Sport

Zadbaj latem o skórę

Grafika promująca akcję profilaktyki raka skóry. Widoczny lekarz badający ręką znamię na skórze. Logotyp Szpitali Pomorskich i nazwa akcji

Program prowadzony przez Szpitale Pomorskie pozwala mieć znamiona pod kontrolą - przebadać je oraz dowiedzieć się, jak rozsądnie korzystać z uroków lata bez ryzyka dla zdrowia, mat. Szpitale Pomorskie

Idzie lato, więc zadbaj o swoją skórę jeszcze przed pierwszym urlopem czy plażowaniem. Pomogą w tym Szpitale Pomorskie, które bezpłatną akcją „Twoja skóra pod kontrolą” chcą skłonić do kontroli znamion osoby zagrożone onkologicznie.


Lato, lato wszędzie” - aż chce się zanucić pod nosem, widząc chyba pierwsze tegoroczne promienie letniego słońca, które zagościły na dłużej w naszym regionie. Błyskawicznie gdyńskie plaże, bulwary i wszystkie miejsca, które w mniejszym bądź większym stopniu nadają się do opalania zapełniły się pierwszymi amatorami kąpieli słonecznych. Zanim po raz pierwszy tego lata zmienimy odcień swojej skóry, warto zastanowić się: czy to bezpieczne i czy wiem, jak chronić się przed nadmiernym promieniowaniem?

Sprawdź, czy jesteś bezpieczna/bezpieczny


Z pomocą przychodzą Szpitale Pomorskie. U samego progu sezonu na plażową opaleniznę, która ma przypominać nam o udanych wakacjach spółka zaprasza do udziału w profilaktycznej akcji, którą promuje hasło: „Twoja skóra pod kontrolą”.

Projekt promuje krótki spot wideo, który pojawił się m.in. w mediach społecznościowych Szpitali Pomorskich:



Na czym polega profilaktyka? Na słoneczne promienie powinni uważać szczególnie ci, na których skórze pojawiają się znamiona. To one mogą być pierwszym objawem nowotworów lub skłonności do zachorowań na raka, dlatego bezapelacyjnie powinny znaleźć się pod okiem specjalistów, zwłaszcza przed dłuższymi pobytami na słońcu.

To właśnie dla osób, które znajdują się w grupach ryzyka powstał profilaktyczny projekt „ABCDE samokontroli znamion”, czyli ogólnopolski program profilaktyki nowotworów skóry. Główne grupy odbiorców to osoby w wieku od 50. do 64. roku życia, osoby powyżej 65. roku życia, które są aktywne zawodowo oraz w wieku od 15 do 49 lat, u których wcześniej lekarz stwierdził niepokojące zmiany skórne.

Zgłoś się i sprawdź


W ramach projektu istnieje możliwość bezpłatnych konsultacji z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej w kilkudziesięciu placówkach w całym regionie. Gdy zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę – badanie dermatoskopowe pod okiem specjalisty lub badanie wideodermatoskopowe.

Aby skorzystać z programu, należy zgłosić się w jednej z przychodni wymienionych na liście uczestników akcji na stronie internetowej Szpitali Pomorskich.

Jak informują Szpitale Pomorskie, nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

ikona