1018 (618) 2011-09-09 - 2011-09-15

Rozmowa statków hejnałem Gdyni

Rybak nawołujący bliskich, którzy wypłynęli w morze i rozmowa statków - tak nietypową scenę będzie można obejrzeć 10 września o godz. 20.00 na końcu Molo Południowego, na wysokości Akwarium Gdyńskiego. Towarzyszące projektowi „Sealencium - Tradycja łączy pokolenia" dźwięki mogą stać się hejnałem Gdyni, a może nawet całego Pomorza.
Projekt, autorstwa trójmiejskiego muzyka, kompozytora i producenta muzycznego Dariusza Michalaka, przypomina sposoby komunikowania wyparte przez nowoczesne technologie.
Półgodzinny pokaz rozpocznie dźwięk gongów i rybak grający na bazunie kaszubskiej. Nawiąże do minionej epoki, kiedy wypatrywano powrotu bliskich wieczorem lub podczas deszczu albo mgły. Za pomocą dźwięku wspomnianego instrumentu ludowego sygnalizowano rybakom powracającym z połowu, gdzie jest brzeg, by łatwiej mogli trafić do domu.
Punktem kulminacyjnym pokazu będą komunikujące się statki stojące na redzie. Wydawane przez nie sygnały dźwiękowe stworzą swoisty dialog.
Całość, którą zakończy sygnał gongów, wraz z odgłosami otoczenia - szumem morza, śpiewem ptaków - złoży się na swoistą muzykę. Być może powstanie rodzaj hejnału, identyfikacja dźwiękowa Gdyni, a nawet całego Pomorza i kolejna atrakcja turystyczna.  

ikona