Sport

Dziś Blue Monday, #wGdyni nie jesteś sam

Smutna kobieta na tle morza.

Dzisiejszy poniedziałek jest według specjalistów najbardziej depresyjnym dniem w roku // fot. Pixabay

Dzisiejszy poniedziałek jest według specjalistów najbardziej depresyjnym dniem w roku. Choć sama teoria nie jest uważna za naukową, to dobry moment, aby przypomnieć, gdzie w Gdyni można znaleźć pomoc w przypadku problemów.


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Zgodnie z prognozami, do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na świecie choruje na nią 350 milionów ludzi, w Polsce - 4 miliony.

Popularną, pseudonaukową nazwę „Niebieskiego poniedziałku” wprowadził w 2004 roku Cliff Amal, brytyjski psycholog, który wyznaczał datę najgorszego dnia w roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od świąt powoduje, że mamy coraz mniej pieniędzy w portfelu, a za to więcej kredytów do spłacenia.) Zwyczajowo przypada on na trzeci poniedziałek stycznia.

- Gdyński samorząd kładzie duży nacisk na profilaktykę zdrowia, również psychicznego - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Od początku pandemii szczególną opieką obejmujemy uczniów, nasi specjaliści pracujący w trzech gdyńskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych udzielają porad w sytuacjach kryzysowych, oferują terapię długoterminową, oraz diagnozę i pomoc w dotarciu do specjalistów. Opieką poradni objęci są również nauczyciele. Pomoc psychologiczną oferujemy także gdyniankom w ciąży i rodzicom małych dzieci, co ma na celu wczesne wykrywanie i przeciwdziałanie depresji poporodowej. 


W październiku ubiegłego roku w Gdyni wystartował program „Dobrze, że jesteś” – szeroka kampania przeciwdziałania depresji skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli. Pozwala rozpoznawać pierwsze symptomy obniżonego nastroju u siebie i innych, a także dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy oraz jak udzielić jej innym.

Eksperci z fundacji „Dbam o Mój Z@sięg” przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas IV-VIII) i ponadpodstawowych. Są to:

  • zajęcia na temat profilaktyki depresji, dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19,
  • profesjonalny poradnik o depresji,
  • zajęcia popołudniowe dla szkolnych liderów pomocy swoim rówieśnikom,
  • animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

Wszystkie instytucje oferujące w Gdyni pomoc psychologiczną można znaleźć na stronie www.gdyniawspiera.pl Można tam wyszukiwać z uwzględnieniem miejsca zamieszkania, bądź problemu, który nas dotyczy.

  • ikonaOpublikowano: 17.01.2022 09:48
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.01.2022 10:25
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona