Aktualności

Dziś 18 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Dworzec Morski
fot. B. Ponikiewski

Ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie.
 
Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest popularyzowanie obiektów o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa i spuścizny kulturowej kraju.

W ramach obchodów tego święta w Polsce Generalny Konserwator Zabytków przyznaje nagrody w ogólnopolskim konkursie "Zabytek zadbany".
Warto przypomnieć, że w 2016 r. w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych" główną nagrodę przyznano budynkowi Dworca Morskiego, ob. Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 w Gdyni.
W 2018 r. uroczystości Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbywają się w Zamościu.

Jury przyznało nagrodę za kompleksowo przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. Uznano, że adaptacja została przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu oraz znakomitym podkreśleniem aspektów historycznych i społecznych związanych z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.
Historyczny Dworzec Morski został zbudowany w 1933 roku na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Tutaj cumowały polskie transatlantyki z legendarnym MS „Batory" na czele. Obiekt był najbardziej reprezentacyjnym miejscem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu budynków w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Podczas wojny dworzec został zbombardowany i aż przez 70 lat czekał na odzyskanie przedwojennej świetności. Obiekt nie tylko odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę, ale także został dostosowany do potrzeb nowoczesnej instytucji kultury. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza tego historycznego miejsca.