1008 (608) 2011-06-24 - 2011-06-30

„Gdynia” ogłosiła laureatów po raz szósty

Po raz szósty, 18.06, wręczono Kostki Literackie, statuetki Nagrody Literackiej Gdynia. Przyznano tradycyjnie trzy laury w kategoriach proza, poezja, eseistyka, ale ponadto, Gdynia ponownie wyłoniła laureata „Nagrody Osobnej". Oto laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2011:
Poezja - Ewa Lipska, Pogłos, Wydawnictwo Literackie
Są w tym tomie zdania i obrazy zasługujące na bardzo długie trwanie: o życiu pięknym jak pożar, o śmierci, którą można zostawić jak psa przed sklepem, o miłości, która jest jasnowidzem (cyt. za wydawnictwem).
Proza - Justyna Bargielska, Obsoletki, Wydawnictwo Czarne
Obsoletka to - poza wszystkimi medycznymi powiązaniami - wygodna forma literacka dla nielubiących zapominać. Dla ceniących nie tylko dobre wspomnienia, bo jedną z metod szukania sensu jest dla nich analiza straty. Dla tych wreszcie, którym świadomość, że strata może nadejść w każdej chwili z każdej strony - pomaga osiągnąć szczęście (cyt. za wydawnictwem).
Eseistyka - Stefan Chwin, Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni, Wydawnictwo Tytuł
Książka Stefana Chwina nie jest tym razem powieścią, a traktatem o samobójstwach. Jego bohaterami są m.in. Jerzy Kosiński, Aleksander Wat, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Rafał Wojaczek, ale także Judasz, Sokrates, Lukrecja, Sylwia Plath i Mishima.
Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Jak przygotowują swoją śmierć i jaką rolę w tych przygotowaniach odgrywa praca wyobraźni? - (cyt. za www.culture.pl)
Nagroda Osobna - (Okładka) Andrzej Sosnowski, Poems, Biuro Literackie
Wiersze, które naznaczone są duchowością, muszą być dobre. Tak jest w przypadku Andrzeja Sosnowskiego. Jego książka „Poems" ma prostą fakturę. Słowa się uzupełniają, mamy wrażenie, że zgłębiamy wielką opowieść o szukaniu punktu g, zabawach wiosennych, resetowaniu świata (cyt. za wydawnictwem).
Więcej na: http://nagrodaliterackagdynia.pl/.