1012 (612) 2011-07-22 - 2011-07-28

Gdyńska moneta na 85-lecia Miasta

Niezwykły prezent dla Gdyni z okazji jej 85. urodzin przygotował Narodowy Bank Polski - 2 złotową monetę gdyńską. W najbliższą niedzielę (24 lipca) przy fontannie na Skwerze Kościuszki będzie można wymienić na nią zwykłą dwuzłotówkę. Zapraszamy w godz. 12.00 - 18.00.
Gdyńska moneta jest dziesiątą z cyklu „Miasta w Polsce". Na rewersie znajduje się Skwer Kościuszki, Basen Prezydenta z cumującymi w nim ORP „Błyskawica" i fregatą „Dar Pomorza", a także marina żeglarska i plaża. Nie zabraknie symbolu najnowszych przemian w Gdyni, czyli najwyższego kompleksu mieszkalnego w kraju - Sea Towers.
Emisja monety wyniesie 800 tys. sztuk, z czego 10 tysięcy przeznaczono na niedzielną akcję wymiany. Jedna osoba będzie mogła otrzymać tylko jedną gdyńską dwuzłotówkę, oczywiście w zamian za tradycyjną monetę o tym nominale. Taka sama ilość monet znajdzie się w kasach magistratu przy al. Marsz. Piłsudskiego i 10 Lutego 24. Od 25 lipca będzie je można otrzymać w ramach reszty przy załatwianiu urzędowych spraw.
W niedzielę, oprócz prezentacji monety i akcji wymiany, aktorzy Teatru Miejskiego i Teatru Muzycznego przedstawią piosenki związane z pieniędzmi. Nie zabraknie np. „Money, money" czy „Gdybym był bogaty".
Czekając w kolejce po gdyńską dwuzłotówkę będzie można obejrzeć wystawę fotografii. Na zdjęciach znane osobistości, aktorzy, intelektualiści prezentujący związane z nimi monety. Naszą demonstruje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Mamy nadzieję, że moneta okaże się nie tylko ciekawym okazem dla numizmatyków, ale mieszkańcy i sympatycy Gdyni będą chcieli zatrzymać ją w swoich portfelach jako symbol przywiązania do Miasta i swoisty talizman.