Sport

#wGdyni walczymy z depresją poporodową

Bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne dla kobiet w ciąży lub po porodzie czy po doświadczeniu straty realizowane są w placówkach Centrum Terapii Depresji // fot. pixabay

Bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne dla kobiet w ciąży lub po porodzie czy po doświadczeniu straty realizowane są w placówkach Centrum Terapii Depresji // fot. pixabay

Do 2023 roku w Gdyni jest realizowany program profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród gdynianek. Temat ważny, jednak wciąż bagatelizowany.

 
W dzisiejszych czasach depresja jest coraz częściej diagnozowaną chorobą. Występuje ona w wielu odmianach, a jedną z nich jest depresja poporodowa. Zdarza się już u co 10 kobiety w okresie okołoporodowym. Szybka reakcja pozwala świeżo upieczonym mamom poradzić sobie z problemem. Jednak przyznanie się do takiej choroby niestety wciąż obłożone jest społecznym tabu.
 
- Nasze zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo i rodzicielstwo to bardzo odpowiedzialny proces, w którym nie brakuje wyzwań oraz bywają dni gorsze i lepsze. Trzeba jednak postawić wyraźną granicę pomiędzy spadkami nastroju a stałym złym samopoczuciem. Dlatego oferujemy pomoc i zachęcamy młode mamy do udziału w gdyńskim programie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Skala problemu występowania depresji poporodowej jest trudna do oszacowania, ze względu na to, że nie wszystkie kobiety sięgają po profesjonalną pomoc w ramach publicznej ochrony zdrowia. Czasami wolą korzystać z gabinetów prywatnych lub też w ogóle nie korzystają z pomocy i zostają same z chorobą.
 
- Depresja poporodowa to niezwykle ważny temat, który niestety jest bagatelizowany – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia - Kobiety nie sięgają po pomoc, bo często nie wiedzą, że taką pomoc mogą otrzymać lub też nie są w stanie samodzielnie ocenić swoich emocji i problemów. Gdyński program jest m.in. odpowiedzią na te potrzeby. Program adresowany jest zarówno do kobiet doświadczających depresji poporodowej, jak również do personelu medycznego opiekującego się kobietami przed i po porodzie. Mamy nadzieję, że ten program pomoże wyjść z cienia osobom, które doświadczają depresji poporodowej lub też żałoby po stracie dziecka.
 
Realizatorem program profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród mieszkanek Gdyni jest Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej we współpracy z Centrum Terapii Depresji. Centrum Terapii Depresji skupia naukowców i praktyków, którzy od kilku lat zajmują się problemem depresji poporodowej i wypracowali skuteczne procedury jej leczenia. Nadzór nad realizacją programu prowadzi Gdyńskie Centrum Zdrowia.

W ramach programu, dla mieszkanek Gdyni, które są w ciąży, bądź w ciągu ostatniego roku zostały mamami zaplanowano badania ankietowe mające na celu wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Dla kobiet z wykrytym podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji zaplanowano konsultacje psychiatryczne oraz wsparcie psychologiczne.
 
Bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne dla kobiet w ciąży/ po porodzie/ po doświadczeniu straty realizowane będą w placówkach Centrum Terapii Depresji przy al. Zwycięstwa 244 m 1 i ul. Abrahama 64 m 4. Rejestracja na konsultacje pod numerem tel. 58 58 58 099 w godz. 8.00-20.00 w dni powszednie i soboty lub e-mail kontakt@centrumdepresji.pl.

  • ikonaOpublikowano: 13.07.2022 10:45
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.07.2022 13:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona