1003 (603) 2011-05-20 - 2011-05-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 22.05.2011 - wystawa „Konstanty Gorbatowski";
- do 29.05.2011- wystawa „Gustav Oelsner - światło, powietrze, barwa";
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia na wystawę rysunków Piotra Radziuna „Historie ołówkowe". Preferowanymi technikami gdańskiego artysty są kredka, sepia i ołówek. W swoich pracach często wykorzystuje motywy dotyczące historii i architektury Gdańska oraz II wojny światowej i broni pancernej z tego okresu. Piotr Radziun jest między innymi autorem okładki płyty „The best of" Wojciecha Waglewskiego. Wystawę można oglądać do 31.05.2011 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.
***
Od 20 maja do 15 czerwca br. w galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa malarstwa pn. „To Lubię".
Autorką prac jest Krystyna Pluta. Urodziła się w Wilnie. Gdynię pokochała „od pierwszego wejrzenia" i tu mieszka do dziś. Malarstwem interesowała się od wczesnej młodości. Prawdziwą przygodę ze sztuką rozpoczęła w roku 2004 jako słuchaczka Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczęszczała na zajęcia z rysunku i malarstwa, prowadzone w YMCA Gdynia, uczestniczyła w warsztatach malarskich zorganizowanych przez Fundację „Senectus". Studiowała historię sztuki u Małgorzaty Paszylki-Glazy (kustosz Gdańskiego Oddziału Muzeum Narodowego) oraz sztukę współczesną na zajęciach w CAS (2007/2008) z Danielem Muzyczukiem wykładowcą w gdańskiej ASP, który przybliżył jej twórczość młodszych pokoleń, w tym artystów polskich z kręgu „prowokujących". Swoje umiejętności doskonaliła także pod okiem artystów plastyków - Andrzeja Sobieraja, Władysława Pitali i Marka Wróbla.
Autorka ciągle jest na etapie poszukiwań i przeobrażeń. Zawsze stawia na solidny warsztat. Dobrze się czuje w każdej tematyce, ale najbliższą jej sercu pozostaje natura - piękno przyrody, uroda życia. Wybrała realizm, przedstawiając prace (marynistyczne, pejzaż, kwiaty, martwa natura) wykonane w bogatej kolorystyce. Aktualną wystawą - pierwszą indywidualną - pragnie udowodnić, że pasje można realizować w każdym wieku a marzenia dają się zmaterializować.
Krystyna Pluta jest członkinią Towarzystwa Miłośników Gdyni oraz Koła Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego.
Wernisaż odbędzie się 20 maja (piątek) - godz. 17.00. Wystawę można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
W Galerii Od czasu do czasu w Gdyni oglądać można wystawę malarstwa Jerzego Skolimowskiego. To wystawa towarzysząca Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych, prezentująca nieznaną publiczności trójmiejskiej kolekcję malarstwa Jerzego Skolimowskiego. Wystawa otwarta do 11.06.2011 r.
Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, producent, scenograf, pisarz, aktor, malarz. Maluje duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach występują kontrastowo czerń i biel, w niektórych dominują intensywne barwy. Różnicuje faktury, zafascynowany śladem farby na płótnie komponuje pozornie przypadkowe kształty. To spontaniczny, ekspresyjny i abstrakcyjny zapis malarski, pełen żarliwości i pasji. Inspiruje go japońska kaligrafia.
***
Galeria Engel, ul. Świętojańska 56, zadedykowała Gdyni wystawę „ Anioły nad moim miastem". Swoje prace prezentują Ewa Narloch - Kerszka - akwaforta, Katarzyna Puchalska - ceramika i Anna Tomaszewska - biżuteria. Wystawa potrwa do końca maja. Strona internetowa: www.galeriaengel.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę grafiki „Jurorzy" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. W wystawie udział biorą: Alina Jackiewicz - ASP Gdańsk, Jan Pamuła - ASP Kraków, Mirosław Pawłowski - ASP Poznań, Adam Romaniuk - ASP Katowice. Artyści byli jurorami II Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2010, które odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni w październiku 2010 r.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni mają zaszczyt zaprosić na wystawę fotograficzną Krzysztofa Mellera pt.:„Kocham podróże pachnące wolnością".
Zdjęcia można oglądać do 8 czerwca 2011 r. w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
***
Uczestnicy warsztatów artystycznych zapraszają na wystawę w holu budynku YMCA w Gdyni, ul. Żeromskiego 26.
W wystawie biorą udział uczestnicy zajęć z rysunku i malarstwa, które prowadzi artysta malarz Marek Wróbel: Zofia Bartoszewicz, Joanna Kolasa, Henryk Kwaśny, Krystyna Pluta, Tadeusz Prętki, Ligia Siwa, Jadwiga Słomowicz, Bronisława Adamek, Jadwiga Gonera, Mirosława Gronowicz, Apolonia Kmuk, Janina Łączkowska, Ewa Matryba, Halina Mecik, Jadwiga Śroń, Elżbieta Semenowicz, Henryk Pieprzowski, Barbara Reczkowicz, Marta Górska.
Grupy działają pod skrzydłami Ogniska ZMCh „Polska YMCA" w Gdyni szósty rok. Wystawa czynna od do 30 maja br.
***
Od poniedziałku, 23 kwietnia 2011 r., Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę pasteli Małgorzaty Kępki pt. „Moje klimaty: anioły, dzieci, pejzaże i kwiaty". Prace artystki oglądać będzie można w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ do 17 czerwca 2011 r. Wernisaż 3 czerwca o godz. 18.00.
Wstęp wolny.
***
Zapraszamy na wystawę fotograficzną „Pejzaże minionej zimy" Bolesława Okuniewskiego do siedziby Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni przy ul. 3 Maja 27 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Prace można oglądać do końca maja 2011 r.
***
Wystawa fotografii Piotra Januszewskiego pt. „Pomorze - mała wielka ojczyzna" - Miejska Informacja ul. 10 lutego 24 (róg ul. 3 Maja). Na wystawie prezentowane są najpiękniejsze zdjęcia z regionu Pomorza według podziału: krajobrazy, przyroda, miasta, tradycja i zabytki. Wystawa potrwa do 1 czerwca br. (pon. - piątek 9.00 - 18.00, sobota, niedziela 9.00 - 16.00).
Wstęp wolny.