1004 (604) 2011-05-27 - 2011-06-02

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 29.05.2011- wystawa „Gustav Oelsner - światło, powietrze, barwa";
- 6 - 30 czerwca 2011 r. - wystawy związane z 36. FPFF: „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" oraz „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie".
Wystawa „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym" przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi składa się z ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 - 1994. To imponująca kolekcja z całego świata, którą udało się zgromadzić. Oprócz plakatów polskich - autorstwa znakomitych twórców takich jak Andrzej Pągowski, Jakub Erol, Andrzej Krauze - na wystawie znajdą się m. in. plakaty hiszpańskie, włoskie, izraelskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie, które prezentowane obok siebie stanowią oryginalną „mozaikę" i rarytas dla widza, a jednocześnie świadczą o ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie;
Ekspozycja poświęcona Dekalogowi ma charakter multimedialny. Dla pełniejszego poznania życia i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego pokazuje na 10 monitorach specjalnie przygotowane prezentacje;
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia na wystawę rysunków Piotra Radziuna „Historie ołówkowe". Preferowanymi technikami gdańskiego artysty są kredka, sepia i ołówek. W swoich pracach często wykorzystuje motywy dotyczące historii i architektury Gdańska oraz II wojny światowej i broni pancernej z tego okresu. Piotr Radziun jest między innymi autorem okładki płyty „The best of" Wojciecha Waglewskiego. Wystawę można oglądać do 31.05.2011 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.
***
Do 15 czerwca br. w galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa malarstwa pn. „To Lubię". Autorką prac jest Krystyna Pluta. Malarstwem interesowała się od wczesnej młodości. Prawdziwą przygodę ze sztuką rozpoczęła w roku 2004 jako słuchaczka Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawą - pierwszą indywidualną - pragnie udowodnić, że pasje można realizować w każdym wieku a marzenia dają się zmaterializować. Krystyna Pluta jest członkinią Towarzystwa Miłośników Gdyni oraz Koła Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego. Wystawę można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
W Galerii Od czasu do czasu w Gdyni oglądać można wystawę malarstwa Jerzego Skolimowskiego. To wystawa towarzysząca Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych, prezentująca nieznaną publiczności trójmiejskiej kolekcję malarstwa Jerzego Skolimowskiego. Wystawa otwarta do 11.06.2011 r. Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, producent, scenograf, pisarz, aktor, malarz. Maluje duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach występują kontrastowo czerń i biel, w niektórych dominują intensywne barwy. Inspiruje go japońska kaligrafia.
***
Galeria Engel, ul. Świętojańska 56, zadedykowała Gdyni wystawę „ Anioły nad moim miastem". Swoje prace prezentują Ewa Narloch - Kerszka - akwaforta, Katarzyna Puchalska - ceramika i Anna Tomaszewska - biżuteria. Wystawa potrwa do końca maja. Strona internetowa: www.galeriaengel.pl.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni zapraszają na wystawę fotograficzną Krzysztofa Mellera pt.:„Kocham podróże pachnące wolnością".
Zdjęcia można oglądać do 8 czerwca 2011 r. w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
***
Uczestnicy warsztatów artystycznych zapraszają na wystawę w holu budynku YMCA w Gdyni, ul. Żeromskiego 26.
W wystawie biorą udział uczestnicy zajęć z rysunku i malarstwa, które prowadzi artysta malarz Marek Wróbel: Zofia Bartoszewicz, Joanna Kolasa, Henryk Kwaśny, Krystyna Pluta, Tadeusz Prętki, Ligia Siwa, Jadwiga Słomowicz, Bronisława Adamek, Jadwiga Gonera, Mirosława Gronowicz, Apolonia Kmuk, Janina Łączkowska, Ewa Matryba, Halina Mecik, Jadwiga Śroń, Elżbieta Semenowicz, Henryk Pieprzowski, Barbara Reczkowicz, Marta Górska.
Grupy działają pod skrzydłami Ogniska ZMCh „Polska YMCA" w Gdyni szósty rok. Wystawa czynna do 30 maja br.
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę pasteli Małgorzaty Kępki pt. „Moje klimaty: anioły, dzieci, pejzaże i kwiaty". Prace artystki oglądać można w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ do 17 czerwca 2011 r. Wernisaż 3 czerwca o godz. 18.00.
Wstęp wolny.
***
Zapraszamy na wystawę fotograficzną „Pejzaże minionej zimy" Bolesława Okuniewskiego do siedziby Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni przy ul. 3 Maja 27 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Prace można oglądać do końca maja 2011 r.
***
Wystawa fotografii Piotra Januszewskiego pt. „Pomorze - mała wielka ojczyzna" - Miejska Informacja ul. 10 lutego 24 (róg ul. 3 Maja). Na wystawie prezentowane są najpiękniejsze zdjęcia z regionu Pomorza według podziału: krajobrazy, przyroda, miasta, tradycja i zabytki. Wystawa potrwa do 1 czerwca br. (poniedziałek - piątek 9.00 - 18.00, sobota, niedziela 9.00 - 16.00).
Wstęp wolny. 
***
Uczestnicy Studium Artystycznego - Terapia przez Sztukę pod kierunkiem artysty malarza Jolanty Smulkowskiej zapraszają na wernisaż, który odbędzie się 1 czerwca (środa) o godz. 12.00 w holu budynku YMCA w Gdyni, ul. Żeromskiego 26. Grupa działa pod skrzydłami Ogniska ZMCh „Polska YMCA" w Gdyni w ramach projektu „Gdynia 55 +" dofinansowanego z budżetu Miasta Gdyni.
W wystawie biorą udział: Alicja Cegielska, Raisa Deklewa, Maria Duszyk, Jerzyna Herner, Jadwiga Klamczyńska, Danuta Lutomska, Krystyna Pestka, Barbara Rabe, Grażyna Wolniakowska.
***
W Szkole Podstawowej nr 40 w Gdyni im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych pt. „Mieszkam nad Bałtykiem".
18 maja 2011 r. na statku-muzeum „Dar Pomorza" odbyło się uroczyste otwarcie wystawy wyróżnionych prac, które będzie można oglądać do końca maja. 

ikona