1026 (626) 2011-11-04 - 2011-11-17

Gdyńskie ćwiczenia ratownicze na Zatoce Gdańskiej

Ratownicy Gdyńskiego WOPR-u spędzili ostatni weekend na Zatoce Gdańskiej, gdzie wraz z innymi służbami ćwiczyli ratowanie ludzi na morzu. Szkolenie przeprowadzono przy współpracy z Centrum Wychowania Morskiego ZHP w dniach 28-31 października.

Oprócz członków Gdyńskiego WOPR-u w szkoleniu udział wzięły: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Brzegowa Grupa Ratownictwa Marynarki Wojennej oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej z Gdyni.

Uczestnicy szkolenia wypłynęli na „Zawiszy Czarnym" w asyście najnowszej jednostki SAR 3000 - Orkan. Obie jednostki udały się na wysokość klifu redłowskiego, gdzie odbyły się pierwsze manewry - podejmowanie człowieka z wody.

Następnie „Zawisza Czarny" obrał kurs na północ. Podczas rejsu uczestnicy doskonalili zarówno umiejętności żeglarskie, jak i nawigacyjne. Sporą atrakcją okazały się nocne wachty, podczas których ratownicy walczyli ze zmęczeniem, spowodowanym oczywiście brakiem snu.

Po porannej zaprawie 20 ratowników pomyślnie przeszło żeglarski chrzest. Kolejnym punktem programu były wspólne manewry z Brzegową Grupą Ratownictwa Marynarki Wojennej. Grupa 20 ratowników, ubrana w specjalne kombinezony i wyposażona w środki pirotechniczne, czekała na dwie jednostki ratownicze, które w błyskawicznym tempie, przy współpracy załogi „Zawiszy", wprowadziły rozbitków na pokład. Wspólne manewry zwieńczyły ćwiczenia, w których wykorzystano łodzie RIB Marynarki Wojennej.

Przy okazji Gdyńskie WOPR zaprasza na nową stronę internetową: www.gdynskiewopr.pl, na której znaleźć można m.in. informacje o kursach i szkoleniach.