Co nowego

Cała Gdynia czyta!

Biblioteka Śródmieście otwarta w nowej lokalizacji // fot. Magdalena Czernek

Biblioteka Śródmieście otwarta w nowej lokalizacji // fot. Magdalena Czernek

Już jest! Biblioteka Śródmieście otworzyła swoje podwoje w nowej lokalizacji przy ul. Władysława IV 7-15. To miejsce jedyne w swoim rodzaju, z zupełnie nową jakością. Od dziś działa oczekiwany przez wielu gdynian książkomat. Mieszkańcy mogą tam również pracować w strefie ciszy, słuchać muzyki, samodzielnie wypożyczać książki czy skorzystać ze stacji do digitalizacji dokumentów. Jest też baza zabaw dla dzieci. Oficjalne otwarcie biblioteki odbyło się 7 lutego o godz. 15.00 i było częścią obchodów 93. urodzin Gdyni.

Biblioteka Śródmieście zmieniła adres. Przeniosła się z dotychczasowej lokalizacji przy ul. Żeromskiego. Teraz mieści się przy ul. Władysława IV 7-15. Miejsce zmieniło się nie do poznania. To najnowocześniejsza biblioteka w Gdyni i przestrzeń z duszą, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Z jednej strony to biblioteka, która gromadzi i udostępnia zbiory, ale ma też zupełnie nowe funkcje. To bardzo przyjazna, otwarta przestrzeń spotkań mieszkańców. Mogą oni tu przyjść, wypożyczyć książkę, ale również spotkać się z kimś, przeczytać gazetę i poznać nowe funkcje, które oferuje biblioteka. Liczymy, że mieszkańcy zaprzyjaźnią się z tym miejscem. Stąd bogaty, żywy program. Odbywać się tu będzie wiele spotkań o różnej tematyce i w różnych dziedzinach. Chcemy doprowadzić do tego, żeby wszystkie gdyńskie biblioteki wyglądały podobnie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wielkie otwarcie odbyło się w czwartek, 7 lutego. Drzwi biblioteki otworzyły się dla mieszkańców o godz. 15.00. Pierwszych pięciu wypożyczających otrzymało drobne upominki. Był też koncert jazzowy Tatev Hayrapetyan – wolontariuszki Biblioteki Gdynia oraz spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim. W dniu otwarcia czytelnicy, po wcześniejszym zapisaniu się, mogli skorzystać ze specjalnej usługi – retuszu dawnych fotografii przy stoisku Memory Lab. Usługa będzie dostępna także przez kilka kolejnych dni.

Jesteśmy w tym momencie, kiedy możemy otworzyć drzwi i wpuścić tutaj czytelników, czyli te osoby, na które czekamy i dla których ta przestrzeń jest stworzona. To miejsce jest naszą wizytówką, ale staramy się, żeby wszystkie gdyńskie biblioteki były przestrzenią, gdzie warto przychodzić. Biblioteka Śródmieście jest tak zaprojektowana, żeby ludzie mogli się w niej spotykać i korzystać z wszystkich dostępnych aktywności – podkreśla Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.



Mieszkańcy, którzy odwiedzili dzisiaj bibliotekę, mogli zajrzeć w każdy jej zakamarek i dobrze ją poznać. A jest co oglądać.

Nowa jakość biblioteki

Przestrzeń biblioteczna została podzielona na kilka stref. Wszystko po to, żeby każdy mógł swobodnie korzystać z wybranych funkcji biblioteki i żeby wzajemnie sobie nie przeszkadzać. Jest strefa ciszy dla tych, którzy potrzebują chwili spokoju lub skupienia. Można tam usiąść i popracować czy skorzystać z komputera lub robić cokolwiek innego, do czego potrzebujemy ciszy. Kolejna strefa to przestrzeń idealna dla rodziców z dziećmi. W czasie, kiedy dorośli wypożyczają książkę lub przeglądają czasopisma, ich dzieci mogą spędzić czas w przyjaznym i kolorowym otoczeniu. Dla najmłodszych stworzono bowiem specjalną bazę do zabawy. Są tam liny, kolorowe elementy i  maskotki. Biblioteka Śródmieście to także miejsce dla melomanów. W wydzielonej części znajduje się mały kącik muzyczny. Są tam płyty i gramofon. To przestrzeń, w której można posłuchać muzyki i mile spędzić czas.

W tym miejscu udogodnień dla mieszkańców jest jednak znacznie więcej. To biblioteka bez tradycyjnej lady. W przestrzeni placówki znajdą się mobilne stanowiska bibliotekarskie oraz selfcheck. To urządzenie do samodzielnego wypożyczania i zwracania książek oraz innych zbiorów dostępnych w tej filii. Oczywiście, na miejscu cały czas będą też bibliotekarze, którzy w razie potrzeby pomogą znaleźć daną lekturę i objaśnią działanie sprzętu. Biblioteka Śródmieście posiada też Memory Lab, czyli stację do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów czytelników. To jedno z pierwszych takich miejsc w polskich bibliotekach. Można tam skorzystać z przegrywarki kaset vhs i kaset magnetofonowych na nośniki cyfrowe, za pomocą skanera i komputera. Jest także możliwość digitalizacji dokumentów papierowych i zdjęć.

Książkomat

Biblioteka Śródmieście będzie się mogła również pochwalić wyposażeniem i sprzętem, którego nie ma żadna inna gdyńska filia. Absolutny hit, o którym jest głośno, zanim jeszcze można z niego korzystać to książkomat. Dzięki niemu każdy mieszkaniec będzie mógł wypożyczyć książki z tej filii o dogodnej dla siebie godzinie, także poza godzinami pracy biblioteki i w weekendy. Wystarczy mieć tylko Kartę do Kultury. Żeby wypożyczyć książkę, trzeba ją wcześniej zamówić poprzez katalog online biblioteki. Mailowo otrzyma się informacje, że czeka ona na odbiór w książkomacie. Korzystając z urządzenia będzie można również zwrócić wypożyczone książki. Jeśli chcemy odebrać zamówienie w weekend, trzeba je złożyć online do soboty do godz. 16.00. Jednocześnie można wypożyczyć maksymalnie 4 książki. 


 

Oferta kulturalna

W filii Śródmieście dostępnych jest  18 tysięcy woluminów, czyli wszelkiego rodzaju zbiorów. To nie tylko książki. Są też audiobooki (około 500 różnych), filmy, płyty winylowe i  gry planszowe. Zbiory w dużej mierze są oparte o literaturę faktu, w tym reportaże, biografie, wywiady czy publicystykę, choć oczywiście nie zabraknie beletrystki.  
 
To jednak nie wszystko. Biblioteka będzie też oferować wiele innych atrakcji.
 
W tym miejscu będziemy organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i spotkania autorskie. Zapraszamy do współpracy także mieszkańców i instytucje sąsiadujące z nami. Jesteśmy otwarci na pomysły – zachęca Ewa Nakielska, kierownik Biblioteki Śródmieście.

Pierwsze wydarzenia odbędą się już w ciągu kilkunastu następnych dni.  W piątek, 8 lutego o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie z miłośnikiem i kolekcjonerem płyt winylowych - Sebastianem Kozakiem, współpracownikiem gdyńskiego sklepu z płytami Vinylmusic. W sobotę, 9 lutego odbędzie się Swap Party. Podczas imprezy mieszkańcy Gdyni będą wymieniali się między sobą rzeczami, by dać przedmiotom drugie życie. Z kolei we wtorek, 12 lutego odbędą się Tańce – turlańce, czyli wyjątkowe warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi w wieku od 2 do 5 lat (obowiązują zapisy - można zgłaszać się meilowo na adres: filianr2@bibliotekagdynia.pl lub telefonicznie pod numerem: 58 661 66 48). Specjalna atrakcja będzie czekała też na czytelników w walentynki. Kilka dni później, bo 21 lutego o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem.

Koszt stworzenia Biblioteki Śródmieście to 3 miliony złotych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.02.2019 16:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2019 18:08
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze