Sport i zdrowie

Zostań śledziowym biegaczem i pomóż hospicjum

Zostań śledziowym biegaczem i pomóż hospicjum, grafika R.Widomski

Zostań śledziowym biegaczem i pomóż hospicjum, grafika R.Widomski

27.05.2022 r.

W środę 1 czerwca odbędzie się charytatywny Cykliczny Bieg Śledzia, podczas którego zebrane zostaną datki do puszki oraz dary w postaci pieluch jednorazowych na rzecz Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni.


Miłośników biegania zapraszamy w środę o godz. 19.30, start zlokalizowany jest w alei Topolowej, przy wiacie rowerowej obok restauracji Cafe Del Mar, przy wejściu na plażę miejską. Bieg rozgrywany jest na dystansie 10 km, po bulwarze Nadmorskim, udział jest bezpłatny, ale tym razem organizatorzy zachęcają do podarowania symbolicznej cegiełki. Uczestników zachęcamy także do przybycia parę minut wcześniej w celu wpisania się na listę startową.

grafika przedstawiająca biegaczy, logo cyklicznego biegu śledzia i hospicjum św. Wawrzyńca, autor. Robert Widomski
– Cykliczny Bieg Śledzia to nie tylko wydarzenie sportowe, ale też mnóstwo pozytywnych ludzi  o dobrych i hojnych sercach. Już wielokrotnie biegacze podejmowali środowe wyzwanie, któremu przyświecały zbiórki charytatywne dla potrzebujących m.in. dla Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Ostatnia taka zbiórka miała miejsce podczas mikołajkowego spotkania, mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury, zawiei i zamieci udało nam się wtedy zebrać znaczącą kwotę, która wsparła działania i podopiecznych naszego gdyńskiego hospicjum – mówią Mirka Augustyniak i Wojtek Czaykowski, organizatorzy Cyklicznego Biegu Śledzia.
Przypomnijmy, że ta biegowa inicjatywa rozpoczęła się 29 września 2016 r. Pierwotnie wydarzenie odbywało się w czwartki, jednak od 2017 roku, narodziła się nowa tradycja organizowania Biegu Śledzia w środy. Dla zachowania historycznego oraz humorystycznego skrótu (CBŚ), nazwa Czwartkowy Bieg Śledzia zmieniona została na Cykliczny Bieg Śledzia. Organizatorom zależało na pozostaniu przy dawnym skrócie, a w nazwie nie mogło zabraknąć śledzi, symbolu Gdyni i żartobliwej nazwy mieszkańców naszego miasta, ponadto w trakcie biegu zawodnicy mijają pomnik gdyńskich śledzi aż sześciokrotnie.  Cotygodniowe zawody stały się przede wszystkim świetną okazją do wspólnych spotkań, integracji z nutką współzawodnictwa, a przede wszystkim czasem dobrej aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.

Cykliczny Bieg Śledzia to doskonale znane w trójmiejskim środowisku biegowym wydarzenie. Od początku zmagań w zawodach wzięło udział kilka tysięcy biegaczy, a rekordy trasy są imponujące: 34 minuty wybiegał tu pan Adam Lewna, a 38:58 pani Małgorzata Tuwalska – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Ponadto na sportowców zawsze można liczyć, z jednej strony drzemie w nich duch rywalizacji, z drugiej chęć pomagania, czego świadectwem jest najbliższy charytatywny śledź – podkreśla dyrektor.
Pasja, zaangażowanie i chęć dzielenia się endorfinami z innymi biegaczami pozwalają z powodzeniem od ponad pięciu lat kontynuować to wyjątkowe biegowe wydarzenia. Amatorzy śledzia spotkali się już 229 razy, a wielu z nich może pochwalić się „życiówkami” na 10 km właśnie z tego biegu. Trasa Cyklicznego Biegu Śledzia jest wymarzona do bicia własnych rekordów, to trzy pętle w kultowym miejscu Gdyni, czyli po bulwarze Nadmorskim.

Będą to ostatnie przedwakacyjne zmagania w ramach CBŚ, na kolejne organizatorzy zapraszają we wrześniu.

biegacze i organizatorzy podczas 228 CBŚ, fot.W.Czaykowski