Sport

Seniorze – zaszczep się!

Grafika promująca szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia // fot. materiały prasowe

Grafika promująca szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia // fot. materiały prasowe

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego. Jednak można z nimi walczyć. Jak? Wystarczy się zaszczepić. Gdyńscy seniorzy po raz kolejny mają taką szansę. W trosce o zdrowie mieszkańców nasze miasto kontynuuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Jest on skierowany do osób powyżej 65. roku życia z grupy ryzyka.


Pneumokoki bardzo często wywołują zapalenie ucha środkowego, oskrzeli czy zatok. Mogą również powodować zapalenia spojówek, otrzewnej i stawów. U osób dorosłych zakażenie bakterią Streptococcus pneumoniae przebiega najczęściej w postaci pneumokokowego zapalenia płuc. Z wiekiem wzrasta zapadalność i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej.

Najbardziej narażone są: osoby po 65. roku życia, cierpiące na choroby przewlekłe układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycę, a także palacze.

Właśnie dlatego w Gdyni już po raz trzeci realizowany jest „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka”. Jego głównym celem jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokową.

– Gdyński samorząd, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powyżej 65. roku życia, zdecydował o kontynuacji programu szczepień. Jak wskazują specjaliści, są one szczególnie zalecane, zwłaszcza w obecnym czasie pandemii – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Szczepienia dla mieszkańców finansowane są z budżetów miasta Gdyni oraz województwa pomorskiego.

– Z programu mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 lat, które nie były szczepione szczepionką przeciw pneumokokom, są zameldowane na terenie Gdyni oraz znajdują się w grupie ryzyka, tzn. cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego, m.in. na przewlekły nieżyt oskrzeli, astmę czy POCHP – informuje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W Gdyni szczepienia wykonują są dwa podmioty: Clinica Medica Sp. z o.o. oraz „Przychodnia u Źródła Marii” Sp. z o.o.

Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień, należy się zgłosić się do jednej z dwóch placówek:

  • Clinica Medica Sp. z o.o. (ul. Mireckiego 11, 81-229 Gdynia) - tel. 58 661 50 55,
  • "Przychodnia u Źródła Marii" Sp. z o.o. (ul. Zapolskiej 1A, 81-596 Gdynia)  - tel. 58 660 03 23, 58 669 33 44.
Zgłaszając się na szczepienie, pacjent będzie poproszony o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka (lub inną dokumentację na podstawie, której będzie można to określić). Jeżeli osoba zgłaszająca się na szczepienie jest na co dzień pacjentem jednej z przychodni realizujących program i ta placówka posiada dokumenty świadczące o tym, że pacjent leczy się na przewlekłe choroby układu oddechowego – zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane. Osoby chcące skorzystać ze szczepień zostaną również poproszone o podpisanie oświadczenia o zameldowaniu, wyrażenie zgody na udział w programie szczepienia przeciw pneumokokom oraz wypełnienie anonimowej ankiety satysfakcji uczestnika.

Ulotka przedstawiająca zagrożenia wywoływane przez pneumokoki // fot. materiały prasowe

  • ikonaOpublikowano: 16.10.2020 19:16
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.10.2020 19:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona