1002 (602) 2011-05-13 - 2011-05-19

Nowa linia autobusowa

W ramach projektu „Interface" (Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007 - 2013) Urząd Miasta Gdyni, Zarząd Komunikacji Miejskiej i STENA Line Polska - współpracują dla podniesienia atrakcyjności połączenia promowego Gdynia-Karlskrona - dla pasażerów niezmotoryzowanych.
Jednym z celów współpracy jest skrócenie zarówno czasu podróży autobusem z/do terminalu promowego jak i drogi od przystanku autobusowego do terminala. Obecnie, czas podróży jest wydłużony przez zatrzymywanie się autobusów ZKM na każdym przystanku.
Droga od przystanku do terminala jest również dosyć długa, a ponadto krzyżuje się z ruchliwą ulicą Janka Wiśniewskiego.
Dla pasażera z bagażami czy na wózku inwalidzkim jest to uciążliwe i niebezpieczne.
Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie specjalnej linii autobusowej (tzw. shuttle bus) dla pasażerów promowych.
Autobusy tej linii, z nr 570, będą jeździły na trasie Plac Konstytucji - Terminal Promowy. Rozkład jazdy autobusu dopasowany został do rozkładu wypłynięć i przypłynięć promów z/do Karlskrony. Pragniemy zaprosić wszystkich pasażerów niezmotoryzowanych do korzystania z tej linii. Jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na dotarcie do/z centrum miasta. Inauguracja połączenia autobusowego nastąpi w najbliższy poniedziałek - 16 maja.
Pierwszy kurs odbędzie się o godz. 18.00. Czas przejazdu autobusu to tylko 7 minut, ponieważ na trasie nie będzie przystanków pośrednich.
Koszt przejazdu autobusem to 3,80 zł, jednakże honorowane będą również bilety metropolitalne. Kupując bilet metropolitalny będzie można dojechać z terminalu promowego do dworca głównego PKP w Gdyni i kontynuować podróż np. do Sopotu lub Gdańska korzystając z oferty SKM. Mamy nadzieję, że to połączenie przyczyni się do wzrostu ilości pasażerów niezmotoryzowanych, którzy chętnie będą korzystali z usług transportu publicznego w Gdyni.
Uwagi i propozycje dotyczace nowej linii autobusowej przyjmuje Jakub Urbaniak - Biuro Rozwoju Miasta: j.urbaniak@gdynia.pl, tel. 58 668 21 15.