Aktualności

Nowa publikacja o architekturze XX wieku w Gdyni i na świecie

Okładka książki „Architektura XX wieku – jej ochrona i konserwacja w Gdyni i w Europie”

Okładka książki „Architektura XX wieku – jej ochrona i konserwacja w Gdyni i w Europie”

Właśnie ukazał się piąty tom z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”, który stanowi podsumowanie 5. międzynarodowej konferencji naukowej, poświęconej ochronie i konserwacji architektury XX w., w tym także tej z okresu powojennego.  

Książka „Architektura XX wieku – jej ochrona i konserwacja w Gdyni i w Europie” zawiera niemal 30 bogato ilustrowanych artykułów na temat różnych kwestii dotyczących architektury modernistycznej (w tym architektury Gdyni), przygotowanych przez uczestników konferencji, która odbyła się w Gdyni w 2016 r. Atrakcyjność publikacji podnosi galeria fotografii autorstwa Bartłomieja Ponikiewskiego, ukazujących najbardziej znane przykłady gdyńskiego modernizmu.

252. strona publikacji, fotografie Bartłomieja Ponikiewskiego253 strona publikacji, fotografie Bartłomieja Ponikiewskiego

W książce znalazły się dotąd niepublikowane artykuły wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy. Ich tematyka rozciąga się od lokalnych problemów konserwatorskich Gdyni, przez architekturę Warszawy, Łodzi, Katowic czy Wrocławia, po międzynarodowe kwestie ochrony dziedzictwa modernizmu poza granicami naszego kraju. Artykuły podzielone zostały na dwie zasadnicze części: historię i teorię oraz ochronę i konserwację. Teksty zostały opatrzone bardzo starannie dobraną ikonografią, zawierającą archiwalne plany, fotografie z budowy, detale architektoniczne oraz współczesny stan zachowania omawianych przykładów architektury.
_________________________________________

strona publikacji, fragment artykułu Michała Szkoły

Pojawienie się w latach 20. i 30. XX wieku nowego stylu w architekturze pociągało za sobą wprowadzenie adekwatnych rozwiązań materiałowych, wykorzystujących dostępną wówczas wiedzę techniczną, umiejętności i surowce. Zakres stosowania tynków szlachetnych i sztucznego kamienia na elewacjach oraz lastryka we wnętrzach obiektów modernistycznych sprawia, że materiały te urastajądo rangi cechy stylowej i wraz z elementami ogólnej kompozycji są istotnym nośnikiem wartości architektonicznej. - fragment artykułu Michała Szkoły pt. „Ochrona tynków kamieniarskich i okładzin lastrykowych jako warunek zachowania cech stylowych krakowskiej architektury modernistycznej” 
 
Już dziś z okazji zbliżającego się Święta Gdyni zapraszamy na spotkanie promocyjne poświęcone wydanej książce. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 lutego br. o godz. 16:00 w Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni, ul. 10 Lutego 24 (parter, wejście bezpośrednio od ulicy). Podczas spotkania dr inż.arch. Anna Orchowska-Smolińska przedstawi referat pt. "Nowe życie budynków portowych w Gdyni i na świecie".
 
Bezpośrednio po spotkaniu książkę można będzie kupić w promocyjnej cenie 50 zł. Cały czas będzie dostępna w Miejskiej Informacji Turystycznej, ul. 10 Lutego 24 (tel. 58 622 37 66, gcit@gdynia.pl) w regularnej cenie 60 zł. Publikację wydał Urząd Miasta Gdyni we współpracy naukowej z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej.
 

  • ikonaOpublikowano: 11.01.2019 09:52
  • ikona

    Autor: Celina Łozowska (c.lozowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.01.2019 11:12
  • ikonaZmodyfikował: Celina Łozowska
ikona