Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Zabytki Gdyni

Kamienna Góra

mapa_kgora Zabytkowe wille i pensjonaty, budowane w latach 20 i 30 XX wieku można obejrzeć podczas wędrówki przez dzielnicę Gdyni - Kamienną Górę. W XVIII w. teren ten nazywano "Gdyńskimi Górami". W marcu 1920 roku z inicjatywy Ryszarda Gałczyńskiego wykupiono teren pod budowę osiedla letniskowego nazwanego wówczas Kamieniec Pomorski. Teren podzielony został na działki, na których zaczęto budować domy letniskowe, wille i pensjonaty. W 1930 roku w Kalendarzu Morskim pisano: "...Kamienną Górę można dziś nazwać pierwszym i najbardziej rozwiniętym polskim kąpieliskiem morskim." Zespół urbanistyczny Kamiennej Góry podlega od 1985 r. ochronie jako obszar zabytkowy.




Najcenniejsze budynki na Kamiennej Górze


34
Budynek biurowy firmy POLSKAROB
ul. Korzeniowskiego 8/10


Jeden z nielicznych budynków biurowych na Kamiennej Górze. Zbudowany został w latach 1934-35 wg projektu St. Płoskiego i K. Krzyżanowskiego jako siedziba towarzystwa transportowego. Ma formę funkcjonalistyczną z nawiązaniami do motywów okrętowych.









33

Willa Bliźniacza
ul. Korzeniowskiego 25/25a


Dom dla dwóch rodzin kapitanów żeglugi wielkiej - Czesława Antkowiaka i Jerzego Prokulskiego. Wzniesiony w 1937 r. w stylu modernizmu wg projektu znanej gdyńskiej spółki Z. Kupiec i T. Kossak. Elewacje budynku obłożone są charakterystycznymi żółtymi płytkami. Jest przykładem stylu określonego jako funkcjonalizm.







32



Dom wielorodzinny "Opolanka"
ul. Piotra Skargi 9

Budynek w centralnym miejscu Kamiennej Góry, zbudowany w latach 1936-39 wg projektu Wł. Prochaski. Wyróżnia się dynamiczną bryłą z zaokrąglonymi narożnikami. Wzniesiony dla łódzko-gdyńskiej rodziny Dutkiewiczów.







31


Willa "Sokola"
ul. Sieroszewskiego 7

Budynek zbudował w 1921 roku prezes zarządu Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich, Ryszard Gałczyński. Ma formę klasycystyczną inspirowaną warszawskim pałacem Łazienkowym. Otoczony był dużym ogrodem z kortami tenisowymi.







30



Willa Mariana Piotrowskiego
ul. Sieroszewskigo 1 a


Budynek modernistyczny o prostej bryle, powstały w 1936 r. wg projektu Z. Kupca.











29


Willa "Szumka"
ul. Sienkiewicza 37


Dom przypominający mały dworek, powstał w latach 1922-23 jako jeden z pierwszych prywatnych domów na Kamiennej Górze. Wybudowany dla doktorowej Janiny Szumlańskiej z Warszawy, w formie dworku z czterokolumnowym gankiem oraz facjatką na osi wysokiego dachu łamanego.







28


Willa "Otok"
ul. Sędzickiego 24


Budynek sąsiadujący z willą "Zosieńka", powstały w 1923 r. jako dom letni, wyglądem przypominający dworek. Wzniesiona dla hrabiego Franciszka Otockiego.









27



Willa "Sadyba"
ul. Sieroszewskiego 8

Dom o charakterze dworku, zbudowany w 1923 r. wg projektu T. Zielińskiego. Zwieńczona wysokim dachem z facjatkami nawiązuje stylem do swojskiego baroku. Należała do państwa Jerzego i Anny Lothów.







26


Willa "Poznanianka"
ul. Sędzickiego 16


Dom ten powstały około 1922 r. należy do najstarszych willi na Kamiennej Górze. Wyglądem nawiązuje do klasycystycznego dworku. Zbudowana dla Stefana i Władysławy Wilskich.









24



Willa "Orla"
ul. Kasprowicza 2


Jeden z najładniejszych domów Kamiennej Góry. Zbudowany został w 1927 r. dla inż. Franciszka Drobniaka na bardzo stromym stoku. Swoim wyglądem willa nawiązuje do drewnianych domów zakopiańskich.








23



Willa "Szczęść Boże"
ul. I Armii Wojska Polskiego 6


Willa zbudowana została w 1928 r. u podnóża Kamiennej Góry.
Do domu przylegała duża działka na której znajdowały się niegdyś zabudowania gospodarcze.








22


Hotel "Polska Riwiera"
ul. Zawiszy Czarnego 1


Najstarszy gdyński hotel zbudowany został w latach 1922-23, jako jeden z pierwszych obiektów przy nadmorskim ciągu reprezentacyjnym.









Willa "Zosieńka"
ul. Sędzickiego 22

Dom zbudowany został w 1923 r. jako jedna z pierwszych letnich siedzib na Kamiennej Górze. Formą nawiązuje do dworków polskich i stylu Art Deco. Zbudowana dla Jana i Zofii Sierakowskich z Warszawy.

  • ikonaOpublikowano: 09.09.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Małgorzata Aleksiak ()

ikona