1008 (608) 2011-06-24 - 2011-06-30

Lato zaczyna się w Gdyni „CudaWianki”

25 czerwca 2011 r. wydarzenie „LATO ZACZYNA SIĘ W GDYNI: CudaWianki" zainauguruje sezon w Gdyni. To unikatowa na skalę ogólnopolską propozycja spędzenia Nocy Świętojańskiej.
Chętni już od wczesnych godzin południowych będą mogli wziąć udział w specjalnie na tę okazję przygotowanym „Alternatywnym zwiedzaniu miasta". To spacery tematyczne po Gdyni dla mieszkańców i turystów, pokazujące miasto od nietypowej, mniej znanej strony. Oto program:
Gdynia nadmorska - godz. 12.00 - 13.15; start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 - Gdynia reprezentacyjna i rekreacyjna to ukazanie historii i rozwoju nadmorskiej przestrzeni publicznej. Prowadzenie: Sławomir Kitowski, autor i wydawca albumów o mieście.
Gdynia historyczna - godz. 13.15 - 14.30: start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 - Gdynia trzech faz rozwoju osadniczego ma na celu przybliżenie fenomenu przekształcania się Gdyni wiejskiej w letniskową a następnie w miejską (za sprawą budowy portu). Prowadzenie: Sławomir Kitowski.
Gdynia relaksacyjna - godz. 14.30 - 16.00:
start: Kamienna Góra, punkt widokowy obok Krzyża - warsztat jest autorską kompozycją ćwiczeń, którą posługuje się w treningu Teatr Amareya. Składają się na nią elementy tańca butō, jogi, improwizacji i kontakt improwizacji, pracy z oddechem i energią ruchu oraz technik relaksacyjnych.Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak, tancerka, reżyser, choreograf, teatrolog, kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak).
Gdynia architektoniczna - godz. 16.00 - 17.15: start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 - Gdynia jako miasto: ulokowane nad chłodnym morzem, z korytarzami ulic pomiędzy jego brzegiem a łagodnymi wzgórzami morenowymi, z Kamienną Górą, wyrastającą na 52 metry ponad centrum. Prowadzenie: Monika Zawadzka, architektka, antropolożka kulturowa, ASP w Gdańsku.
Gdynia zielona - godz. 17.15 - 18.15: start: obok Teatru Muzycznego, ul. Armii Krajowej, vis a vis Hotelu Orbis - Spacer szlakiem zieleni miejskiej. Prowadzenie: Biuro Ogrodnika Miasta w Gdyni.
W godz. 12.00 - 18.00 w Alei Topolowej odbywać się będą warsztaty pod hasłem Aleja Cudów. Na wszystkich czekają twórcze przygody z ekologicznym projektowaniem oraz ludową tradycją: będzie można zbudować niezwykłe ekologiczne miasto, zaprojektować wyjątkowe lampiony i T-shirty, przekonać się, ile kreatywności wyzwala kartka papieru i zatańczć wspólnie energetyczne tańce ludowe.
Na wieczór organizatorzy proponują Plenerową Scenę Muzyczną CudaWianki, w niezwykłej scenerii Plaży Śródmieście i Bulwaru nad morzem. Koncerty wystartują o godz. 20.00. Wystąpi m.in. z jedynym koncertem w Polsce 19-osobowa orkiestra pod wodzą charyzmatycznego wizjonera czyli Matthew Herbert Big Band połączony z unikalnym performance. Dodatkowo Matthew Herbert otworzy scenę koncertową CW autorskim Dj Setem. Polskimi gwiazdami wydarzenia są: Kayah, Smolik. Muzycy wystąpią w niezwykłej, wielobarwnej oprawie scenograficznej Jarosława Koziary.
Całość zwieńczy Akcja Lampiony! czyli malownicze wypuszczenie w niebo setek papierowych lampionów szczęścia (organizatorzy przygotowali pół tys. lampionów, które wraz z tymi, przyniesionymi przez uczestników imprezy, o godz. 1.00 w nocy poszybują w niebo).
Na koncerty - wstęp wolny.
Więcej informacji: www.cudawianki.eu. 

CudaWianki -plakat

ikona