Sport i zdrowie

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – bezpłatne badania #wGdyni

Dłonie osoby wykonującej pomiar cukru, w lewej ręce specjalny przyrząd do wykonania nakłucia na palcu prawej dłoni w celu pobrania próbki krwi na pasek glukometru leżącego w tle

Darmowe badanie poziomu cukru we krwi można wykonać w poniedziałek, 27 czerwca, w godz. 7.00 – 12.00 w Gdyńskim Centrum Zdrowia // fot. pixabay

24.06.2022 r.

W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca, Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania – pomiary poziomu cukru we krwi. To element projektu „Nie cukrzymy”.


Darmowe badanie poziomu cukru we krwi można wykonać w poniedziałek, 27 czerwca, w godz. 7.00 – 12.00 w Gdyńskim Centrum Zdrowia przy ul. Władysława IV 43 (piętro II). Proszę pamiętać, aby do badania przyjść na czczo.
 
Jeśli wynik badania wskaże stan przedcukrzycowy to w ramach realizowanego programu można skorzystać z bezpłatnej pomocy. Otrzyma się także profesjonalne wsparcie specjalistów.
 
Cukrzyca od kilku lat znajduje się w czołówce rankingu chorób przewlekłych, a liczba zachorowań wzrasta z każdym rokiem. Nie bez powodu otrzymała miano pierwszej niezakaźnej epidemii na świecie.
 
- Najlepszym sposobem uchronienia się przed chorobami jest profilaktyka. W Gdyni realizujemy bardzo szeroki, co ważne, darmowy, program profilaktyki cukrzycy typu 2. Początkowy przebieg choroby jest bezobjawowy, a wciąż zapobieganie jest lepszym rozwiązaniem niż długotrwałe leczenie bolesnych powikłań cukrzycy. Dlatego zachęcam do korzystania z oferty Gdyńskiego Centrum Zdrowia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Cukrzyca, zwłaszcza typu 2 ma niezauważalny początek, a często jedynym jej objawem jest wysoki poziom glukozy czyli cukru we krwi. Nie wykryta i nieleczona prowadzi do zawału, udaru, zakrzepicy żylnej, niewydolności nerek, utraty wzroku, a nawet przedwczesnej śmierci.
 
- Wczesne wykrycie cukrzycy oraz opieka zespołu specjalistów – diabetologa, dietetyka, fizjoterapeuty, edukatora, przy pełnym zaangażowaniu pacjenta pozwala na długie życie bez powikłań – wyjaśnia Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
 
Rozwój cukrzycy przebiega stopniowo. Początkowo do czynienia mamy z otyłością oraz genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem wydzielania insuliny. Ten hormon oczywiście jest produkowana przez trzustkę, ale jego wydzielanie nie przebiega, tak jak u osoby zdrowej - wydzielana jest z opóźnieniem i dłużej niż powinna. Na tym etapie stężenie glukozy we krwi (glikemia) utrzymuje się jeszcze w normie.
 
Drugi czynnik powodujący cukrzycę - otyłość - jest przyczyną insulinooporności. Trzustka, aby utrzymać stężenie glukozy we krwi w normie, musi produkować coraz więcej insuliny. Po kilku latach takiego stanu komórki trzustki ulegają wyczerpaniu i produkują coraz mniej insuliny. Dopiero wtedy stężenia glukozy we krwi ulegają zwiększeniu, co prowadzi do rozpoznania cukrzycy typu 2.

Badania odbywają się również w powiatach wejherowskim i puckim - szczegóły na załączonym plakacie.