1020 (620) 2011-09-23 - 2011-09-29

Krakowski salon poezji Anny Dymnej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę 25 września 2011 r. o godz. 12.00 na otwarcie „Krakowskiego salonu poezji w Gdyni".

Jest to salon Anny Dymnej, która na inaugurację wraz z Szymonem Sędrowskim (nową twarzą Teatru Miejskiego) czytać będzie wiersze ks. Jana Twardowskiego. Na saksofonie zagra Przemek Dyakowski. To oryginalne połączenie twórczych sił Gdyni i Krakowa na pewno zaowocuje niezwykłą jakością artystyczną.

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Słowom towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. W salonie spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich, gwiazdy z innych miast, starsi z młodszymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z tymi mniej znanymi.

Do tej pory odbyło się ponad 330 takich spotkań.

Krakowski Salon Poezji szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Salony Poezji powstały już w 25 miastach, nie tylko w Polsce, m.in. Dublinie, Sztokholmie, Ottawie, Montrealu... Zamiarem teatru było też zaktywizowanie środowiska teatralnego wokół projektu będącego w swym założeniu niedzielnym spotkaniem artystyczno-towarzyskim, którego widzami-uczestnikami będą osoby interesujące się poezją. Jest to więc również forma działalności edukacyjnej teatru. 

Na listopad planowany jest Salon z wierszami Tadeusza Różewicza.

Ponadto nowy dyrektor artystyczny Krzysztof Babicki   zapowieda w sezonie 2011/2012 następujące premiery: 
  

Tom Stoppard
ROCK'N'ROLL
Reżyseria: Krzysztof Babicki, scenografia: Jagna Janicka, kostiumy: Sławomir Smolorz, światło: Maria Machowska
Premiera: 5.11.2011


Yasmina Reza
BÓG MORDU
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Man, scenografia: Anetta Piekarska-Man
Premiera: 14.01.2012

Sofokles
ANTYGONA
Reżyseria i scenografia: Leszek Mądzik, kostiumy: Zofia de Ines, choreografia: Zbigniew Szymczyk, muzyka: Marek Kuczyński
Premiera: 28.01.2012

Woody Allen
BÓG
reżyseria i scenografia: Grzegorz Kempinsky, kostiumy: Barbara Wołosiuk
Premiera: 24.03.2012

Günter Grass
IDĄC RAKIEM
reżyseria: Krzysztof Babicki, adaptacja: Paweł Huelle, scenografia i kostiumy: Marek Braun, muzyka: Marek Kuczyński
Prapremiera: 12.05.2012

Anna Burzyńska
TANGO PIAZZOLLA
reżyseria: Józef Opalski, scenografia: Ryszard Melliwa, kostiumy: Zofia de Ines, kierownik muzyczny: Grzegorz Frankowski
Premiera na Scenie Letniej w Orłowie: 06.07.2012