Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Sport

Wgraj się: teraz wszystkie dzieci kochają w-f

Grupa dzieci z Arką Rugby Gdynia

Dzięki akcji "Wgraj się", dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 45, podobnie jak ich koledzy z innych szkół w Gdyni mogą trenować ze swoimi idolami // fot. Filip Śmigielski

Setki uczniów, którzy nie mogą się doczekać lekcji wychowania fizycznego, profesjonalni trenerzy kilkunastu dyscyplin sportu oraz dyrektorzy, którzy marzą o tym, aby ich szkoła dostała się do programu. „Wgraj się” zrewolucjonizowało szkolny sport w Gdyni i staje się programem, na którym chcą się wzorować inne miasta w Polsce.W gdyńskich szkołach podstawowych, które biorą udział w programie, dzień w którym odbywa się „Wgraj się” staje się najbardziej wyczekiwanym dniem tygodnia. Mówią o tym zarówno dzieci jak i nauczyciele. I nie ma w tym przesady – specjaliści z Gdyńskiego Centrum Sportu przygotowali w-f marzeń z trenerami, którzy są idolami młodych ludzi, realizowany zawsze na świeżymi powietrzu, z całą gamą dyscyplin sportu i najnowocześniejszym sprzętem.

- Te zajęcia bardzo podobają się pedagogom, doceniają je dyrektorzy, uwielbiają uczniowie - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - To niezwykle ważne, w czasach, gdy Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Samorząd Gdyni robi bardzo dużo, aby zmienić nawyki żywieniowe najmłodszych i zachęcić ich do aktywności fizyczne. „Wgraj się” jest przemyślanym, bardzo dobrze realizowanym programem, który zmienia sport szkolny w naszym mieście.
Szkoły podstawowe, które biorą udział w programie, mają nie tylko zapewnione treningi pod okiem profesjonalistów, ale również szkolenia na temat zdrowego stylu życia dla rodziców, badania profilaktyczne dla dzieci, scenariusze zajęć dla nauczycieli.

- W projekcie „Wgraj się” organizowanym przez Gdyńskie Centrum Sportu, chcemy zaszczepić wśród najmłodszych gdynian kulturę sportu oraz chęć aktywności fizycznej – mówi Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. - Zajęcia, które są prowadzone w ramach w-fu są jeszcze bardziej atrakcyjne z profesjonalnymi trenerami i co ciekawe pokazują szeroką ofertę sportową, nie tylko tych najpopularniejszych dyscyplin sportowych, ale również takich jak choćby judo, biathlon, piłka ręczna czy rugby.

Szkoła Podstawowa nr 45 była jedną z pierwszych, której uczniowie brali udział w programie już w roku ubiegłym kiedy był on jeszcze prowadzony pilotażowo. W zajęciach brały udział wszystkie drugie klasy. Ponieważ zazwyczaj odbywają się one na świeżym powietrzu, bywało, że w pobliżu boiska gromadzili się rodzice, zachwyceni tym co się dzieje w szkole.

- Ku naszej radości oraz uciesze dzieci i rodziców, zaproponowano nam po raz drugi udział w tym projekcie – opowiada Renata Pawlak, dyrektor Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1 w Gdyni, w skład którego wchodzi szkoła. - Ten projekt bowiem spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ nie tylko kształtuje nawyki zdrowego stylu życia, ale daje możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach prowadzony przez profesjonalistów. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mogli w przyszłym roku brać udział w tym projekcie, obecni pierwszoklasiści już nie mogą się doczekać.

W bardzo podobny sposób o „Wgraj się” wypowiadają się inni przedstawiciele gdyńskiej edukacji.

- To jest rewelacyjna akcja, najfajniejszy program w jakim miałam okazję brać udział, dzieciaki są zachwycone - opowiada Magdalena Przygodzka, nauczycielka klas II w Szkole Podstawowej nr 35, koordynator szkolny. - Stają się bardziej aktywne, chętnie biorą udział w lekcji w-f. W-f z „Wgraj się” jest wyjątkowy, zawsze na świeżym powietrzu, dzieci są zachwycone i dopytują kiedy będzie wtorek. Zresztą nie tylko dzieci, sama staram się aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Zbieram pomysły, nie jestem specjalistą we wszystkich dyscyplinach, więc te konspekty, które otrzymujemy w ramach programu, są mi bardzo potrzebne.

Zadnie nauczycielki podziela Janina Ostałowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35.

- Projektem jesteśmy zachwyceni, dzieci, rodzice, nauczyciele, no i ja oczywiście – przyznaje pani dyrektor. - Nauczyciele z edukacji wczesnoszkolnej zostaną przeszkoleni, jest to naprawdę bardzo cenne. Z opinii nauczycieli wiem, że bardzo dużo korzystają z tego programu. Dla mnie jest to bardzo ważne gdyż dzieci mogą mieć prawdziwy w-f, lekcje nie tylko ze swoimi nauczycielami ale również z trenerami z Gdyńskiego Centrum Sportu, których bardzo lubią.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 program stał się lekarstwem na problemy, które spowodowała pandemia.

- Dzieci, dzięki temu projektowi mają możliwość poznania wielu dyscyplin sportowych, niekiedy nie słyszały w ogóle o tych dyscyplinach, nie wiedziały, że takie istnieją – mówi Gabriela Mazur, wicedyrektor szkoły. - Wszystko jest tak dobrze zorganizowane, że wszyscy nie możemy się doczekać kolejnej środy. Myślę, że teraz, po pandemii jest to tym bardziej konieczne i potrzebne, aby uczniowie wiedzieli, że ruch jest konieczny do ich prawidłowego rozwoju. Dzięki projektowi nasze dzieci miały możliwość zbadania się w kierunku wad postawy. Wyszło, że jednak te wady postawy w dużej części są popandemiczne. Dlatego jest ogromna potrzeba gimnastyki korekcyjnej, którą również zapewnia nam projekt „Wgraj się”.

Trenerzy do małych i dużych fanów z gdyńskich szkół powoli się przyzwyczajają. Jak podkreślają, ta radość w oczach najmłodszych gdy objuczeni sprzętem wchodzą na boisko, mobilizuje ich do szukania jak najbardziej atrakcyjnych form, w których można zaczepić miłość do sportu.

- Chcę im pokazać biathlon, to taka dyscyplina, która łączy w sobie bieganie ze strzelaniem – mówi Andrzej Olech, trener. - Dzieci używają na zajęciach profesjonalnego sprzętu do nauki biathlonu i chyba coraz bardziej to się im podoba.

Prace z najmłodszymi bardzo chwalą sobie rugbiści.

- Zajęcia, które odbywamy w szkołach, z chłopakami z gdyńskiego klubu Arki Gdynia Rugby, dziś prowadzimy dla drugoklasistów – opowiada Dariusz Komisarczuk, trener pierwszego zespołu Arki Gdynia Rugby. - Praca z młodzieżą jest naprawdę bardzo fajna i dzieciaki się aktywnie adaptują do naszych warunków. Z rugby raczej miały niewiele wspólnego. Natomiast próbujemy je zachęcić do tego, aby poznały naszą dyscyplinę sportową, potrzymały tą piłkę jajowatą. Wszystkie dzieciaki się mocno z tego cieszą, biorą aktywny udział w zajęciach. „Wgraj się” również z naszego punktu widzenia, to bardzo fajna akcja i nie tylko dzieci się cieszą, bo my też cieszymy się, że bierzemy w nich udział.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.05.2022 09:57
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.05.2022 13:58
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona