Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)

Nagroda Access City Award dla GdyniRozmowa z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem o dostępności miasta dla wszystkich, niezależnie od sprawności, wieku czy mobilności oraz III nagrodzie dla Gdyni w konkursie Access City Award.

Podczas odbywającej się 1 grudnia konferencji Europejskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przyznano nagrody Access City Award za dostępność europejskich miast dla wszystkich, niezależnie od sprawności, wieku czy mobilności. Gdynia zdobyła III nagrodę za podejmowanie działań na rzecz społecznej świadomości na temat niepełnosprawności oraz stałe doskonalenie się.

W organizowanym przez Komisję Europejską od 2010 roku konkursie Access City Award mogą brać udział wszystkie miasta Unii Europejskiej powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Do rywalizacji przystępuje ścisła elita, która na znoszeniu barier zjadła zęby. W tegorocznej edycji wzięło udział 50 miast.

Finałowa szóstka to już crème de la crème, przykład najlepszych praktyk. Z ich doświadczeń mogą czerpać tysiące europejskich miast, uczyć się od nich, jak zagwarantować równy dostęp do praw podstawowych, poprawiać jakość życia mieszkańców, zapewnić równy dostęp do wszystkich zasobów i atrakcji, jakie mają do zaoferowania miasta.

Dzielenie się tymi doświadczeniami z mniej zaawansowanymi w znoszeniu barier miastami jest szczególnie istotne, bo czterech na pięciu Europejczyków mieszka właśnie w miastach. Jedna piąta z nich, czyli 120 milionów, żyje z jakąś formą niepełnosprawności, a europejskie społeczeństwo starzeje się.

W tegorocznej edycji Access City Award do finału weszły: Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), GdyniaJönköping (Szwecja), Komotini (Grecja) i Poznań.

I nagroda przypadła Jönköping. To szwedzkie miasto nad malowniczym jeziorem, w którym kwestia dostępności stanowiła wielkie wyzwanie. II nagrodę otrzymało Bremerhaven - miasto, które ma podejście kompleksowe i zajmuje się wszystkimi rodzajami dostępności. Gdynia uplasowała się na podium.

W jedenastoletniej historii konkursu Gdynia znalazła się w elitarnym gronie finalistów po raz trzeci. W 2012 roku miasto zostało wyróżnione w kategorii „transport i związana z nim infrastruktura”, a w 2018 roku zdobyło III nagrodę za działania na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

  • ikonaOpublikowano: 03.12.2020 14:13
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.12.2020 15:10
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona