1012 (612) 2011-07-22 - 2011-07-28

Wspólnym wysiłkiem inwestora i Miasta - willa w Chyloni uratowana!

Zabytkowa willa przy ul. Chylońskiej 112 - wyróżniająca się wspaniałym portykiem z czterema kolumnami, jeden z najciekawszych w kraju budynków reprezentujących styl dworkowy lat 20. XX w. - odzyskuje dawny blask, dzięki wspólnemu wysiłkowi właściciela i Miasta Gdyni.
Willa, należąca przed II wojną światową do dyrektora gdyńskiej gazowni - od 1945 roku popadała w ruinę, wskutek nieuregulowanej sytuacji własnościowej. W 2010 r. mogła rozpocząć się jej rewaloryzacja, finansowana z budżetu Gminy Gdynia i nowego prywatnego właściciela. W ubiegłym roku wykonany został remont dachu, z tradycyjną ceramiczną dachówką - karpiówką. Koszt tych prac wyniósł ponad 239 tys. zł, z czego dofinansowanie Gminy to prawie 178 tys. zł.
W 2011 roku roboty są kontynuowane, w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków. W tym roku Gmina przyznała dofinansowanie w kwocie prawie 98 tys. zł. Właśnie zakończyła się rewaloryzacja elewacji. Trwają jeszcze prace we wnętrzach. Całość ma być gotowa w ciągu 6 miesięcy. Właściciel zadba także o najbliższe otoczenie willi - odtworzone zostaną oryginalne ogrodzenie i ogród.  

Dworek w Chyloni

                                                                                                                          Fot. Robert Hirsch