1024 (624) 2011-10-21 - 2011-10-27

Niezwykły dokument niemieckiej scenarzystki

23.10.2011 r. o godz. 16.00 w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, rozpocznie się projekcja niezwykłego filmu dokumentalnego autorstwa Gerburg Rohde-Dahl pt. „Ein weites Feld" („Rozległe pole").

Godzinny, wielokrotnie nagradzany obraz w niekonwencjonalny sposób zajmuje się podejściem społeczeństwa niemieckiego do historii nazizmu i okupacji w Polsce.

Z jednej strony obserwujemy postępującą budowę pomnika Holocaustu w Berlinie i słuchamy niezwykle ciekawych, spontanicznych, refleksyjnych i kontrowersyjnych komentarzy przygodnych przechodniów, robotników, a także architekta i innych osób publicznych.
Z drugiej strony widz konfrontuje się ze szczerą i bezkompromisową refleksją autorki nad jej niemiecką tożsamością i kształtowaniem się własnej świadomości politycznej w kontekście historycznych i rodzinnych doświadczeń okresu 1939-1945.
Ojciec autorki filmu był członkiem NSDAP, urzędnikiem w okupowanej Gdyni, do której docierały wiadomości o obozie w Stutthofie. Pani Rohde-Dahl spędziła w Gdyni kilka lat wczesnego dzieciństwa, wspominając je jako „szczęśliwe". Rozmowy ze starszą siostrą to próba swoistego rozrachunku z postacią ojca i z własną postawą. Osobiste komentarze autorki są wyrazem wewnętrznych dylematów, pozostawiają otwarte pytania, lecz skłaniają - także widza - do dalszych refleksji.
Film będzie pokazywany z polskimi napisami. Dyskusje będą tłumaczone.

Projekt otrzymał dotację Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz wsparcie od Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie.
W każdym z jedenastu zaplanowanych spotkań uczestniczy osobiście autorka filmu, pani Gerburg Rohde-Dahl.
Informacje dotyczące osoby Pani Rohde-Dahl, filmu „Ein weites Feld" i pozostałej twórczości autorki można znaleźć na stronie internetowej: www.rohdedahl.de.
Wstęp na film wolny.