1016 (616) 2011-08-26 - 2011-09-01

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 31.08 - „Piękno Odnalezione. Zamki, pałace, dwory oraz inne obiekty historyczne przywrócone do dawnej świetności" - wystawa prezentowana na tarasie widokowym Muzeum Miasta. Prezentowane są fotografie barwne 29 wybranych obiektów wraz z częścią opisową w wersji polskiej i angielskiej. Przedstawiono budowle historyczne, często podniesione z ruin, pieczołowicie odrestaurowane, stanowiące znakomite przykłady udanej rewitalizacji.
- do 18.09 - VI Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej „Barwy i Faktury - Gdynia 2011". Zapraszają Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART i Muzeum Miasta.
Strona projektu: www.castlesandpalaces.com.pl. Organizator i promotor wystawy: Fundacja Positive Image.
- do 25.09 - „Przyjrzyj się! - Modernizm Gdyni" - Fotografie Zbigniewa „Piotra" Piotrowskiego. Zapraszamy do obejrzenia blisko 40 ujęć modernizmu w Gdyni oraz zachęcamy do poznawania gdyńskiej architektury;
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.

***
Galeria-pl w Gdyni (ul. A. Abrahama 27A) zaprasza na wystawę fotografii Waldemara Jamy „Podróże". Waldemar Jama jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od początku lat 60. Wykładowca na ASP w Katowicach i w Gdańsku. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr tel. 504 339 568.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza na wystawę „Gdy rozum śpi... Rysunki Andrzeja Krauzego 1970 - 1989".
Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Rysunki ilustrują historię ostatnich dwóch dekad PRL. W krzywym zwierciadle przedstawiają absurdy oficjalnej propagandy sukcesu i życie codzienne Polaków. Wielokrotnie wstrzymywane przez cenzurę, niektóre publikowane po raz pierwszy. Wśród nich szczególnie przejmujące są obrazy stanu wojennego. Polska Krauzego to przede wszystkim kraj panoszącego się, siejącego strach chama, który ma nad sobą Starszego Brata urzędującego na Kremlu.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest do 4.09. 2011 r. w dni powszednie w godz. 8.00 - 15.00 oraz w soboty i niedziele na życzenie. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę zdjęć Marysi Gąseckiej - gdańszczanki, córki operatora filmowego. Przez blisko dziesięć lat była współrealizatorem cyklicznego magazynu telewizyjnego „Motorsport" emitowanego na antenie TVP Gdańsk. Od czterech lat współpracuje z redakcją dwumiesięcznika „Extremium". Pracowała na planie filmów dokumentalnych „Herman Goering Karriere", „Atak na Europę", „Ku chwale ojczyzny" oraz „Czarny Czwartek, dlaczego?". Przez kilka lat zajmowała się fotografią sportową. Realizowała fotosy do filmów (m.in. „Czarny Czwartek, Janek Wiśniewski padł"). Jest laureatką stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Sopotu w roku 2011 roku. Fotografie z kolekcji „Closer" powstały w listopadzie 2008 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Prezentują metalowe elementy wyposażenia stoczni.
Wstęp wolny.
Wystawę można zwiedzać do 30 sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia.
***
Do 31 sierpnia 2011 r. w godz. otwarcia biura TMG: w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11.00-15.00 oraz we wtorki i czwartki w godz. 13.00-17.00, Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa oraz biżuterii autorstwa Izabeli Fołta.
Towarzystwo Miłośników Gdyni mieści się przy ul. Władysława IV 51.
***
Jeszcze tylko 26 sierpnia Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) zaprasza na niezwykle interesującą wystawę „Tajemnice chińskiego geniuszu, odkrycia i wynalazki" przygotowaną przez Polsko-Chińską Fundację Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng. Eksponaty prezentują starożytne wynalazki kultury chińskiej, ale i te z czasów trochę póżniejszych, z dziedziny astronomii, matematyki, medycyny, architektury, techniki, militariów i rolnictwa, które często funkcjonowały w Chinach na kilka wieków przed odkryciami europejskimi.
Wystawa czynna w godz. 11.00-20.00. Bilety w cenie: ulgowy - 5 zł, normalny - 10 zł, rodzinny - 20 zł. W chińskim sklepiku nabyć można oryginalne, unikalne herbaty oraz akcesoria do jej parzenia, porcelanowe pałeczki, przybory do kaligrafii, artykuły dekoracyjne oraz ciasteczka z wróżbą.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV na wystawę fotografii znanego białoruskiego artysty Aleksandra Losminskiego pt. „Kanał Augustowski" do 15 września 2011 r. Na fotografiach będzie można zobaczyć kanał augustowski od strony Białorusi.
Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia. Strona internetowa: www.eraartprofile, www.artinfo.pl/profile, tel. (58) 622 33 11.
***
Galeria Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę „Spełnianie Marzeń". Autorami prac wykonanych techniką olejną, obejmujących różnorodną tematykę są: Bronisława Adamek, Mirosława Gronowska, Marta Górska, Apolonia Kmuk, Janina Łączkowska, Ewa Matryba, Halina Mercik, Henryk Pieprzowski, Barbara Reczkowicz, Elżbieta Semenowicz, Jadwiga Śron. To grupa malarska, która spełnia swoje marzenia, doskonaląc swoje umiejętności od pięciu lat pod kierunkiem artysty malarza Marka Wróbla.
Wystawę można oglądać do 14 września (poniedziałek - piątek w godz. od 8.30 do 19.30).
***
Kawiarnia Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego 6, zaprasza 27 sierpnia od godz. 12.00 na debiutancki wernisaż fotografii gdynianina Łukasza Kosika, który od dwóch lat zajmuje się fotografią oraz montażem wideo. Tworzy również grafikę użytkową z wykorzystaniem pasteli suchej jak i grafikę komputerową. Inspiruje go ludzki umysł. Wystawa będzie dostępna przez weekend 27-28 sierpnia. Wstęp wolny.

ikona