Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1008 (608) 2011-06-24 - 2011-06-30

Żeglarski wyścig bliźniaków

Zapowiada się pasjonujący pojedynek bliźniaków! Naprzeciw siebie w regatowych zmaganiach staną dwa siostrzane żaglowce: gdyński Dar Młodzieży i rosyjski Mir.
Obie te fregaty zostały zaprojektowane przez inżyniera Zygmunta Chorenia i wybudowane w Polsce. I choć obie te jednostki wielokrotnie brały jednoczesny udział w regatach The Tall Ships' Races, to nigdy nie stanęły do bezpośredniego wyścigu, w którym jedynym wyznacznikiem zwycięzcy byłby moment przekroczenia linii mety (w regatach obowiązują przeliczniki wyrównujące szanse jednostek m.in. ze względu na wiek czy różny takielunek).
Podczas pobytu rosyjskiej fregaty w Gdyni z okazji Światowego Zjazdu Uczelni Morskich, na pokładzie Daru Pomorza doszło do spotkania kapitanów: Wiktora Antonowa (Mir) i Artura Króla (Dar Młodzieży), którzy ustalili reguły pojedynku, a zobowiązanie do startu przypieczętowali podpisami złożonymi pod specjalnym dokumentem.
Żaglowce będą się ścigać na trasie z Turku do Gdyni podczas regat The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Pojedynkowi patronuje sam „ojciec" obu jednostek - inżynier Choreń, który ufundował specjalną nagrodę „Teapot Trophy". Trofeum, które nawiązuje do historycznych wyścigów kliprów herbacianych rywalizujących w XIX wieku na szlaku z Chin do Anglii, zostanie wręczone zwycięskiej fregacie 5 września 2011 podczas zlotu żaglowców w Gdyni.
W trakcie tego niezwykle prestiżowego wyścigu załogi jednostek tworzyć będą studenci Akademii Morskiej w Gdyni i Akademii im. Admirała Makarowa w St. Petersburgu. Pojedynek siostrzanych fregat udokumentuje film Michała Dąbrowskiego i Bohdana Sienkiewicza pt. „Siostry". Zdjęcia realizowane będą równolegle na pokładach obu jednostek przez dwie osobne ekipy filmowe.
Przed naszą „białą fregatą" niezwykle trudne zadanie, wszak Mir uznawany jest za najszybszy żaglowiec świata.
Czas pokaże, czy opinia ta zostanie potwierdzona w wyścigach bliźniaków. 

ikona