1005 (605) 2011-06-03 - 2011-06-09

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 6 - 30 czerwca 2011 r. - wystawy związane z 36. FPFF: „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" oraz „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie".
W związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięć pod nazwą „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych „Dekalogowi".
Wystawa „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym" przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi składa się z ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 - 1994. To imponująca kolekcja z całego świata, którą udało się zgromadzić. Oprócz plakatów polskich - autorstwa znakomitych twórców takich jak Andrzej Pągowski, Jakub Erol, Andrzej Krauze - na wystawie znajdą się m. in. plakaty hiszpańskie, włoskie, izraelskie, japońskie, koreańskie, węgierskie i duńskie;
- 6 - 26 czerwca 2011 r. - Andrzej Wajda i przyjaciele. Fotografie Piotra Bujnowicza Ekspozycja ta jest zapisem wyjątkowych momentów i niecodziennych sytuacji, jakie miały miejsce podczas pracy nad filmami Andrzeja Wajdy. Widzowie obecni na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będą mogli podejrzeć czołówkę polskich aktorów wcielających się w postaci z „Pana Tadeusza", „Zemsty" czy „Tataraku". Znajdą się wśród nich: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Michał Żebrowski. Nie zabraknie także portretów samego Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana i Alana Starskiego.
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych towarzyszyć będzie kolejna wystawa w Galerii Ratusz. Od poniedziałku 6 czerwca eksponowane będą zdjęcia twórców polskiego kina: aktorów, reżyserów, producentów. Każda fotografia jest wzbogacona o dedykowany Gdyni autograf. Wystawę można oglądać do 24 czerwca w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii poświęconej Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych. Prezentowane będą zdjęcia z ostatnich kilku edycji Festiwalu ukazujące zarówno gwiazdy kina jak i festiwal od kuchni. Wystawa otwarta będzie dla zwiedzających w okresie 4 - 26 czerwca br. w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 lutego 24 (róg ul. 3 Maja) od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 - 18.00, sobota, niedziela w godz. 9.00 - 16.00. Wstęp wolny.
***
W Galerii Od czasu do czasu w Gdyni oglądać można wystawę malarstwa Jerzego Skolimowskiego. To wystawa towarzysząca Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych, prezentująca nieznaną publiczności trójmiejskiej kolekcję malarstwa Jerzego Skolimowskiego. Wystawa otwarta do 11.06.2011 r. Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, producent, scenograf, pisarz, aktor, malarz. Maluje duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach występują kontrastowo czerń i biel, w niektórych dominują intensywne barwy. Inspiruje go japońska kaligrafia.
***
Do 15 czerwca br. w galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa malarstwa pn. „To Lubię". Autorką prac jest Krystyna Pluta. Malarstwem interesowała się od wczesnej młodości. Prawdziwą przygodę ze sztuką rozpoczęła w roku 2004 jako słuchaczka Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawą - pierwszą indywidualną - pragnie udowodnić, że pasje można realizować w każdym wieku a marzenia dają się zmaterializować. Krystyna Pluta jest członkinią Towarzystwa Miłośników Gdyni oraz Koła Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego. Wystawę można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria-pl w Gdyni (ul. Abrahama 27A) zaprasza na wystawę malarstwa Jana Buczkowskiego „Wykroczenie".
Konstrukcja, farba i pewnego rodzaju wielowymiarowość to najważniejsze cechy obrazów Jana Buczkowskiego. W tym przypadku konstrukcja to przede wszystkim zestawienie kolorystyczne, układ plam - śladów pędzla, których wielkość i rozłożenie wprowadzają ruch i dynamikę w obrazie. Ich scentralizowanie czy dyslokacja stwarza z jednej strony efekt zamknięcia, ograniczenia, a z drugiej wprost przeciwnie - wykroczenia. Wystawę można oglądać codziennie do 30 czerwca po wcześniejszym telefonicznym umówieniu, tel. 504 339 568.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni zapraszają na wystawę fotograficzną Krzysztofa Mellera pt.:„Kocham podróże pachnące wolnością".
Zdjęcia można oglądać do 8 czerwca 2011 r. w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę malarstwa Bogumiły Gussmann - gdyńskiej poetki i malarki. Pierwsza wystawa autorki obejmująca około 70 prac w różnych technikach odbyła się w 2007 roku w Rumi. Kolejne wystawy miały miejsce w Gdyni, m.in. w galerii „Malarze Gdyni". Malarka brała udział w dwóch salonach artystycznych w Pucku (2009/2010) i plenerze malarskim marynistów w Rewie. W 2010 roku zdobyła drugą nagrodę za pracę „Gdyńskie sny o potędze Sea Towers" na VI wojewódzkim przeglądzie twórczosci plastycznej nauczycieli „Chromy i achromy". Wystawa prezentowana jest w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia. Wstęp wolny. Wystawę można zwiedzać do 22 czerwca br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Akwarium Galeria Sztuki (na parterze) w Centrum Gemini zaprasza na wystawę malarstwa Mayron - Mayra pod tytułem „Kręgi mocy". Wystawę zwiedzać można do 16 czerwca 2011 r., codziennie od godz. 12.00 do 20.00. MAYRON-MAYRA - absolwentka ASP w Gdańsku wykorzystująca swoje umiejętności artystyczne w pracy z energiami, tworząc obrazy energetyczne mające właściwości uzdrawiające, wzmacniające i oczyszczające. Celem jej pracy twórczej jest przekazywanie człowiekowi wspierających wibracji poprzez formę, strukturę i kolor.
Jesteśmy wibracją, dźwiękiem, kolorem i zapachem. Przechadzamy się ulicami właśnie tacy i te obrazy opowiadają o tym. Człowiek ma do dyspozycji dwie bramy: zewnętrzną i wewnętrzną. To, co tutaj ujrzysz jest wewnętrznym i niewidzialnym światem istnienia, którym też Jesteś.
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę pasteli Małgorzaty Kępki pt. „Moje klimaty: anioły, dzieci, pejzaże i kwiaty". Prace artystki oglądać można w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ do 17 czerwca 2011 r. Wernisaż 3 czerwca o godz. 18.00.
Wstęp wolny.
***
Uczestnicy Studium Artystycznego - Terapia przez Sztukę pod kierunkiem artysty malarza Jolanty Smulkowskiej zapraszają na wystawę w holu budynku YMCA w Gdyni, ul. Żeromskiego 26. Grupa działa pod skrzydłami Ogniska ZMCh „Polska YMCA" w Gdyni w ramach projektu „Gdynia 55 +" dofinansowanego z budżetu Miasta Gdyni. W wystawie biorą udział: Alicja Cegielska, Raisa Deklewa, Maria Duszyk, Jerzyna Herner, Jadwiga Klamczyńska, Danuta Lutomska, Krystyna Pestka, Barbara Rabe, Grażyna Wolniakowska.
***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę zbiorową „NATURA i EROTYKA" w dniach od 3 czerwca do 6 lipca 2011 r. do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.
W wystawie udział biorą: Alesiej Bogustov, Katarzyna Gerlaczyńska - Waszkiewicz, Piotr Jakubczak, Waldemar Jarosz, Anna Kaczor, Krzysztof Rećko - Rapsa, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Danuta Tworke, Ryszard Ulicki. www.artinfo.pl/profile, tel.: 58 622 33 11.
Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
W „Mini galerii" Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni ul. 3 Maja 27 czynna WYSTAWA FOTOGRAFICZNA pt." Pejzaże minionej zimy" autor: Bolesław Okuniewski czł. Pomorskiej Komisji Fotografii Krajoznawczej.
Wystawa czynna do 30 czerwca 2011 r. w godz.10.00 - 17.00 od poniedziałku do piątku.