Sport i zdrowie

Mistrz kierownicy przyjeżdża do Gdyni. Zmiany w ruchu

Czekamy na Ciebie, Robert! / fot. gdyniasport.pl

Czekamy na Ciebie, Robert! / fot. gdyniasport.pl

19.08.2019 r.

Verva Street Racing, a więc największa motoryzacyjna impreza w Polsce odbędzie się 24 i 25 sierpnia #wGdyni. Podczas dziesiątej edycji wydarzenia, gwiazdy sportów motorowych będą jeździć, ścigać się, a nawet latać. Organizatorzy zaplanowali niesamowite atrakcje m.in. pokazy załogi Orlen Team, w tym Roberta Kubicy, który w Gdyni pojawi się wraz z kolegą ze stajni ROKiT Williams Racing, Georgem Russellem. Wstęp wolny. To duże wydarzenie dla miasta i jego mieszkańców, z którym wiążą się jednak istotne zmiany w organizacji ruchu. 

Przedstawicieli miasta nie trzeba było długo namawiać do pojęcia współpracy.
- To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszę się, że jesteśmy częścią tak wielkiego projektu, realizowanego z myślą o mieszkańcach i turystach w każdym wieku - uzupełnia prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Verva Street Racing wchodzi na zupełnie inny poziom rozrywki i emocji. Sierpniowa edycja po raz pierwszy w historii potrwa aż dwa dni.
- Sport w naszej strategii sponsoringowej odgrywa istotną rolę. PKN ORLEN jako czempion polskiej gospodarki konsekwentnie angażuje się we wspieranie motorsportu, w którym nasi zawodnicy odnoszą sukcesy na międzynarodowych arenach. Verva Street Racing to wydarzenie na najwyższym poziomie. Jego jubileuszowa edycja odbędzie się Gdyni. Kolejna prospołeczna inicjatywa na Pomorzu pozwoli nam jeszcze bardziej zacieśnić relacje z tym regionem – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Od kiedy do wielkiego ścigania wrócił Robert Kubica, wśród Polaków gigantycznie wzrosło zainteresowanie F1. Żeby jednak z bliska przyjrzeć się umiejętnościom kierowców, trzeba liczyć się z dalekimi i drogimi wyprawami. Ale nie podczas Verva Street Racing. Nasz jedyny kierowca w F1 na torze ulicznym w Gdyni pokaże możliwości swojego bolidu.
 


To najbardziej wyjątkowe przedsięwzięcie podczas tegorocznej VERVA Street Racing. Na skwerze Kościuszki powstanie wyjątkowy tor z siedmioma zakrętami i jednym ciasnym nawrotem. Kubica stanie do pokazowej jazdy razem z kolegą z teamu ROKiT Williams Racing George’m Russellem. Co warte podkreślenia, obaj wsiądą do bolidu doskonale znanego z torów Formuły 1. Na niespełna kilometrowym torze superszybkie samochody rozpędzą się do prędkości około 200 km/h. Organizatorzy nie zapominają również o bezpieczeństwie. Tor od trybun oddzielą potężne betonowe zapory, zadbano również o odpowiednie oświetlenie toru i profesjonalne pola startowe. Verva Street Racing po raz kolejny udowadnia, że wyznacza światowe standardy w pokazach motoryzacyjnych.

Uliczny tor w Gdyni będzie areną zmagań nie tylko Kubicy i Russella. Swoje umiejętności driftowe pokaże tu także Kuba Przygoński, aktualny mistrz Polski w driftcie. Do tego nie zabraknie także całego przekroju sportów samochodowych. Na torze zobaczymy najlepszych polskich kartingowców w kategoriach wiekowych ROK i Rotax. Do tego wyścigi KIA Platinum Cup i samochodów GT i Le Mans, a także występy motocyklistów. Bardzo ciekawie zapowiada się wyścig reprezentantów Polski na żużlu, którzy wyjątkowo zrobią pokaz na asfaltowej nawierzchni.
 
Drugi tor dynamiczny powstanie na Skwerze Arki Gdynia. A tam coś, dla tych, którzy obok sportowej rywalizacji lubią odrobinę szaleństwa. Zobaczymy tam chociażby driftującą ciężarówkę, pokaz FMX, stunt czy Gymkhany, a także jednego z  najbardziej perspektywicznych kierowców młodego pokolenia – Kacpra Wróblewskiego z ORLEN Team.
 
VERVA Street Racing to jednak przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z rodziną. W tym roku strefa dla najmłodszych będzie największą w historii cyklu. Oczywiście nie zabraknie tam dmuchańców, skoczni, trampolin, zjeżdżalni czy bungee, a także strefy do zabaw klockami przy obecnością animatorów-konstruktorów. Warto też wybrać się do „Stacji Kreacja”. Tam najmłodsi własnoręcznie stworzą samochód wyścigowy. Z kolei każdy, który marzy, aby zostać strażakiem będzie miał okazję przebrać się w profesjonalny strój i ugasić gaśnicą pożar. Dla nieco starszych przygotowano symulatory jazdy samochodem rajdowym, motocyklem sportowym i żużlowym oraz bolidem F1. Z kolei dorośli będą mogli sprawdzić się w strefie bezpiecznej jazdy z symulatorem zderzenia czy dachowania oraz alkogogle, które uzmysłowią, co czuje kierowca będący pod wpływem alkoholu oraz refleksomierze.


 
Verva Street Racing to także okazja zobaczenia z bliska wspaniałych samochodów. Na Pit Party podziwiać będzie można ponad 500 pojazdów podzielonych na wiele kategorii. Na pewno największe wrażenie zrobią Supercars, czyli te najszybsze i najbardziej luksusowe. A oprócz nich także amerykańskie, militarne, terenowe i te pamiętające czasy PRL. A jak wiele można zmienić w standardowym samochodzie? Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć w strefie tuning. Na wszystkich, którzy zgłodnieją czekać będą foodtrucki oraz Stop Cafe, znane ze stacji benzynowych PKN ORLEN.
A popołudniem i wieczorem sceną zawładnie muzyka na żywo. W sobotę od godz. 19 zagrają Lipali, The Cassino i Sylwia Grzeszczak, w niedzielę od godz. 17 Luxtorpeda, Daria Zawiałow i C-Bool.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jubileuszowej edycji Verva Street Racing jest bezpłatny.
 
Zmiany w organizacji ruchu:
1.skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Żeromskiego i ul. Waszyngtona:
· od dnia 19.08 na skwerze Kościuszki rozpoczną się prace związane z montażem infrastruktury pokazów;
· w dniach 21-27.08 będzie zamknięty parking na al. Jana Pawła II, na wysokości Akwarium Gdyńskiego MIR;
· o północy z 22 na 23.08 skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego;
· łącznie ze skwerem Kościuszki dla ogólnego ruchu zostaną zamknięte: odcinek ul. Żeromskiego pomiędzy ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki oraz odcinek ul. Waszyngtona pomiędzy ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki;
· skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II zostaną otwarte w dniu 26.08 o godz. 8:00; prace związane z demontażem infrastruktury zawodów potrwają tam do 28.08.
2. ul. Świętojańska i ul. 10 Lutego:
· w dniu 23.08 o godz. 23:00 zostanie zamknięte skrzyżowanie ulic Świętojańskiej - 10 Lutego - skwer Kościuszki;
· skrzyżowanie zostanie otwarte 25.08 o godz. 20:00;
· w związku z zamknięciem skrzyżowania na ul. 10 Lutego od ul. Świętojańskiej do ul. Władysława IV będzie  obowiązywał jeden kierunek ruchu z możliwością wjazdu przez ulice Starowiejską  i Abrahama;
· w czasie zamknięcia skrzyżowania ulic 10 Lutego - Świętojańska - skwer Kościuszki z ruchu zostanie wyłączony również odcinek ul. Świętojańskiej pomiędzy ulicami Pułaskiego i Armii Krajowej oraz ul. Zygmuntowska.
3. ul. Armii Krajowej, ul. Zawiszy Czarnego i Kamienna Góra:
· w dniach 19-27.08 będzie zamknięty parking przy plaży Śródmieście na ul. Zawiszy Czarnego;
· ul. Armii Krajowej na odcinku od placu Grunwaldzkiego do ul. Zawiszy Czarnego oraz ul. Zawiszy Czarnego od ul. Armii Krajowej do ul. Sędzickiego będą zamknięte w dniach pokazów: 24.08 w godzinach 6:00- 22:00 oraz 25.08 w godzinach 6:00 - 20:00
· w tych samych godzinach na odcinku ul. Armii Krajowej od placu Grunwaldzkiego do ul. Świętojańskiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy z wjazdem od strony ulic Wybickiego i placu Grunwaldzkiego;
· w trakcie pokazów wjazd na ul. Sienkiewicza, Sędzickiego i Kasprowicza (odcinek od strony Teatru Muzycznego) będzie możliwy jedynie dla mieszkańców tych ulic oraz służb miejskich.
4. bulwar Nadmorski, Skwer Arki Gdynia i ul. Prusa:
· o północy z 21 na 22.08 zostanie zamknięty parking przy bulwarze Nadmorskim (Skwer Arki Gdynia); parking będzie zamknięty do północy 26.08;
· w czasie zamknięcia parkingu przy bulwarze Nadmorskim na ul. Prusa będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy do ul. Ejsmonda;
· w tym samym czasie droga rowerowa przebiegająca wzdłuż bulwaru Nadmorskiego będzie pełniła funkcję ciągu pieszego.
5. Parkingi:
· UWAGA: w rejonie Śródmieścia nie zostaną wyznaczone żadne dodatkowe parkingi;
· w związku z rozległym obszarem zajętym na potrzeby organizacji pokazów, liczba dostępnych miejsc postojowych w Śródmieściu będzie bardzo ograniczona;
· rekomendujemy kierowcom skorzystanie z parkingów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie Śródmieścia np.:
- przy ul. Górskiego (parkingi pomiędzy Gdynia Arena a CH Riviera),
- na terenie Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej,
- na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa
- przy ul. Polskiej.

Czas dojścia z tych parkingów do miejsca pokazów to ok. 25-30 min. Warto skorzystać z komunikacji publicznej.

Więcej informacji o imprezie na stronie organizatora www.vervastreetracing.pl.