Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Społeczeństwo

Zjadliwa grypa ptaków – jak się zachować

Tablica informująca o zagrożeniu grypą ptaków przy wjeździe na bulwar Nadmorski.

Tablica informująca o zagrożeniu grypą ptaków przy wjeździe na bulwar Nadmorski.

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni, nasze miasto od 27 lutego znajduje się w strefie zagrożonej wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym pojawiły się wątpliwości i pytania mieszkańców o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych.


Zjadliwą grypę ptaków HPAI wywołuje wirus, którego najpopularniejszym podtypem jest H5N8. O zagrożeniu informują żółte tablice ostrzegawcze przy wejściach na plażę i molo oraz przy wjazdach do miasta .

Po odpowiedzi na pytania i wątpliwości gdynian Urząd Miasta zwrócił się do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Spacery po plaży

Nie wprowadzono ograniczeń dotyczących wejścia na plażę. Psy należy prowadzać na smyczy, co wynika również z potrzeby bezpieczeństwa dla innych spacerowiczów. W przypadku znalezienia padłego ptaka należy poinformować o tym straż miejską, która będzie postępować zgodnie z procedurami ustalonymi na posiedzeniu Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Gdyni we współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Gdyni.

Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu Straży Miejskiej w Gdyni, dzwoniąc pod numer telefonu: 986 lub 58 660 11 72. Infolinia działa całą dobę.

Wyprowadzanie zwierząt domowych

Jak dotychczas nie ma informacji o transmisji wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków szczepu H5N8, którego zdiagnozowano u padłych dzikich ptaków w Gdyni i Sopocie, na zwierzęta domowe, jak psy czy koty. W związku z powyższym nie ma zakazu wypuszczania kotów na powietrze, w tym do ogrodu.

Zakażenie ludzi

Mimo doniesień służb rosyjskich o przeniesieniu wirusa H5N8 na ludzi należy podkreślić, że zakażenie dotyczyło pracowników fermy drobiu. Utrzymując podstawowe zasady higieny, takie jak: mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem, dzikimi ptakami czy też z przedmiotami zanieczyszczonymi odchodami, nie trzeba obawiać się zakażenia.

Dokarmianie ptaków

Nie jest wskazane dokarmianie ptaków na plaży, stawach czy innych zbiornikach wodnych, gdzie występuje duże zagęszczenie ptactwa dzikiego.

Po pierwsze dokarmianie ptactwa może się przyczynić do przeniesienia wirusa na zdrowe ptaki, jeśli będą w dużym skupisku. Po drugie karmiąc łabędzie, powodujemy, że ptaki te zostają u nas na zimę. Tym samym są narażone na upadki podczas silnych mrozów, co miało miejsce w styczniu i lutym. Łabędzie nie są przystosowane do tak niskich temperatur i często giną. Z tego powodu wiele tych ptaków padło m.in. w powiecie puckim.

Należy również pamiętać, żeby dokarmiać ptaki odpowiednim pożywieniem. W razie kolejnego załamania pogody uprawniony do tego w wyżej wymienionych miejscach jest EkoPatrol Straży Miejskiej. Zaleca się ograniczenie dokarmiania ptaków do niezbędnego minimum, biorąc pod uwagę przede wszystkim warunki pogodowe, w których faktycznie istnieje potrzeba pomocy ptakom w znalezieniu pokarmu.

Szczepienia zwierząt domowych przeciwko grypie ptaków

Nie ma szczepionek przeciwko grypie ptaków dla zwierząt domowych. Obowiązuje też zakaz szczepienia ptaków przeciwko tej chorobie ze względu m.in. na wysoką mutagenność wirusa.

  • ikonaOpublikowano: 12.03.2021 11:08
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2021 11:29
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także