Aktualności

Festiwal architektury tuż-tuż

12. Weekend Architektury w Gdyni, fot. Małgorzata Szura-Piwnik

12. Weekend Architektury w Gdyni, fot. Małgorzata Szura-Piwnik

Za tydzień wystartuje 12. Weekend Architektury w Gdyni – czterodniowy festiwal, podczas którego możemy zapoznać się z najlepszą architekturą Gdyni, Polski, Europy i świata, zarówno w trakcie spacerów, jak i prelekcji oraz wystaw i filmów. Zapisy wciąż trwają, ale warto się pospieszyć, bo miejsca znikają w szybkim tempie.

12. edycja dorocznego festiwalu Weekend Architektury rozpocznie się w przyszły czwartek, 25 sierpnia i potrwa do niedzieli, 28 sierpnia. Będzie to długi weekend przepełniony wydarzeniami, które przybliżą uczestnikom architekturę modernistyczną i nowoczesną – gdyńską, polską, europejską i światową. Na większość atrakcji, takich jak spacery i prelekcje, o których szczegółowo pisaliśmy w artykule tydzień temu  obowiązują zapisy.

- Można się wciąż zapisywać, na większość wydarzeń są jeszcze miejsca, ale warto się pospieszyć, bo znikają w bardzo szybkim tempie. Na stronie Weekendu Architektury są linki do wszystkich zapisów. Także zapraszam serdecznie – mówi Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni. - Oczywiście na wystawy, np. fotograficzne czy poświęcone architektkom w Gdyni nie trzeba się zapisywać. Będzie też spacer po molo Rybackim, prowadzony przez architektów Arch Deco, na który również nie mamy zapisów, gdyż jest tam dość dużo miejsca, więc wszyscy się powinniśmy pomieścić.

Jedyny spacer spośród kilkunastu, o którym mówi Jacek Debis, że nie obowiązują na niego zapisy, odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia między godz. 12.10 a 13.10. Architekci z gdyńskiej pracowni Arch Deco oprowadzą po Yacht Park Waterfront na molo Rybackim (pirsie Dalmoru), gdzie stworzyli oddany w ub. r. kompleks mieszkaniowo-usługowy.

Jedną z wystaw Weekendu Architektury będzie oczekiwana przez wielu wystawa pokonkursowa Gdyński Modernizm w Obiektywie. Tradycyjnie już podczas wernisażu w pierwszy dzień festiwalu - czwartek, 25 sierpnia o godz. 17.15 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Jury konkursu obradowało wczoraj przez 5 godzin, wybierając najlepsze fotografie spośród nadesłanych blisko 1000 prac.

Wernisaż wystawy pokonkursowej Gdyński Modernizm w Obiektywie, nagrodę od Jacka Debisa z Agencji Rozwoju Gdyni odbiera Elwira Kruszelnicka, w tegorocznej edycji konkursu członkini Jury. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Wernisaż wystawy pokonkursowej Gdyński Modernizm w Obiektywie, nagrodę od Jacka Debisa z Agencji Rozwoju Gdyni odbiera Elwira Kruszelnicka, w tegorocznej edycji konkursu członkini Jury. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG

Jakie jeszcze i do kogo skierowane atrakcje poleca koordynator festiwalu?

- Weekend Architektury składa się z kilkudziesięciu wydarzeń nie tylko dla fachowców, a właściwie skierowanych do wszystkich, również dla dzieci są specjalne wydarzenia. Jego esencją są spacery architektoniczne po Gdyni - po współczesnej, ale przede wszystkim po modernistycznej, jak spacer po wnętrzach klatek „Triumf terrazzo", prowadzony przez Weronikę Szerle, czy spacer „Architektura z widokiem", który poprowadzi Arek Brzęczek. Ale będą też spacery fotograficzne, jeden prowadzi Przemysław Kozłowski po Działkach Leśnych, drugi Bartek Ponikiewski i Maciej Kacmajor, którzy zagłębią się w temat przewodni Weekendu „Iluzja", pokazując techniki camera obscura lub zabawy z polaroidem. Na gości czekają też pokazy filmów w Gdyńskim Centrum Filmowym i jeden w Konsulacie Kultury. Oczywiście również zapraszamy najlepszych architektów i ekspertów z całej Polski, żebyśmy wspólnie mogli porozmawiać na temat architektury modernistycznej i tej współczesnej, o najlepszych trendach, ale również o nowych miastach i o odbudowie miast. Z ciekawszych np. prelekcji będzie poświęcona projektowi polskich młodych architektów Muzeum Wulkanicznego w Islandii, czy też o grzybni w architekturze - jest to nowa technologia, o której opowie nam pani Sandra Przepiórkowska. Będą też świetne opowieści najlepszych architektów o najlepszej polskiej architekturze, takich jak pani profesor Ewa Kuryłowicz, pan profesor Bolesław Stelmach czy pan Marcin Brataniec, który po raz pierwszy do nas przyjeżdża, a wspólnie z pracownią eM4 tworzą świetną architekturę. Przykład pro-społecznych i zaangażowanych projektów to projekty XY Studio, które w tym roku przekształciło jeden z biurowców częściowo na szkołę dla ukraińskich dzieci. Architektura się angażuje coraz silniej w życie społeczne, angażuje też nas w to, żebyśmy z tą architekturą byli na co dzień, nie tylko przy okazji wyjazdów zagranicznych, gdzie zwiedzamy najciekawsze ikony. Bo ta architektura najlepsza tworzy się coraz częściej blisko nas – mówi Jacek Debis.

Pełen program i zapisy na poszczególne wydarzenia 12. Weekendu Architektury na stronie www.weekendarchitektury.pl.

  • ikonaOpublikowano: 18.08.2022 16:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.08.2022 09:38
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona