1018 (618) 2011-09-09 - 2011-09-15

Miniaturki z Wołynia podczas gdyńskiej "Witryny emigracji"

W piątek 16 września 2011 w Miejskiej Informacji w Gdyni (ul. 10 Lutego 24) odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Witryna emigracji" - tym razem z Felicją Konarską, autorką książki „Wołyń - moja tęsknota i inne miniaturki". Początek - godz. 17.00.

Felicja Konarska jest córką Walentego Taisa - Legionisty Marszałka Józefa Piłsudskiego i Stefanii z Zawadzkich-Tais. Urodzona na Wołyniu w Wojskowej Osadzie Ostrowskiej koło Beresteczka. Z wykształcenia filolog rosyjski, pracowała jako nauczycielka.


W 1940 r. wywieziona z rodzicami i rodzeństwem w głąb tajgi Związku Sowieckiego. Po śmierci ojca w 1942 r. przebywała w rosyjskich, potem polskich domach dziecka.


Wywózkę, pobyt na zesłaniu i powrót do ojczyzny opisała w swojej książce - wspomnieniach pt. „Liście na wietrze". Z kolei naukę, młodość, pracę i życie w Polsce Ludowej przedstawiła w książce „Kolory w szarości".


„Wołyń - moja tęsknota" to luźne wspomnienia - miniaturki zachowane w pamięci: tęsknota za krótkim dzieciństwem na Wołyniu, nurtujące myśli związane zesłaniem, śmiercią ojca i wojenną tułaczką oraz z życiem w ogóle.


Spotkanie poprowadzi syn autorki - prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, znany komentator polityczny.


Wstęp wolny.


„Witryna emigracji" - cykl spotkań promujących tematykę migracji w Europie i świecie - to wspólny gdyński projekt Muzeum Emigracji i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gośćmi spotkań są autorzy nowości na rynku wydawniczym - badacze, dziennikarze, literaci. Uczestnicy słuchają wykładów, oglądają wystawy i projekcje poświęcone różnym aspektom procesów migracji, mających wielki wpływ na obraz dzisiejszej cywilizacji.


ikona