Społeczeństwo

Zagłosuj na „Człowieka bez barier”

Na zdjęciach nominowani Wojciech Sawicki i Karolina Plewińska oraz statuetka dla „Człowieka bez barier” // fot. materiały prasowe portalu niepelnosprawni.pl

Na zdjęciach nominowani Wojciech Sawicki i Karolina Plewińska oraz statuetka dla „Człowieka bez barier” // fot. materiały prasowe portalu niepelnosprawni.pl

Jeszcze do piątku, 20 listopada można oddać swój głos w plebiscycie „Człowiek bez barier”. W konkursie wyróżniane są osoby z niepełnosprawnością, które swoją postawą przełamują bariery i stereotypy oraz stanowią wzór dla innych. O nagrodę publiczności tegorocznej edycji walczą również osoby związane z Gdynią. To dziennikarz muzyczny Wojciech Sawicki oraz rysowniczka Karolina Plewińska.


Konkurs „Człowiek bez barier” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 roku. Na przestrzeni 16 lat uhonorowano już 90 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Laureaci plebiscytu to ludzie, którzy przełamują bariery i stereotypy. Swoją postawą udowadniają, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.

Trwa półfinał tegorocznej edycji plabiscytu. Kapituła konkursu zakwalifikowała do niego 20 osób. Pięcioro z nich trafi do wielkiego finału, a zwycięzca otrzyma tytuł „Człowieka bez barier”.

Równocześnie odbywa się plebiscyt o Nagrodę Publiczności. Startują w nim wszyscy półfinaliści, a głosowanie odbywa się za pośrednictwem internetu. Wśród nominowanych znajdują się również osoby związane z Gdynią. To Wojciech Sawicki oraz rysowniczka Karolina Plewińska.

Wojciech Sawicki

Ma 33 lata i mimo dystrofii mięśniowej Duchenne’a, na którą choruje, angażuje się w wiele inspirujących działań. Ze znakomitymi wynikami ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz Uniwersytet Gdański. Jego prawdziwą pasją jest muzyka. Przez 8 lat Sawicki piastował funkcję redaktora naczelnego serwisu Porcys – popularnego i cenionego portalu poświęconego muzyce niezależnej. Obecnie kojarzony głównie z działalności autorskiego fanpage’a na facebooku - Carpigiani. To innowacyjna, interaktywna inicjatywa w mediach społeczenościowych prowadzona w formie listy przebojów.

Wojciech Sawicki mimo prawie całkowitego unieruchomienia ciała poniżej głowy (komputer obsługuje ruchem gałek ocznych) podejmuje ponadto wiele aktywności, które na celu mają oswajać społeczeństwo z osobami z niepełnosprawnością i pokazywać, że życie na wózku i uzależnienie od pomocy opiekunów nie skazuje na wegetację.

Jego konto Instagramowe „Life On Wheelz” ma ponad 10 tys. obserwujących i pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością też czerpią przyjemność z życia, mogą dobrze wyglądać i dobrze się bawić.


Karolina Plewińska

Ma 31 lat. Pochodzi z Gdyni, ale obecnie mieszka w Krakowie. Ukończyła grafikę na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Przez wiele lat działała w Trójmieście jako wolontariuszka m.in. w domu dziecka, wśród osób głuchych oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. W wieku 25 lat zdiagnozowano u niej zespół Aspergera. Od tamtej pory wykorzystuje swoje plastyczne talenty do wspierania środowiska osób w spektrum autyzmu.

Jako rysowniczka angażuje się w tematy społeczne, edukacyjne, feministyczne i ekologiczne. To spod jej ręki wychodzi popularny komiks internetowy „Szarosen”. Seria ma obecnie ponad 16 tys. fanów na Facebooku i ponad 3,5 tys. na Instagramie. Pod płaszczykiem wesołych, kolorowych kryją się treści poruszające nierzadko tematy trudne, dotykające m.in. szkodliwych stereotypów, braku tolerancji, niesprawiedliwości czy przemocy fizycznej i psychicznej. Z przesłaniem trafia do nauczycieli, rodziców, psychologów, dzieci i młodzieży.

Plewińska jest również autorką serii rysunków satyrycznych o dorosłych osobach z zespołem Aspergera, które znaleźć można na fanpage’u „Asperger rysowany”, a także szeregu innych projektów. To m.in. komiks „Grubas” (nt. braku tolerancji w szkole wobec dzieci z otyłością) czy książka „Niejadek” (nt. problemów, z jakimi spotykają się dzieci zmuszane do jedzenia).


Zagłosuj przez internet

Nagrodę Publiczności otrzyma ten z kandydatów, który uzyska najwięcej wskazań w internetowym głosowaniu. Udział w nim może wziąć każdy, a czas na to jest do piątku, 20 listopada. Aby oddać głos, należy:
  • wejść na stronę internetową konkursu (niepelnosprawni.pl),
  • kliknąć przycisk GŁOSUJ zlokalizowany przy sylwetce kandydata,
  • podać adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym,
  • kliknąć link potwierdzający udział w głosowaniu, który przyjdzie w wiadomości na wskazany adres e-mail.

Szczegóły oraz regulamin znaleźć można na stronie internetowej: www.niepelnosprawni.pl.

  • ikonaOpublikowano: 19.11.2020 12:11
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.11.2020 18:27
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona