcza Gdańskiego. Umowę w tej sprawie podpisali w mijającym tygodniu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Waldemar Tymoszewski, właściciel firmy Tym-Bud.

- Miesiąc temu zakończyliśmy przyjmowanie ofert w przetargu pod nazwą „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Dickmana w Gdyni” – informuje Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych. - Oferta złożona przez firmę Tym-Bud z Pruszcza Gdańskiego była jedyną, ale zarazem taką, którą spełniła wszystkie kryteria określone w postępowaniu przetargowym.



- Podpisaliśmy już umowę z wyłonionym wykonawcą, niebawem rozpoczną się pierwsze prace na placu budowy – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - To ważne wydarzenie z perspektywy całego miasta, ponieważ w rewitalizowanej dzielnicy Oksywie rozpoczynamy budowę 30 mieszkań komunalnych, zaprojektowanych tak, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i dla seniorów.

Część Oksywia objęta jest Gminnym Programem Rewitalizacji. Jednym z przewidzianych dla dzielnicy działań była gruntowna modernizacja parterowych budynków przy ul. Dickmana 18 – 30. Ich mieszkańcy narzekali na coraz trudniejsze warunki, a zwłaszcza na wysokie koszty ogrzewania. Analiza techniczna wykazała jednak, że budynki są stanie wykluczającym poważne remonty czy przebudowy. Zapadła więc decyzja o przydzieleniu lokatorom spod nr 28 i 30 mieszkań zamiennych, wyburzeniu stojących tu budynków i wybudowaniu w tym miejscu nowoczesnego, w pełni przystosowanego bloku komunalnego.

Proces wyprowadzek skoordynowało Laboratorium Innowacji Społecznych, w ścisłym porozumieniu z zainteresowanymi mieszkańcami oraz przy współpracy wydziałów i jednostek organizacyjnych UM Gdyni. Działania opierano między innymi o wyniki ankiety, w której mieszkańcy wskazywali swoje preferencje dotyczące między innymi lokalizacji zamiennych lokali.

Nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje i pomieści 30 lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych. Na parterze będzie także ogólnodostępna świetlica. Bezprogowe wejście do budynku, przestronna klatka schodowa oraz winda, a także aranżacja każdego z mieszkań, będą ułatwiać dostęp osobom starszym i z ograniczoną sprawnością. Teren wokół budynku będzie estetycznie zagospodarowany, zachęcając do wypoczynku na świeżym powietrzu czy uprawy sąsiedzkiego ogrodu.

- Budowa rozpocznie się jeszcze w czerwcu - wyjaśnia Maciej Warszakowski. W przyjętym harmonogramie prac, powinna zostać ukończona w trzecim kwartale 2020 roku.

Aktualnie toczy się proces przeprowadzania do zamiennych mieszkań lokatorów budynku przy ulicy Dickmana 26. Także w tym przypadku, LIS przy wsparciu miejskich instytucji i wydziałów i w porozumieniu z każdą z rodzin, koordynuje to działanie. W dalszej kolejności nastąpi rozbiórka substandardowego budynku, a teren zostanie uporządkowany i udostępniony lokatorom bloku bez barier.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.06.2019 08:51
  • ikona

    Autor: Michał _Rusak (m.rusak@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2019 10:18
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona