1011 (611) 2011-07-15 - 2011-07-21

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym" - do 24.07.2011 r.
- Wystawa „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" - do 24.07.2011 r.
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Informacja zaprasza na otwarcie wystawy fotografii „Polacy na rumuńskiej bukowinie" w ramach projektu Muzeum Emigracji. Wydarzenie odbędzie się dnia 21 lipca 2011 o godz. 17.00 w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 (róg ul. 3 Maja). Na wystawie prezentowane będą fotografie przybliżające życie potomków polskich emigrantów na Bukowinie.
Wystawa otwarta dla zwiedzających do 14 sierpnia br. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00, w soboty, niedziele w godz. 9.00 - 16.00.
Wstęp wolny.
W ramach zbierania materiałów dla Muzeum Emigracji, którego otwarcie planowane jest w Gdyni na rok 2014, odbyła się wyprawa na rumuńską Bukowinę, która już od końca XVIII wieku była celem emigracji dla Polaków z różnych zakątków południowej Polski. Górale Czadeccy zasiedlali bukowińskie wioski w poszukiwaniu pracy przy wyrębie lasów oraz pracy na roli i hodowli zwierząt, z Bochni i Wieliczki przyjeżdżano do pracy w kopalniach soli, z Rzeszowszczyzny przybywano po klęskach naturalnych.
Dziś jest ich trzy i pół tysiąca. Przynajmniej według spisu powszechnego z 2002 roku. Ale Związek Polaków w Rumunii potraja tę liczbę. Żyją głównie na Bukowinie, w województwie suczawskim. I to ci zachowali język i obyczaje przodków. W dużych miastach, jak Bukareszt, Jassy i Konstanca większość się zasymilowała. Dlatego w 1992 roku siedzibę reaktywowanej dwa lata wcześniej organizacji Polaków „Dom Polski" przeniesiono ze stolicy do Suczawy, do historycznego budynku zbudowanego ze składek suczawskiej Polonii w 1907 roku, a znacjonalizowanego na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, wraz z wprowadzeniem zakazu działalności organizacji mniejszości narodowych.
Polski język i tradycje przetrwały dzięki Kościołowi, wierze, rodzinie i izolacji wiosek. W „Domach Polskich" mieszkańcy zbierają się na wspólne świętowanie, odbywają się w nich próby zespołów ludowych, w kościołach odprawiane są msze w języku polskim, w szkołach dzieci pochodzenia polskiego uczą się obowiązkowo języka ojczystego.
Wystawa (fotografie autorstwa Przemysława Kozłowskiego, video autorstwa Aleksandry Widuto, montaż Andrzej Święch) przybliża życie potomków polskich emigrantów na Bukowinie.
***
Wystawa plenerowa na ogrodzeniu budowy Teatru Muzycznego - „Teatr pod Kamienną Górą. Historia miejsca i sceny" oraz „Rozbudowa Teatru Muzycznego w Gdyni". 17 plansz (o wymiarach 240x140 cm) przywołuje wspomnienia, prezentuje wydarzenia artystyczne i informuje o trwającej rozbudowie i modernizacji obiektu. Fotografie i scenariusz wystawy Sławomir Kitowski. Wystawę przygotowało Miasto Gdynia. 
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę malarstwa Agnieszki Ledóchowskiej i Rafała Chomika pt. „Konstrukcja Portu". Prace artystów oglądać będzie można w Małej Galerii im.admirała floty Andrzeja Karwety do 31 lipca. Na wernisaż zapraszamy 8 lipca o godz. 18.00. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 w Gdyni oraz Galeria Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej zapraszają do obejrzenia wystawy pt.: „RADABSTRA" prezentującej prace Radosława Suszka, ucznia klasy II gimnazjum Gdyńskiej Szkoły Społecznej. Abstrakcyjne prace Radka Suszka można oglądać w lipcu 2011 r. w witrynach Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 3 przy ul. Morskiej 113.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania wystawy „Jeszcze gimnazjaliści - już artyści" - będącej drugą odsłoną fotografii uczniów Gimnazjum nr 3 w Gdyni. Prace prezentują między innymi ciekawe ujęcia natury i architektury trójmiejskiej.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia.
Wystawę można oglądać do 29 lipca br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni mają zaszczyt zaprosić na Wystawę Pokonkursową II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Świat wokół mnie".
Świat wokół siebie, ten widzialny i wyobrażony, przedstawili uczniowie ze szkół podstawowych klas „0" - VI z Województwa Pomorskiego. Dzieła plastyczne młodych twórców wykonane są w różnych technikach. Prace można oglądać w lipcu i w sierpniu 2011 roku w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii Erazma. W. Felcyna „Creonalia" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. Erazm Wojciech Felcyn, dr inż. chemik, z-ca dyrektora i członek zarządu firmy CREON (Gdańsk). W latach 1964 - 1966 fotoreporter, a następnie (1966 - 1968) redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka". Członek Sekcji Wystawienniczej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1970-1976). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 r.
Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą „Na szlaku" w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w blisko dwustu wystawach w kraju i na świecie zdobywając szereg medali i prestiżowych wyróżnień. Wiele jego zdjęć znajduje się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. W latach 2003 - 2011 stworzył unikalną kolekcję zatytułowaną „INWAZJA -subiektywny portret śmieci". Równolegle, w latach 2007-2010, powstawał cykl portretowy „KRĄG". Jest autorem licznych prac o charakterze eksperymentalnym. Wystawa czynna do 17 sierpnia 2011 r., tel. kontaktowy: 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile, wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zaprasza do obejrzenia wystawy, która do 1.08.2011 r. dostępna jest na pokładzie statku - muzeum „Dar Pomorza" przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Wystawa, bogato ilustrowana, dotyczy Portu Gdynia oraz inwestycji prowadzonych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
***
Mini Galeria Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni oraz Galeria Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej mają zaszczyt zaprosić na Wystawę Fotograficzną ucznia III kl. gimnazjum Gdyńskiej Szkoły Społecznej Krzysztofa Mellera pt.:„Kocham podróże pachnące wolnością". Zdjęcia można oglądać do 31 lipca 2011 r. w siedzibie Oddziału Morskiego PTTK przy ul. 3 Maja 27 w Gdyni. Wystawa powstała we współpracy z Gdyńską Szkołą Społeczną w Gdyni.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę tkaniny unikatowej Darii Sołtan - Krzyżyńskiej „Myśli pozbierane" w galerii „PROFILE", Gdynia, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze Św. Maksymiliana) do 24 lipca 2011 r.
Wystawa towarzyszy VI Międzynarodowemu Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej BARWY i FAKTURY - Gdynia 2011.
Daria Sołtan - Krzyżyńska, gdynianka, ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uprawia malarstwo i tkaninę unikatową, np. gobelin tradycyjny, tkaniny wykonane własnymi technikami, batik na jedwabiu naturalnym... Obok dużych monochromatycznych prac lubi kompozycje wielobarwne, przedstawieniowe, często też odrealnione. W malarstwie artystki można znaleźć prace wyciszone, subtelne, oszczędne w kolorze. Innym razem o bogatej kolorystyce zarówno realistyczne jak i abstrakcyjne. Bierze udział w wielu plenerach tkackich i malarskich, pokazuje swoje prace na wystawch indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (około 200). Jej dzieła znajdują się w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych na całym świecie.
www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania wystawy prac dzieci „Przyroda tuż za oknem", które wzięły udział w III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Przedszkole nr 48 w Gdyni. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Gdynia - Obłuże.
Wystawa prezentowana będzie do 22 lipca 2011 r. w godzinach otwarcia biblioteki. 
***
Galeria-pl w Gdyni (ul. A. Abrahama 27A) zaprasza na wystawę fotografii Waldemara Jamy „Podróże".
Waldemar Jama (ur. 1942 r. w Praszce) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od początku lat 60. Wykładowca na ASP w Katowicach i w Gdańsku. Fotograf dokumentuje rzeczy świata i zmienia je w zjawiska. Tak powstają obrazy magiczne. Sprzyja temu efektowi metoda tworzenia serii typologicznych, które sięgają do traumatycznych doznań kulturowych. Dzięki temu fotografowane obiekty stają się czymś więcej, niż były w swoim projekcie wyjściowym.
Wystawę można oglądać do 31 sierpnia po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, tel. 504 339 568.  

ikona