1024 (624) 2011-10-21 - 2011-10-27

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 31.12.2011 r. - wystawa „Ginące zawody", „Domek Abrahama", ul. Starowiejska 30 (wtorek - sobota, godz. 10.00 - 16.00);
- do 15.01.2012 r. - Wystawa „Na styku morza i lądu. O dziejach Gdyni w fotografii" (bilety);
- do 13.11.2011 r. - wystawa „Znaki czasu. Aleksander Widyński";
- 15.10 - 13.11.2011 r.- wystawa „Książki poza cenzurą 1976-1989".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00.
Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Od 21 października do 16 listopada 2011 r. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa fotograficzna Romana Boszke „Sosny Helskie".
Autor - oficer marynarki handlowej z 46-cio letnim stażem na morzu - z urodzenia jest helaninem, który ukochał ziemię kaszubską. Na Jego fascynacje artystyczne miała wpływ rodzina, od wieków związana z morzem i rzemiosłem marynarskim. Od 1990 roku mieszka w Gdańsku. Zwiedził prawie cały świat, ale Jego serce jest zawsze w Helu, pośród piaszczystych wydm i pachnących żywicą sosen. Fotografią zajmuje się od 16 roku życia, kiedy za pierwsze zarobione pieniądze kupił aparat fotograficzny „Waschot". Fotografia stała się Jego pasją, jest wyciszeniem w trudnej i ciężkiej pracy na morzu. W każdy rejs zabiera sprzęt, by utrwalać piękno otaczającego świata. Najchętniej fotografuje przyrodę, drzewa, kwiaty, pejzaże i architekturę. Tworzy także półplastyczne obrazy zwane „DIORAMĄ" oraz rzeźby o motywach morskich, maluje obrazy marynistyczne, w miniaturowej modelarskiej stoczni wykonuje modele starodawnych statków żaglowych umieszczanych w butelkach.
Rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Lasów, stąd nawiązujący do tego wydarzenia tytuł wystawy. Ekspozycję stanowią niezwykłe fotografie helskich sosen, często rosnących samotnie na wydmach, miotanych sztormami, o dziwnie pokręconych pniach i rozpostartych ramionach. Wernisaż odbędzie się 21 października 2011 r. (piątek) o godz. 17.00. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Centrum Kultury i oraz Stocznia Kultury/Klub Filmowy (ul. Waszyngtona 1) zapraszają 27 października 2011 r. o godz. 19.00 na wernisaż malarstwa prac Jerzego Edwarda Stachury „Z wiatrem i pod wiatr". W trakcie wrnisażu autorski recital Huberta Maliszewskiego. Wystawa czynna będzie od 28 października 2011 r. do 5 grudnia 2011 r.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy malarstwa „Z natury" Bronisława Melzera. Prace wykonane techniką olejną przedstawiają pejzaże Rumi i okolic. Autor, uczestnik plenerów w Orlu, Starogardzie Gdańskim, Helu i na Żuławach wystawiał prace w Redzie, Rumi, Wejherowie i w Gdańsku. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek.
Wystawa prezentowana do 31 października 2011 r.
***
„Galeria-pl" zaprasza na wystawę pt. „Pierwsze urodziny", na której obejrzeć można prace: Jana Buczkowskiego, Waldemara Jamy, Grzegorza Klamana, Krzysztofa Wróblewskiego. Wystawę można oglądać od poniedziałku do niedzieli do 17.11.2011 r., po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Galeria-pl, ul. Abrahama 27A, tel. 504 339 568 (Piotr Laskowski).
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę „Moja Gdynia" Anny Ciesielczyk, absolwentki PWSSP w Gdańsku, która obchodzi w tym roku 35-lecie pracy twórczej.
Z tej okazji przygotowała wystawę, pod wszystko mówiącym tytułem - Moja Gdynia. Artystka jest bardzo związana ze swoim miastem, zarówno rodzinnie, bo od trzech pokoleń jej rodzina tutaj mieszka, jak i zawodowo, jej wszystkie ważniejsze wystawy, a było już ich kilkadziesiąt, pokazywała właśnie w Gdyni. Na jubileuszowej wystawie zobaczymy malarskie impresje pejzaży ukochanego miasta, wykonane w technice mieszanej, własnej.
Wystawa prezentowana jest w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 18 przy ul. Chylońskiej 20 do końca października w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Do 4 listopada 2011 r. w Caffe Anioł, ul. Kilińskiego 6, oglądać można wystawę malarstwa olejnego pt. „Anioły i ludziki" autorstwa Tymoteusza Andrearczyka.
www.caffeaniol.pl, http://www.tymek.art.pl/. Wstęp wolny.
***
Do 26 października 2011 r. w oknach Wypożyczalni Centralnej w Gdyni (ul. Abrahama 60) można oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych w Pracowni Malarstwa Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. Inspiracją do powstania dzieł była afrykańska fauna i flora; kolorowe i czarno-białe obrazy przedstawiają zebry, słonia, gepardy i motyle. Prace zostały namalowane temperami, kolorowymi tuszami i pastelami olejnymi. W wystawie udział biorą: Anna Zielonka, Aleksandra Trelińska, Monika Magiera, Julia Sporek, Natalia Olesz, Konrad Piotrowski i Andrzej Szponar. Obrazy powstały w Pracowni Malarstwa prowadzonej przez Karolinę Olszewską - Prusak.
***
W galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98) oglądać można wystawę pokonkursową „Moje Pomorze 2011". Prezentowanych jest ok. 40 fotografii, w tym oczywiście nagrodzone i wyróżnione. Była to już czwarta edycja konkursu. Najlepsze zdjęcia zostały nagrodzone i wyróżnione przez Jury w składzie: prof. Witold Jacyków, dr Witold Jurkiewicz, Krzysztof Jurecki.
Wystawa prezentowana jest do 30 października 2011 r. Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa i tkaniny unikatowej Darii Sołtan - Krzyżyńskiej do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. Wystawa będzie czynna do 24 listopada 2011 r.
Daria Sołtan-Krzyżyńska - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Główne obszary działalności to: malarstwo (olej, pastel, akwarela), rysunek i tkanina unikatowa (gobelin tradycyjny, tkaniny wykonane własnymi technikami, batik na jedwabiu naturalnym). Obok dużych monochromatycznych, tworzy kompozycje wielobarwne, przedstawieniowe, często odrealnione.
Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.
www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. 

ikona