Sport

Diagnostyka przebada nauczycieli ZSP nr 2

Laboratorium. Laborantka trzyma w dłoniach trzy probówki. Jest ubrana w biały kitel, ma założone gumowe rękawiczki.

W ramach programu „Badamy-Wspieramy 2.0" grupy DIAGNOSTYKA zostaną przebadani nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni. // fot. pexels.com

Tysiąc darmowych badań w kierunku COVID-19 u nauczycieli pracujących w szkołach o podwyższonym ryzyku epidemicznym. Badania zostaną przeprowadzone w szkołach, w których pojawiły się przypadki COVID-19. Celem akcji organizowanej przez Grupę Diagnostyka jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i zmniejszenie ryzyka zamknięcia szkół. W Gdyni przebadani zostaną nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.


W kwietniu i maju br. Grupa Diagnostyka realizowała akcję „Badamy-Wspieramy 1.0.", w ramach której przebadano bezpłatnie ponad 6,5 tysiąca przedstawicieli różnych zawodów medycznych, w tym ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne oraz stomatologów.

W ramach Programu „Badamy-Wspieramy 2.0" badaniami oraz opieką medyczną objęta będzie kadra pedagogiczna w około dziesięciu szkołach podwyższonego ryzyka epidemicznego – po jednej w każdym z Regionów Diagnostyki. Do badań zakwalifikowała się również gdyńska szkoła. Placówką, która zostanie objęta darmowymi badaniami, jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2. Zbadanych zostanie 107 nauczycieli.

- Badania prowadzone przez Diagnostykę pomogą w rozpoznaniu i zlokalizowaniu potencjalnego źródła zakażeń w szkołach. Jeśli takowe się pojawi, możliwe będzie podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, które pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. To ważne, aby nauczyciele, dzieci i rodzice czuli się bezpiecznie. Projekt realizowany przez Diagnostykę wykracza poza ogólne wytyczne rządowe dotyczące tego kogo i w jakim zakresie należy badać. Z jednej strony to źle, że pogarszająca się sytuacja i ograniczenia nie pozwalają przebadać całej kadry nauczycielskiej w Gdyni, z drugiej cieszę się, że szansę na darmowe badania otrzymał Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 na Karwinach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Analizy wskazują, że duże miasta w regionach objętych badaniami Diagnostyki mogą być największym zagrożeniem w rozprzestrzenianiu się epidemii. Jednocześnie modele analizowane przez ekspertów wskazują, że sprawna identyfikacja nauczycieli zakażonych wirusem może ograniczyć przeniesienie się SARS-CoV-2 na uczniów, ich rodziców, seniorów i inne osoby stykające się z nimi w gospodarstwach domowych. Szacunki wskazują, że przy wykonaniu około 1000 wysokiej jakości testów wymazowych istnieje szansa ograniczenia przeniesienia wirusa na tysiące kolejnych osób.

– Poprzez funkcjonowanie naszych placówek w całej Polsce oraz pracę ich personelu i tysięcy diagnostów laboratoryjnych, każdego dnia staramy się zapewnić pacjentom jak najlepszą medyczną opiekę laboratoryjną. Dziś jesteśmy gotowi oddać część naszych zasobów, bo widzimy, że obecnie grono pedagogiczne jest jedną z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Mając kontakt z setkami uczniów czy ich rodzicami, nauczyciele mogą stać się nieświadomym źródłem dalszego przenoszenia się COVID-19. Chcemy zredukować obawy i zwiększyć komfort pracy oraz nauczania kadry pedagogicznej i dyrekcji placówek oświatowych, które obejmiemy opieką. Tym samym chcemy chronić przed wirusem rodziny nauczycieli oraz bliskich uczniów – mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.


Badania zostaną przeprowadzone poza budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni. Grupa Diagnostyka przydziela każdej placówce opiekuna, który w porozumieniu z dyrekcją szkoły, koordynuje i organizuje punkt pobrań dla nauczycieli. Nauczyciele będą zgłaszać się do punktu w wyznaczonych terminach.

- Bardzo się cieszę, że możemy wziąć udział w programie. Niezwykle ważna jest w obecnej chwili wiedza i świadomość stanu zdrowia każdego z nas. Byłoby wspaniale, gdyby badania mogły mieć szeroki zakres. Cieszę się jednak, że 107 nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 42 i Przedszkola nr 54 będzie miało przeprowadzone badania w kierunku Covid-19. Do tej pory u żadnego z nauczycieli nie stwierdzono zakażenia koronawirusem, ale też nie wiemy, czy nie ma wśród nas bezobjawowo przechodzących chorobę. Chcemy wiedzieć, czy jesteśmy zdrowi i bezpieczni dla innych. Jestem wdzięczna, że nasza szkoła została zakwalifikowana do programu "Badamy-Wspieramy 2.0" – mówi Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni.


W pierwszym rzędzie przeprowadzone zostaną wymazowe testy antygenowe Standard Q COVID-19 (który jest nowym jakościowym, szybkim testem przesiewowym niezbędnym we wczesnej diagnostyce zakażenia), zaś w przypadku dodatniego wyników u któregoś z nauczycieli – potwierdzające badania real time RT-PCR przy użyciu testów wielogenowych, zgodnych z rekomendacjami WHO.

Stosowane obecnie przez Diagnostykę testy antygenowe są testami nowej generacji, które osiągają bardzo dobre wartości zgodności dla wyników dodatnich i ujemnych w porównaniu do referencyjnej metody real time RT-PCR (w zależności od producenta odpowiednio: 96,52% – 97,1% i 98,5 – 99,68%). Testy te zostały wskazane jako użyteczne narzędzie diagnostyczne w konkretnych zastosowaniach klinicznych zarówno przez WHO, jak i amerykańskie CDC.

Więcej informacji o Programie „Badamy-Wspieramy 2.0" można będzie znaleźć na stronie Grupy Diagnostyka.

  • ikonaOpublikowano: 23.10.2020 11:00
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.10.2020 12:27
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona