1016 (616) 2011-08-26 - 2011-09-01

„Czarny czwartek” na festiwalu filmowym w Montrealu

„Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauze wystartował w konkursie głównym 35. Montreal World Film Festival w Kanadzie.
Pokazy pierwszego polskiego filmu fabularnego o masakrze grudniowej w 1970 r. w Gdyni odbyły się w dniach 22-24 sierpnia. To jednocześnie światowa premiera obrazu. Festiwal potrwa do 28 sierpnia.

Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" opowiada o brutalnie stłumionych przez władze komunistyczne protestach robotniczych, które ogarnęły Wybrzeże w grudniu 1970 roku. Obraz oparty jest na historii rodziny gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który zginął podczas zamieszek od strzału w plecy na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej.

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą odbywająca się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej oraz debiutujących reżyserów. Podczas tegorocznej edycji zostanie zaprezentowanych ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

Strona internetowa festiwalu: www.ffm-montreal.org.

ikona