Sport

Uczniowie sportowego liceum uczą się zdrowego odżywiania

Projekt „Edukacja żywieniowa

Projekt „Edukacja żywieniowa" w ZSSO/fot. Sławomir Okoń

Na początku listopada w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni rozpoczął się pierwszy w Gdyni pilotażowy projekt „Edukacja żywieniowa". Jego głównym zadaniem jest m.in. zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej wyboru produktów o lepszej jakości odżywczej.

Rynek żywnościowy rozwija się bardzo dynamicznie. Wprowadzane są nowe produkty, często wzbogacane w nieznane młodzieży składniki odżywcze. Na etykietach produktów pojawia się wiele informacji, w tym oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Uczestnicy zajęć w ramach projektu „Edukacja żywieniowa" zapoznają się z zasadami znakowania żywności, poznają obowiązujące wymagania dotyczące informacji podawanych na opakowaniach produktów spożywczych, a także dowiedzą się, jak kontrolować masę ciała.

- Badania przeprowadzone w minionym roku szkolnym wśród uczniów gdyńskich szkół potwierdzają niekorzystne statystyki otyłości w populacji dzieci i młodzieży. To trend, który obserwujemy nie tylko w naszym w kraju. Dlatego ważna jest profilaktyka i realizacja projektów zmierzających do zmiany nawyków żywieniowych uczniów. We wrześniu podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kompleksowego programu profilaktyki i leczenia otyłości, a od listopada w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących rozpoczął się pierwszy w naszym mieście pilotażowy projekt „Edukacja żywieniowa”. To bardzo ważne, aby młodzi sportowcy mieli świadomość pozytywnych postaw i zachowań żywieniowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Grupą docelową pilotażowego projektu są uczniowie drugich klas liceum. Zajęcia prowadzi dietetyk Ewa Dygaszewicz. 


- Inicjatorem tego projektu jest dyrektor ZSSO Marek Prusak, który zwrócił się do mnie z prośbą o przeprowadzenie zajęć z zakresu edukacji żywieniowej. Młodzież w trakcie wykładów i ćwiczeń dowie się o zasadach prawidłowego odżywiania i rodzaju aktywności fizycznej, którą należy podejmować, żeby być zdrowym i sprawnym. Zdobędą wiedzę jak prawidłowo powinna być skomponowana dieta, jakie makroskładniki oraz w jakim procencie pokrywają zapotrzebowanie na energię - wyjaśnia Ewa Dygaszewicz. I dodaje - Dla sportowców szczególnie ważny jest temat zapotrzebowania na białko, węglowodany i witaminy. Omawiam z uczniami również oznakowania na opakowaniach produktów spożywczych. Podczas warsztatów młodzież porównuje składy różnych produktów i uczy się, jak wybrać te najbardziej wartościowe. Tłumaczę, po co są dodawane do żywności konserwanty, barwniki, antyoksydanty czy środki zagęszczające. Zdobytą wiedzę uczniowie będą mogli wykorzystać, aby ocenić zawartość m.in. cukrów prostych w popularnych przekąskach, płatkach śniadaniowych czy jogurtach.

Ważnym elementem całego projektu jest wypełnienie, podczas zajęć, kwestionariusza ankiety ewaluacyjnej, stworzonej na potrzeby tego pilotażu.

- Przeprowadzona analiza ankiet zostanie przekazana Wydziałowi Edukacji oraz szkole, która może dzięki niej poznać nawyki oraz zachowania żywieniowe uczniów. Planowane jest ponowne przeprowadzenie ankiet za rok, aby sprawdzić na ile przeprowadzone zajęcia wpłynęły na zmianę postaw i zachowań żywieniowych oraz wskaźnik BMI młodzieży. Wiedzę na temat tego wskaźnika, który pomaga w kontrolowaniu masy ciała, uczniowie uzyskają podczas zajęć. Z podanego wzoru obliczą swoje BMI, które wpiszą w kwestionariusz ankiety - tłumaczy Ewa Dygaszewicz

 
Projekt finansowany jest w połowie ze środków miasta Gdyni oraz ze środków Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona