Sport

Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży już działa

Poradnia znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni przy ul. Wójta Radtkego 1 //mat. pras. Szpitale Pomorskie

Poradnia znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni przy ul. Wójta Radtkego 1 //mat. pras. Szpitale Pomorskie

1 czerwca to nie tylko dzień radosnego świętowania, ale też refleksji nad problemami, które dotykają dzieci i młodzież. W ten symboliczny dzień zainaugurowano działalność Poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Szpitalu św. Wincentego a Paulo. Młodych pacjentów potrzebujących wsparcia przyjmują tam psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi.

– Stres i ograniczenie osobistych kontaktów w okresie pandemii niekorzystnie wpłynęły na psychikę dzieci i młodzieży. Relacje między uczniami oraz zdrowie psychiczne to coś, co traktujemy z dużą uwagą i troską. Samorząd gdyński dokłada starań, aby w sytuacji kryzysu każda osoba potrzebująca mogła otrzymać wsparcie. Prowadzimy i wspieramy wiele działań, które temu służą – od telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży po współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, które mają potrzebne zasoby ludzkie, by utrzymać i wzmocnić psychiczny dobrostan młodych ludzi. Dlatego cieszy, że w dniu tak symbolicznym, jak Międzynarodowy Dzień Dziecka, rozpoczęła swą działalność Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Z inicjatywy gdyńskiego samorządu na mapie Gdyni pojawiła się nowa placówka wspierająca młodych mieszkańców miasta – Ośrodek profilaktyki, diagnozy i leczenia problemów dzieci i młodzieży oraz ich rodzin „Wspieranie i rozwijanie – WiR” (ul. Śmidowicza 49), który uzyskał dofinansowanie z budżetu gminy. Ze względu na dużą liczbę osób potrzebujących wsparcia istotne jest stałe zwiększanie liczby miejsc, w które oferują profesjonalną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Ośrodek jest prowadzony przez podmiot Diagnoza i Terapia Sp. z o.o. i działa od listopada 2020 roku.

Ideą przyświecającą powstaniu poradni w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo prowadzonej przez Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. było stworzenie miejsca, w którym młodym ludziom będzie łatwiej skontaktować się z psychologiem. Obecne poradnie zdrowia psychicznego mają zazwyczaj bardzo długi czas oczekiwania na terapię. W przypadku dzieci, dwa lata czy nawet rok to zdecydowanie za długo. W związku z bardzo niepokojącymi statystykami, według których rośnie liczba samobójstw dzieci w Polsce, a także obniża się wiek, kiedy są one podejmowane, należy poświęcić jak najwięcej uwagi zwiększaniu skuteczności specjalistycznej pomocy.

– Według działającej na Pomorzu Fundacji Emandi co czwarta osoba na Pomorzu doświadcza lub doświadczy zaburzeń psychicznych, kryzysu czy depresji. Obecnie w poradniach zdrowia psychicznego w Gdańsku jest zarejestrowanych kilkadziesiąt tysięcy osób. Niestety z roku na rok wzrasta liczba osób, które chorują na choroby psychiczne – mówi dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Podłożem chorób psychicznych jest m.in. stres, tempo życia, presja społeczna i zaburzenia relacji międzyludzkich. Niestety te wszystkie doświadczenia dotyczą również zaburzeń u dzieci i młodzieży. Dlatego mając na uwadze dobro i zdrowie najmłodszych mieszkańców Pomorza, zdecydowaliśmy o powstaniu miejsca, które będzie „bezpieczną przystanią” dla młodych osób w walce z tym nierównym przeciwnikiem.

Łatwość i dostępność w odnajdowaniu odpowiednich środków zaradczych, takich jak pomoc środowiskowa, terapia rodzinna czy też indywidualna, będzie teraz możliwa. Wszystko po to, aby dzieci mogły czuć się w poradni mile przyjęte, wysłuchane i zrozumiane, a młodzież mogła zyskać wsparcie zarówno w emocjonalnych skutkach pandemii, jak też w innych indywidualnych problemach.

W ramach działalności poradni zatrudniono specjalistów, którzy realizują m.in. porady psychologiczno-diagnostyczne, sesje: psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej, wsparcia psychospołecznego. W sytuacjach, które tego wymagają, będą mogły odbywać się również wizyty i porady domowe lub środowiskowe.

Do poradni nie jest wymagane skierowanie. Młody pacjent zostaje objęty opieką specjalistyczną w ciągu 7 dni od momentu zgłoszenia. W tym miejscu pomoc otrzymają dzieci i młodzież szkolna oraz młodzież do 18 lat, a w przypadku osoby uczącej się do ukończenia 21. roku życia. 

Poradnia znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni przy ul. Wójta Radtkego 1 (wejście od placu Kaszubskiego) i jest czynna od poniedziałku do piątku. Koordynatorem poradni jest psychoterapeuta Karina Drewczyńska.
Rejestracja pod nr. tel. 58 72 60 860.
Źródło: www.szpitalepomorskie.eu
 

  • ikonaOpublikowano: 02.06.2021 09:01
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.06.2021 11:39
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także